Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Recomandare placa de sunet externa
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
danpa80
Fri Jan 02 2015, 04:01PM
Registered Member #10314
Joined: Sun Jul 31 2011, 01:32PM
Posts: 202
Sorry! nu am nimica cu IEEE cum e in fotografia facuta de tine. Probabil la mine se numeste altfel sau in cel mai rau caz ... nu e.


[ Edited Fri Jan 02 2015, 04:19PM ]


Back to top
misukorg
Thu Jun 18 2015, 11:20AM
Registered Member #12784
Joined: Tue Apr 30 2013, 07:41PM
Posts: 234
Am si eu o intrebare . Eu folosesc kontakt 5 cu placa de sunet a leptopului , cu o placa de sunet esterna ce schimba la sunet ? In ce mod face sunetul mai bun? la cantat live.

[ Edited Thu Jun 18 2015, 11:21AM ]


Back to top
AndreiPopa
Thu Jun 18 2015, 12:15PM

Registered Member #15172
Joined: Mon May 04 2015, 03:08PM
Posts: 86
Eu folosesc Focusrite Scarlet 2i2, este destul de ieftina, si una dintre cele mai bune, are claritate mare, 2 intrari, iesire monitor L-R si iesire de casca. Are si alimentare de 48v pentru microfoane, e mica si se conecteaza doar prin usb.

Back to top
victorr
Thu Jun 18 2015, 01:24PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Foarte tare AndreiPopa daca iti este folositoare placa aia Focusrite. Eu aseara am citit un articol despre placi de sunet LINK: Click aici ! si m-am dezamagit, ca toate aveau dezavantaje...cele mai importante erau zgomotul si fasaitul. Imi ziceam pai de ce sa mai cumpar o placa noua daca are zgomot? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
NxSound
Thu Jun 18 2015, 01:37PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
LINK: Click aici !

si asta e belea

Back to top
remuscampean
Thu Jun 18 2015, 03:36PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
AndreiPopa a scris ...

Eu folosesc Focusrite Scarlet 2i2, este destul de ieftina, si una dintre cele mai bune, are claritate mare, 2 intrari, iesire monitor L-R si iesire de casca. Are si alimentare de 48v pentru microfoane, e mica si se conecteaza doar prin usb.


Despre Focusrite Scarlett, pe care o detin:
Trebuie instalate drivere in calculator pt ca placa sa sune, si driverele de pe site-ul official Focusrite NU m-au ajutat, am aflat pe net de un site neoficial de unde am gasit drivere pt Win 7, 64 bit, si placa a inceput sa sune.

Puterea sunetului in casti era destul de slaba, DAR, partea cea mai frumoasa este ca daca o cumperi noua, din magazin, ai FREE Focusrite software cu acea placa. Este vorba de pluginurile RED 2 si 3, EQ si Compressor. Am instalat Ableton Live si am reusit sa pot folosi aceste pluginuri, si Kontakt prin Ableton Live. Aceste pluginuri sunt o bijuterie, poti finisa sunetul extraordinar de bine in comparatie cu Kontakt stand alone. Pot compresa sunetele inalte care deranjeaza atunci cand maresti volumul, si apoi pot amplifica totul din EQ, astfel ai si volum mare, si nimic nu zgarie urechea.
Initial am vrut sa o returnez, acum insa incep sa scot un sunet foarte decent din clapa si sunt multumit.

Dar repet, pluginurile RED 2 si 3 fac diferenta la finisarea sunetului (ele costa peste $200 pe siteul Focusrite dar se dau gratis cu orice placa cumparata in magazine). Este bataie de cap, mi-a luat doua zile sa le fac sa mearga dar sunt multumit.
Nu aud nici un zgomot in casti, este un sunet evident mai curat decat ce auzeam cu placa din calculator.

In concluzie o placa de sunet externa cred ca te poate ajuta sa obtii un sunet curat cu conditia sa ai si software cu care sa scoti sunet curat in placa. Daca bagi kontakt cu setari alambicate, vei fi dezamagit de sunet, placa nu seteaza sunetul in locul tau, este munca ta sa finisezi sunetul, prin software si pluginuri.
Sper sa reusesc sa fac un demo cu o melodie in kontakt, cu si fara placa de sunet externa.



Back to top
AndreiPopa
Thu Jun 18 2015, 07:43PM

Registered Member #15172
Joined: Mon May 04 2015, 03:08PM
Posts: 86
victorr a scris ...

Foarte tare AndreiPopa daca iti este folositoare placa aia Focusrite. Eu aseara am citit un articol despre placi de sunet LINK: Click aici ! si m-am dezamagit, ca toate aveau dezavantaje...cele mai importante erau zgomotul si fasaitul. Imi ziceam pai de ce sa mai cumpar o placa noua daca are zgomot? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Nu stiu ce sa zic. Eu nu am probleme, intradevar amplificatorul de casti nu este cel mai bun, dar software-ul si sunetul mie mi se par foarte calitative. Eu mai folosesc un amplificator de casti de la behringer care a costat 100 de lei, si are 4 iesiri.

Back to top
remuscampean
Fri Sep 11 2015, 11:20PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
remuscampean a scris ...

..........

In concluzie o placa de sunet externa cred ca te poate ajuta sa obtii un sunet curat cu conditia sa ai si software cu care sa scoti sunet curat in placa. Daca bagi kontakt cu setari alambicate, vei fi dezamagit de sunet, placa nu seteaza sunetul in locul tau, este munca ta sa finisezi sunetul, prin software si pluginuri.

Sper sa reusesc sa fac un demo cu o melodie in kontakt, cu si fara placa de sunet externa.




Am reusit sa fac demo, sunt 3 variante, link de soundcloud mai jos:
LINK: Click aici !

Varianta 1 este cu placa de sunet a calculatorului, exista un "noise" rezultat de la inregistrarea in Audacity, care nu se aude in kontakt in mod normal. Posibil si calitatea sa fie putin scazuta din cauza inregistrarii cu audacity.
Varianta 2, este cu placa de sunet externa Focusrite Scarlett Solo, efectul de "noise" este aproape inexistent, calitatea sunetului putin mai buna.
Varianta 3, este aranjamentul din kontakt cu placa sunet externa + efecte (in principal reverb) din ableton live. Aceasta varianta a sunat cel mai bine in castile mele, folosind placa de sunet externa, dar, cand am ascultat rezultatul pe placa de sunet a calculatorului, sunetul pare destul de amestecat din cauza reverbului redat mai slab si amestecat pe placa de sunet a calculatorului.

Varianta 3 se aude mult mai curat in combinatie cu placa mea externa, deci daca folositi placa laptopului, nu prea este relevanta.

Stiu ca cineva intreba daca merita sau nu sa iei placa de sunet externa pentru kontakt, sper sa ajute aceste demo-uri.

PS: astept sfaturi pentru imbunatatire, daca sunt doritori, ii rog sa lase parerile aici.


Back to top
gigiflo
Sat Sep 12 2015, 12:28AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Remus esti un adevarat maestru. Explici orice astfel incat sa inteleaga oricine.
As vrea mai multi ca tine pe acest site!
Legat de ceea ce ai postat, parca ai vrea sa scoti din Kontakt si alte accesorii un sunet de Pa 3x...Din pacate, putine sanse!


Back to top
sorinelf
Sat Sep 12 2015, 05:27AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
gigiflo a scris ...

Remus esti un adevarat maestru. Explici orice astfel incat sa inteleaga oricine.
As vrea mai multi ca tine pe acest site!
Legat de ceea ce ai postat, parca ai vrea sa scoti din Kontakt si alte accesorii un sunet de Pa 3x...Din pacate, putine sanse!



teoretic, ar trebui sa fie un sunet mai bun decat in Pa3x, doar e calculator... practic, nu sunt tonuri, cunostinte de sunet, etc... mi-am amintit de 2 piese facute acu cativa ani, folosind doar cubase si kontakt, care suna foarte bine:

LINK: Click aici !

LINK: Click aici !

Nu suna ca un pa3x, dar nu suna nici rau.


[ Edited Sat Sep 12 2015, 05:27AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap