Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Curiozitati...
Moderators: admin, pustiulica, angelitto
Author Post
Catalin1
Sun, 19 Oct 2014, 11:18PM
Registered Member #14572
Joined: 19 Oct 2014
Posts: 3
Buna ziua sau buna seara,fiecare cum cand citeste articolul. Sunt incepator si am si eu cateva nelamuriri. In primul rand as vrea sa va intreb daca un acord diminuat se poate rasturna. Spre exemplu Re diminuat vine prins RE-FA-LAb-SI , iar daca incerc sa-l rastorn FA-LAb-SI-RE pe calculatorul clapei imi scrie Fa diminuat. Imi puteti da niste detalii va rog?

Back to top
Grisa
Mon, 04 Dec 2017, 12:19AM

Registered Member #16858
Joined: 24 Nov 2017
Posts: 95
Salut Catalin,se poate rasturna si acordu diminuat numai ca pe clapa o sa-ti scrie:
d dim,f dim,g# dim,h dim pentru ca rasturnarea pe clapa se ia de la prima nota a acordului si de aceia asa scrie pe clapa acordu eu ma gandesc,succes si numai bine!

Back to top
victorr
Mon, 04 Dec 2017, 08:02PM
Registered Member #9068
Joined: 16 Mar 2010
Posts: 828
Se "poate" rasturna, dar cand il rastorni devine un alt acord, pentru ca asa sunt acordurile diminuate, chiar si cele cu septima (7). Toate acordurile diminuate sunt formate din terte mici, asa ca nu e loc de rasturnari.
Dar, ai putea sa inversezi ordinea notelor fara sa devina un alt acord, atunci cand acompaniezi manual, doar sa pastrezi nota de baza (cea din bas). De exemul Re in bas, Lab-Si-Fa cu mana dreapta.

Desi si acea nota "Si" este de fapt Do bemol, dar ne doare capul cand gandim in prea multi bemoli ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Suna ca nota Si in acordajul modern. Cu multi ani in urma, prin baroc sau nu mai stiu cand, era o diferenta de mici come intre diezi si bemoli.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] Style Set 1 pentru Thomann AK-X1100 Latest comment Posted by lucianpmihai on 18 Dec 2025, 18:13
Salut. Nu am reusit sa le instalez. Imi poti explica te rog cum trebuie sa fac?


[Content] va salut cu stima. Latest comment Posted by Andrei.D on 17 Dec 2025, 21:14
As dori si eu sa am acces la download. Am mai incarcat fisiere pe site, si o sa mai incarc cand o sa am ceva nou. Am avut o singura descarcare pe cont si de atunci nu am mai primit [more ...]


[Content] Cereri pentru acces la descarcari fisiere de pe site Latest comment Posted by daddy on 17 Dec 2025, 18:45
Am primit dreptul de a descărca 5 fișiere, dar nu funcționează.admin: ai primit acces la 2 dlds/zi pt 1 săptămână, din 2025.12.17 până în 2025.12.24


[Content] Nu mai am acces la download Latest comment Posted by cozyx7 on 17 Dec 2025, 08:20
Sunt user de peste 10 ani pe.acest site, am luat parte la încărcat fisiere /set-uri ,care au fost descărcate cu succes de multi utilizatori am avut o activitate oarecum decenta, și [more ...]


[Content] Cereri pentru acces la descarcari fisiere de pe site Latest comment Posted by Adelin9494 on 15 Dec 2025, 11:55
Salut! Am încărcat un set. Pot obține permisiune de download ? Setul eugenash care are 2 părți aș dori.Mulțumesc.admin: ai încărcat degeaba acel set deoarece nu a fost aprobat, iar [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap