Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| deci se poate lucra si cu kontakt | ||
| Go to page << >> | |
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| adrian_27 |
|
||
![]() Registered Member #14650
Joined: 09 Nov 2014Posts: 10 |
Kapytanu, Kontak ai folosit doar pentru tonuri sau si pentru ritmuri? Multumesc. Adrian |
||
| Back to top |
|
||
| misukorg |
|
||
![]() Registered Member #12784
Joined: 30 Apr 2013Posts: 232 |
Am si eu o intrebare legat de kontakt ,,aveam versiunea 5.3.0 si am instalat 5.4.1 si merge mai greu ,,incarca mai greu . dece oare??
|
||
| Back to top |
|
||
| NxSound |
|
||
![]() ![]() Registered Member #2689
Joined: 29 Oct 2008Posts: 766 |
dece oare ? si eu am intalnit treaba asta si pot spune ca am ditai calculatorul ! |
||
| Back to top |
|
||
| misukorg |
|
||
![]() Registered Member #12784
Joined: 30 Apr 2013Posts: 232 |
Cred ca trebuie puse mai putine tonuri de dreapta la un ritm,ca daca faci bank cu tonuri multe incarca mai greu ,asa am observat ,eu folosec aranjament pentru fiecare ritm separat.
|
||
| Back to top |
|
||
| Kapytanu |
|
||
|
Guest
|
adrian_27 a scris ... Kapytanu, Kontak ai folosit doar pentru tonuri sau si pentru ritmuri? Multumesc. Adrian adriane nu poti folosi kontakt la ritmuri. probabil voiai sa intrebi daca am folosit kontakt si pentru style (acompaniament) si pentru dreapta ( solistica) si atunci raspunsul meu este da. si pentru una si pentru alta am folosit kontakt. totul este semplat |
||
| Back to top |
|
||
| Kapytanu |
|
||
|
Guest
|
misukorg a scris ... Cred ca trebuie puse mai putine tonuri de dreapta la un ritm,ca daca faci bank cu tonuri multe incarca mai greu ,asa am observat ,eu folosec aranjament pentru fiecare ritm separat. eu folosesc un laptop dar am resurse super si am foarte multe bacuri cu tonuri insa dupa ce pornesti kontakt lasa-l sa se incarce toate tonurile si apoi il folosesti si nu va mai merge greu |
||
| Back to top |
|
||
| Kapytanu |
|
||
|
Guest
|
unaidiu a scris ... Multumesc pentru raspuns Kapytanu orga mea este Yamaha PSR-E433 conectata la calculator iar programul Kontakt 5.30 ca sa faci lucrul asta vezi pe ce canal midi iti iasa lower-ul din clapa si faci corespondent in kontakt si pui un ton , asta cand acompaniamentul este on iar apoi cand este pe off clapa va scoate probabil pe canalul 1 care e de solistica, full keyboard. nu stiu daca intelegi |
||
| Back to top |
|
||
| unaidiu |
|
||
![]() Registered Member #12190
Joined: 10 Jan 2013Posts: 84 |
Multumesc pentru raspuns Kapytanu asta nu stiu eu ce inseamna si cum sa fac '' vezi pe ce canal midi iti iasa lower-ul din clapa '' si faci corespondent in kontakt ... in rest am inteles dar faza pe care am pus-o in gilimele nu o inteleg si gasesc raspuns la ea ... poate ai sa imi arati un link de tutorial ... ca exemplu daca apas butonul de SPLIT de pe orga Yamaha PSR-E433 se aude pe cananlul 3 al kontakt-ului la minorul din partea stanga a claviaturii pe instrumentul pe care l-am pus sa sune in kontakt ... dar se aude cu split-ul activat numai si numai daca butonul de accompaniament este pe OFF daca este pe pe ON nimic nici MIDI MONITOR-ul din kontakt nu imi arata nimic pe ACCOMPANIAMENT OFF Sarbatori fericite !!! [ Edited Thu, 25 Dec 2014, 06:54PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| unaidiu |
|
||
![]() Registered Member #12190
Joined: 10 Jan 2013Posts: 84 |
sincer nu m-am lamurit nici acum in 2015 ... rog frumos poate explica cineva altfel ???
|
||
| Back to top |
|
||
| Kapytanu |
|
||
|
Guest
|
unaidiu a scris ... Multumesc pentru raspuns Kapytanu asta nu stiu eu ce inseamna si cum sa fac '' vezi pe ce canal midi iti iasa lower-ul din clapa '' si faci corespondent in kontakt ... in rest am inteles dar faza pe care am pus-o in gilimele nu o inteleg si gasesc raspuns la ea ... poate ai sa imi arati un link de tutorial ... ca exemplu daca apas butonul de SPLIT de pe orga Yamaha PSR-E433 se aude pe cananlul 3 al kontakt-ului la minorul din partea stanga a claviaturii pe instrumentul pe care l-am pus sa sune in kontakt ... dar se aude cu split-ul activat numai si numai daca butonul de accompaniament este pe OFF daca este pe pe ON nimic nici MIDI MONITOR-ul din kontakt nu imi arata nimic pe ACCOMPANIAMENT OFF Sarbatori fericite !!! Atunci inseamna ca, clapa ta nu scoate pe lower decat cnad e split-ul activat si acompaniamentul este off. Split inseamna ca imparte clapa in doua , stanga si dreapta unde in stanga ai fondul armonic si in dreapta instrumentul de solistica . dar tu spui ca atunci cand activezi split acompaniamentul este pe off? nu mai functioneaza? |
||
| Back to top |
|
||
| Go to page << >> | |
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]







