Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Lautari de sarmale sau noua crema ?
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
albundy
Sun Mar 15 2015, 12:31AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Am tot vazut ca se discuta despre elita lautarilor din romania . Elita vine din urma si se ridica usor.
Beny,Elvetianu,Nazarius,Stefan,Percea,Tosca ,Sorin de la Ploiesti si ceilalti .Ca sa nu mai vorbim de Ciocoi,numarul 1 in Romania:






































[ Edited Sun Mar 15 2015, 12:38AM ]


Back to top
Daniel_AD
Sun Mar 15 2015, 02:36AM
Guest
O intrebare foarte buna!
Eu cred,ca depinde de educatia muzicala a fiecaruia,cand "judeca" o asemenea situatie!
Cei din Elita,au concerte mari,compozitii proprii,stil muzical inconfundabil s.a.m.d!
La nunta,merge orice dar si acolo depinde de auditoriu!
A nu se confunda,bun executant cu ELITA-CREMA! Unii baieti din postarile de mai sus,chiar imi plac,dar filmarile sunt de la nunti,este?!?
Pentru mine ELITA inseamna asta;
1. LINK: Click aici !
2. LINK: Click aici !
3. LINK: Click aici !
4. LINK: Click aici !
5. LINK: Click aici !
6. LINK: Click aici !
7. LINK: Click aici !
8. LINK: Click aici !
9. LINK: Click aici !
10. LINK: Click aici !
Si lista poate continua,slava Domnului; Marius Turneanu,Marian Mexicanu,Paul Stanga,Sile de la Cernica,iar acesti oameni pot sustine un concert Live de proportii oricand,in care sa incante auditoriu la cel mai inalt nivel!
Daca intru in detalii in alte genuri muzicale...ohooo!!
HOLOGRAF,IRIS,Andra,Adrian Daminescu,Aura Urziceanu si inca cateva zeci sau chiar sute de valori romanesti...!
Din fericire,poporul roman este majoritar si este un popor educat,nu o sa accepte niciodata disparitia folclorului romanesc si a muzicii bune,in ciuda incercarilor unora de a transforma cultura traditionala intr-un fel de "cocalarism" oriental! Chiar daca ar respecta intocmai,bazele muzicii orientale(frumoasa dealtfel),tot nu poate sa schimbe acest popor cu radacini foarte adanci! A nu se intelege ca cei de mai sus,postati de tine,fac asta! REPET; la nunta merge orice si depinde de auditoriu deci,in urma la ce am vazut,deduc ca sunt muzicanti/lautari de nunti(sarmale,asta ca sa folosesc termenul tau)!
Intotdeauna rezultatele vorbesc,in ciuda discutiilor marunte a celor mai mult sau mai putin frustrati,pe care invidia ii orbeste!
Noua "CREMA'',probabil e la studiu acum,in scolile de muzica,conservatoare! Cand or apare,o sa-i primim cu bratele deschise,daca merita...totul depinde de ei si de rezultatele lor!
Numai bine tuturor!

[ Edited Sun Mar 15 2015, 09:21AM ]


Back to top
OzzY
Sun Mar 15 2015, 03:38AM

Registered Member #14132
Joined: Tue Apr 22 2014, 03:10PM
Posts: 272
Ciocoi numarul unu in Romania? Numarul 1 la ce? La manele? nici acolo Foarte buna lista facuta de AD,cu toate ca aceasta lista e muult mai lunga.

Back to top
dorelclape
Sun Mar 15 2015, 04:28AM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Nu se poate face un clasament real , sunt multi instrumentisti necunoscuti care tocesc instrumentul acasa si sunt super talentati , pentru mine o revelatie pentru vioristi este Sergiu Pavlov , care stapaneste majoritatea stylurilor si are o acuratete care nu am ascultat-o la multi vioristi mari !




Back to top
albundy
Sun Mar 15 2015, 10:25AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Atunci ,toti cei care canta pe la nunti sunt lautari de sarmale,nu? Va mai arat niste grei de-astia de sarmale :


O intrebare : Ciocoi si Sorin de la Ploiesti canta pe Kronos .Eddy la fel ,pe Kronos si PA3X. Auziti vreun ton din seturile AD la ei? Sau vreun style?

[ Edited Sun Mar 15 2015, 11:40AM ]


Back to top
Daniel_AD
Sun Mar 15 2015, 12:43PM
Guest
albundy a scris ...

Atunci ,toti cei care canta pe la nunti sunt lautari de sarmale,nu? Va mai arat niste grei de-astia de sarmale :


O intrebare : Ciocoi si Sorin de la Ploiesti canta pe Kronos .Eddy la fel ,pe Kronos si PA3X. Auziti vreun ton din seturile AD la ei? Sau vreun style?


Pai ce facem,iar o dam in seturi:?!!?!?...crezi ca tonurile sau style-urile din clape face pe cineva ELITA? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif
Eu am dat doar cateva tonuri free de KRONOS si DA,am auzit tonuri de la mine din cele oferite gratuit in aceasta filmare!!!
Probabil,pregatesc SET de KORG KRONOS 2,asta nou,dar o sa fie tot encodat!...o sa afli,cand o veni timpul!
Sper sa nu deviem de la subiectul acestui THREAD,care mi se pare totusi interesant!

[ Edited Sun Mar 15 2015, 12:59PM ]


Back to top
albundy
Sun Mar 15 2015, 03:56PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Nu se deviaza de la subiect deloc. Nimeni nu poate contesta valoarea lui Ionica sau Paul dar sunteti de acord ca si ei au cantat in trecut la nunti ca lautari de sarmale? Eu am specificat doar "LAUTARI" nu solisti de muzica . Eu spun de valul asta care vine din urma acum,astia tineri . Prin termenul lautar eu inteleg solist vocal sau instrumentist care practica o meserie nobila . Cum se poate face deosebirea intre elita si lautarii de sarmale? Paul si Ionica nu canta doar pe scenele marilor teatre si opere sustin in fiecare sambata si duminica concerte in aer liber pentru zeci de mi de fani .Tot la nunti si petreceri merg si ei .Cand i-ati impartit in 2 pe lautari ,dumneavoastra ati facut o mare greseala ,cred eu . Mai am o intrebare pentru toata lumea care canta la nunti : CUM VA CONSIDERATI? In ce tabara intrati? La elitisti sau la sarmalagii?
Sarmalagii duc sau nu mai departe traditii ale poporului? Sa nu uitam ca pana si maneaua este una din traditiile populare .Toti zic ca parintele acestui curent este Dan Armeanca .Ca maneaua ,in timp a luat alte conotatii ,asta este alta situatie .Dar sa ne amintim de perioada manelei lui Dan Armeanca :
A fost sau nu a fost Dan Armeanca lautar de sarmale?


Uita-ti si o filmare cu Ionica facand treaba de lautar la nunta. A cantat si el la sarmale.


Hai sa nu facem nicio diferenta intre lautari ca nu este frumos. Pana la urma cine a spus ca la atletism negrii sunt campioni si la lautari tiganii, nu a gresit cu nimic.

[ Edited Sun Mar 15 2015, 04:02PM ]


Back to top
Suiram
Sun Mar 15 2015, 04:20PM
Registered Member #14993
Joined: Thu Feb 19 2015, 03:57PM
Posts: 43
albundy a scris ...

Nu se deviaza de la subiect deloc. Nimeni nu poate contesta valoarea lui Ionica sau Paul dar sunteti de acord ca si ei au cantat in trecut la nunti ca lautari de sarmale? Eu am specificat doar "LAUTARI" nu solisti de muzica . Eu spun de valul asta care vine din urma acum,astia tineri . Prin termenul lautar eu inteleg solist vocal sau instrumentist care practica o meserie nobila . Cum se poate face deosebirea intre elita si lautarii de sarmale? Paul si Ionica nu canta doar pe scenele marilor teatre si opere sustin in fiecare sambata si duminica concerte in aer liber pentru zeci de mi de fani .Tot la nunti si petreceri merg si ei .Cand i-ati impartit in 2 pe lautari ,dumneavoastra ati facut o mare greseala ,cred eu . Mai am o intrebare pentru toata lumea care canta la nunti : CUM VA CONSIDERATI? In ce tabara intrati? La elitisti sau la sarmalagii?
Sarmalagii duc sau nu mai departe traditii ale poporului? Sa nu uitam ca pana si maneaua este una din traditiile populare .Toti zic ca parintele acestui curent este Dan Armeanca .Ca maneaua ,in timp a luat alte conotatii ,asta este alta situatie .Dar sa ne amintim de perioada manelei lui Dan Armeanca :
A fost sau nu a fost Dan Armeanca lautar de sarmale?


Uita-ti si o filmare cu Ionica facand treaba de lautar la nunta. A cantat si el la sarmale.


Hai sa nu facem nicio diferenta intre lautari ca nu este frumos. Pana la urma cine a spus ca la atletism negrii sunt campioni si la lautari tiganii, nu a gresit cu nimic.


Te pup ,imi place cum gandesti,esti baiat cu suflet curat se vede ..bv!!
Sincer febletea mea este Paul Stanga ,dintre toti tiganii el e unicu roman ce le tine piept ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
albundy
Sun Mar 15 2015, 04:37PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
OzzY a scris ...

Ciocoi numarul unu in Romania? Numarul 1 la ce? La manele? nici acolo Foarte buna lista facuta de AD,cu toate ca aceasta lista e muult mai lunga.

Ciocoi este numarul 1 in Romania .Nu o spun eu, o spun numele grele din muzica .Nu exceleaza doar prin manele . Mai jos sunt 2 clipuri cu Ciocoi interpretand 2 stiluri diferite.Nu e frumos sa facem direfenta intre crema dar daca tot vorbimdespre lautarii de sarmale si elita lautarilor ,hai sa vedem care este definitia celor 2 termeni.Poate cineva sa definitiveze acesti 2 termeni? Elita si Lautar de Sarmale.





Back to top
pustiulica
Sun Mar 15 2015, 07:00PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
albundy a scris ...

Sa nu uitam ca pana si maneaua este una din traditiile populare
Toti zic ca parintele acestui curent este Dan Armeanca.


Pe bune, maneaua este traditie populara? A carui popor? :-) Lasand gluma la o parte, traditie inseamna altceva LINK: Click aici !

Eu am citit faptul ca maneaua este mentionata in istorie de pe vremea lui Anton Pann, in jur de 1850, nu cred ca era nascut Dan Armeanca pe atunci! Si LINK: Click aici ! vad ca tot ceva legat de ce am citit eu apare.

Sper ca de data asta va veti respecta si nu veti duce din nou la inchiderea threadului din motive de lipsa de... de toate...

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by pamfile63 on 11 Apr : 21:08
10+





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap