Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Recomandare placa de sunet externa
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
remuscampean
Sat Sep 12 2015, 07:16AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Cand am auzit prima data termenul de 'inginer de sunet' mi s-a parut foarte pompos, zic asta ce face, da volumul mai tare si mai incet ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Acum citesc o carte despre clape, midi, sunet, efecte etc (Anatomy of a home studio)... si este intr-adevar un domeniu vast, pe langa teorie mai trebuie si ani de experienta si incercari, pentru a obține un simț al meseriei. Aici discutam despre o profesie... nu pot eu sa ma joc trei zile in kontakt si sa am rezultate de nivel profesionist.

gigiflo, Pa 3 este professional arranger, cred ca placa de sunet insasi costa cateva sute de dolari, nu?! A mea a costat $90.

Sorin, mi-au placut demo-urile tale, suna placut.



[ Edited Sat Sep 12 2015, 07:36AM ]


Back to top
marand
Sat Sep 12 2015, 09:19AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
remuscampean a scris ...

Cand am auzit prima data termenul de 'inginer de sunet' mi s-a parut foarte pompos, zic asta ce face, da volumul mai tare si mai incet ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Acum citesc o carte despre clape, midi, sunet, efecte etc (Anatomy of a home studio)... si este intr-adevar un domeniu vast, pe langa teorie mai trebuie si ani de experienta si incercari, pentru a obține un simț al meseriei. Aici discutam despre o profesie... nu pot eu sa ma joc trei zile in kontakt si sa am rezultate de nivel profesionist.

gigiflo, Pa 3 este professional arranger, cred ca placa de sunet insasi costa cateva sute de dolari, nu?! A mea a costat $90.

Sorin, mi-au placut demo-urile tale, suna placut.




Un link pentru down...?


Back to top
gigiflo
Sat Sep 12 2015, 10:08AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
remuscampean a scris ...

Cand am auzit prima data termenul de 'inginer de sunet' mi s-a parut foarte pompos, zic asta ce face, da volumul mai tare si mai incet ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Acum citesc o carte despre clape, midi, sunet, efecte etc (Anatomy of a home studio)... si este intr-adevar un domeniu vast, pe langa teorie mai trebuie si ani de experienta si incercari, pentru a obține un simț al meseriei. Aici discutam despre o profesie... nu pot eu sa ma joc trei zile in kontakt si sa am rezultate de nivel profesionist.

Sunt curios daca in acest mod mai conteaza clapa pe care o folosesti sau totul depinde de placa de sunet si tonuri de kontakt?

Back to top
remuscampean
Sat Sep 12 2015, 04:12PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
marand, ce fel de link doresti? cartea pe care o am e de la biblioteca. Nu am gasit-o format pdf online, dar am gasit asta

gigiflo, la intrebarea ta, kontakt+clapa de jucarie = pa3x?

cred ca mai corect ar fi asa kontakt+cubase(sau orice soft folosit in industria profesionistilor) + un inginer de sunet experimentat+clapa de jucarie = pa3x... cred ca ar fi posibil, ca si sunet.

Dar, ca si dinamica, un professional arranger mai ofera si posibilitatea unor style-uri dinamice... cu psr e433, style-urile sunt putin mai limitate.



[ Edited Sat Sep 12 2015, 04:19PM ]


Back to top
gigiflo
Sat Sep 12 2015, 06:54PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Inteleg din ceea ce spui ca si in Kontakt clapa conteaza pentru alte functii...
Multumesc!

Back to top
remuscampean
Sat Sep 12 2015, 07:14PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Gigiflo, daca folosesti kontakt, setarile din clapa nu le mai folosesti, pt ca clapa in mod normal va fi setata pe 'local off', altfel auzi si kontaktul si clapa.
kontakt e un instrument virtual cu 16 canale corespunzatoare celor 16 trakuri din style.
Clapa conteaza doar in ce priveste posibilitatile pe care le ofera la styleuri.
Sau, poti folosi one man band (cu care executi stylul in computer), si atunci chiar ca clapa nu mai conteaza deloc, e nevoie doar de o claviatura midi.
Sper ca e mai clar acum.


Back to top
gigiflo
Sat Sep 12 2015, 08:08PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Foarte clar. Multumesc mult!
Am tot citit despre aceste programe si setarile aferente si am vazut ca apar destule probleme la configurare. Sunt reale sau au de-a face cu persoana care le executa?

Back to top
remuscampean
Sat Sep 12 2015, 11:35PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Asta cam asa a fost, mi-a luat vreo cateva zile sa fac toate setarile, si mi-e frica de ziua in care o sa imi cumpar computer nou si o sa iau de la capat tata procedura... dar, odata ce ai reusit sa instalezi tot, cu plug-inuri, trebuie doar sa deschizi un template salvat la alegerea ta, si merge totul struna in cateva secunde.


Back to top
misukorg
Sun Sep 13 2015, 07:46PM
Registered Member #12784
Joined: Tue Apr 30 2013, 07:41PM
Posts: 234
Salut . As dori si eu niste informatii despre scheda audio externa .folosind kontakt pentru a face un kit complet cum e bine facute legaturile? Adica clapa+leptop+scheda audio+mixer+boxe? e bine asa?

Back to top
remuscampean
Mon Sep 14 2015, 08:10AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Misukorg, asa este, clapa merge la laptop cu cablu usb, placa audio externa intra la laptop in alt usb, apoi din placa audio ai iesire spre boxe (acele mufe alba si rosie L R). Cu mixerul nu stiu cum sta treaba in detaliu, ca nu am folosit, dar logic, se afla intre placa audio externa si boxe, cum si spus tu.
Ps. Am vazut la profil ca esti din Tecuci, si eu am rude acolo, bunicii mei au trait in regiunea Nicoresti, mai exact sat Visina. ... Bafta!


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap