Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Lautari de sarmale sau noua crema ?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
albundy
Sun Mar 15 2015, 07:27PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Dan Armeanca este considerat parintele modern al manelei. Nu o spun eu .
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
Si da pustiulica ,in Romania ,la o nunta canti hora ,sarba si maneaua . A fost bagata in traditia populara tot de catre popor. Nu a fost bagata cu forta.Nuntasii au vrut .Ca mai exista nunti unde nu se canta manele,alea sunt doar ifose si talente .Cred ca peste 90 % din nuntile romanesti ,poti sa canti tu si ca Madona sau Lady Gaga,daca nu le canti hora,sarba si maneaua te bat nuntasii. Asa vrea poporul.Asa a intrat in traditia populara .Si Dan Armeanca este unul din grei. Eu nu cred ca exista vreun lautar in Romania care sa nu stie cine este Dan Armeanca .
LINK: Click aici !
Asa era maneaua lui Dan Armeanca.Si nu degeaba este considerat "parintele,taticul sau nasul manelelor"
LINK: Click aici !

Am ajuns de la elita si lautari de sarmale ,la manele .Eeste imposibil sa vorbim despre acest gen si sa nu fie mentionat Dan Armeanca . Vorbim despre lautari, vorbim despre nunti, vorbim despre hora ,sarba si manea. M-am saturat sa vad topicuri deschise de indecisi cu ce clape sa-si cumpere si cu demo-uri .

[ Edited Sun Mar 15 2015, 07:51PM ]


Back to top
Robert Craciun
Sun Mar 15 2015, 07:30PM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
si care e scopul acestui thread pana la urma?...elita lautarilor dupa parerea mea ar fi...la acordeon- Ionica,Fulgerica,Mexicanu,Paul Stanga,Marius Turneanu,vioara-Ninel de la Braila, Sile de la Cernica, Cocos,..etc, clape Gabita de la Giurgiu, Marikanu clarinet Bibescu George Udila...etc...tambal Cristinel, Giani Lincan, Miu, etc...nu am cuvinte de lauda pentru toti acesti lautari din sud, ca din alte zone ale tarii, sunt convins ca am omis multi, pentru ca nu ii cunosc si ii rog sa ma ierte!


[ Edited Sun Mar 15 2015, 08:35PM ]


Back to top
huzumsorin
Sun Mar 15 2015, 07:31PM

Registered Member #8800
Joined: Thu Jan 21 2010, 08:27AM
Posts: 425
Voi puneti in viitor pe Percea Mondialu ? LINK: Click aici !
asta e batran ?

[ Edited Sun Mar 15 2015, 07:34PM ]


Back to top
albundy
Sun Mar 15 2015, 07:57PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Roberto E 80 a scris ...

si care e scopul acestui thread pana la urma?...elita lautarilor dupa parerea mea ar fi...la acordeon- Ionica,Fulgerica,Mexicanu,Paul Stanga,Marius Turneanu,vioara-Ninel de la Braila, Sile de la Cernica, Cocos,..etc, clape Gabita de la Giurgiu, Marikanu clarinet Bibescu George Udila...etc...tambal Cristinel, Giani Lincan, Miu, etc...nu am cuvinte de lauda pentru toti acesti lautari din sud, ca din alte zone ale tarii sunt convins,ca i-am omis pentru ca nu ii cunosc si ii rog sa ma ierte!



Vreau sa vad care este diferenta dintre Elita si Lautarii de sarmale. Nu cunosc termenul asta de : Lautar de Sarmale.Unde canta elita si unde canta lautarii de sarmale.Care este granita dintre cei 2 termeni. De-asta am si pus clipurile alea cu ceilalti . Sa vad in ce categorie se situeaza Ciocoi,Beny,Elvetianu si ceilalti .
Apropo, nu vreau sa creez polemica dar asa vrea si niste pareri de la cei mai batrani in legatura cu aceste 2 clipuri.






[ Edited Sun Mar 15 2015, 08:01PM ]


Back to top
Robert Craciun
Sun Mar 15 2015, 08:00PM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
pai la sarmale canta toti lautarii ca de aia sunt lautari, indiferent de gradul lor de pregatire...mai nou la sarmale canta si DJ-ii!...la figurat vorbind!...


[ Edited Mon Mar 16 2015, 05:12AM ]


Back to top
albundy
Sun Mar 15 2015, 08:03PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Roberto E 80 a scris ...

pai la sarmale canta toti lautarii ca de aia sunt lautari, indiferent de gradul lor de pregatire...mai nou la sarmale canta si DJ-ii!


Atunci nu exista comparatia asta intre ELITA si Lautari de Sarmale,nu? Elita este prea mare sau lautarii de sarmale sunt prea multi? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
Robert Craciun
Sun Mar 15 2015, 08:06PM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
comparatia o decidem noi muzicantii, ca oamenii de rand nu-si dau seama de valoare, decat foarte greu!...si cum si muzicantii sunt si ei oameni!...

[ Edited Sun Mar 15 2015, 08:08PM ]


Back to top
albundy
Sun Mar 15 2015, 08:16PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Noi n-ar trebui sa ne comparam cu nimeni si nici sa comparam pe cineva cu altcineva . Asa cum in viata nu se compara om bogat cu om sarac ,nici in muzica nu trebuie sa se faca comparatii. Fiecare canta cum canta, unii canta de cand au iesit din fasa, altii canta de putina vreme. Sunt mult prea multi factori care ar trebui luati in seama si de-asta nu-si au rostul niciun fel de comparatii. Si cu asta am spus tot ce-am avut de spus. Nu facem comparatii niciodata .Astea sunt doar pareri personale ale fiecaruia.

Back to top
Daniel_AD
Mon Mar 16 2015, 02:33AM
Guest
albundy a scris ...

Noi n-ar trebui sa ne comparam cu nimeni si nici sa comparam pe cineva cu altcineva . Asa cum in viata nu se compara om bogat cu om sarac ,nici in muzica nu trebuie sa se faca comparatii. Fiecare canta cum canta, unii canta de cand au iesit din fasa, altii canta de putina vreme. Sunt mult prea multi factori care ar trebui luati in seama si de-asta nu-si au rostul niciun fel de comparatii. Si cu asta am spus tot ce-am avut de spus. Nu facem comparatii niciodata .Astea sunt doar pareri personale ale fiecaruia.


Ai pus o intrebare si ai primit raspunsuri!
Comparatii si clasificari s-au facut de cand e lumea si pamantul si nu scapa nimeni netaxat pentru ca rezultatele vorbesc intotdeauna!
Da,la nunta canta toti dar,nu toti sunt ELITA!
Mai intrebat unde ma incadrez eu si iti raspund asa;
Nu mai cant la nunti de multi ani si nu ma consider nici pe departe, parte din ELITA! Nu-i vina mea,ca multi ma apreciaza si din respect poate, ma considera mai sus ca multi!
Ce fac eu in materie de clape,este ALTCEVA,iar daca am fost selectat de o firma asa mare ca si KORG,inseamna ca poate chiar fac ceva bun!
Experimentele mele,nu fac decat sa usureze munca unora care canta cu aceste instrumente!
Asta nu ma impiedica sa nu apreciez pe cine trebuie si sa dezaprob pe cei care nu merita!
Unii s-au nascut cu muzica in casa si au ajuns "la usa",pentru ca nu au putut trece "pragul"...ei sunt de vina si nu inaintasii lor de la care au invatat,iar acum sunt frustrati ca nu-i considera nimeni ELITA!
ELITA are mir in frunte si caracter frumos,astea sunt criteriile primordiale!
Revenind la comentarii despre manea,este/a fost un gen muzical nascut din inertiea vremurilor dar un gen muzical limitat! La scara nationala se canta acum,c-am 5-6% deci...!
1.In Ardeal nu se canta mai deloc manele!
2. In Oltenia se canta c-am 1-2% manele!
3.In Moldova se canta c-am 2-3% manele!
4. In Muntenia se canta c-am 3% manele!
5. In Bucuresti se canta c-am 10% manele!
6. In Banat se canta c-am 2-3% manele!
7. In Dobrogea se canta c-am 5-6% manele!
8. In Basarabia se canta c-am 1-2% manele!
Cei care cred,ca maneaua e o forta,se inseala,traiesc intr-o lume minuscula si le recomand sa faca asa,o excursie prin tara si sa stea de vorba cu lautarii,sa mearga la petreceri romanesti...nunti,botezuri,zile onomastice etc,sa se convinga singuri ce mica e maneaua!
Maneaua,a fost un gen muzical distractiv,dar muzicantii au bagat-o in moarte clinica,datorita denaturarii ei permanent...sa nu uitati asta de la AD!!!
Nu Dan Armenca,pe care il respect,a fost parintele acestui gen de manea moderna,ci Costel Giambasu si formatia ODEON! Eu am trait acele vremuri asa,ca stiu foarte bine! Dan Armeanca a modelat acest gen muzical si la dezvoltat dar,nu a fost primul! Daca se mergea pe principiile lui Dan Armeanca,unde domnea disciplina si bunul simt muzical,maneaua era departe acum!!
Inca ceva si inchei,in a mai comenta in acest THREAD;
FOLCLORUL ROMANESC,DOMNESTE DE SUTE DE ANI SI VA RAMANE LIDER INCA O MIE DE ANI DE AICI INCOLO,conditia; Sa nu inceapa razboiul si sa ne ocupe rusii,Doamne fereste!!!!


[ Edited Mon Mar 16 2015, 03:31AM ]


Back to top
Suiram
Mon Mar 16 2015, 11:38AM
Registered Member #14993
Joined: Thu Feb 19 2015, 03:57PM
Posts: 43
Daniel_AD a scris ...

albundy a scris ...

Noi n-ar trebui sa ne comparam cu nimeni si nici sa comparam pe cineva cu altcineva . Asa cum in viata nu se compara om bogat cu om sarac ,nici in muzica nu trebuie sa se faca comparatii. Fiecare canta cum canta, unii canta de cand au iesit din fasa, altii canta de putina vreme. Sunt mult prea multi factori care ar trebui luati in seama si de-asta nu-si au rostul niciun fel de comparatii. Si cu asta am spus tot ce-am avut de spus. Nu facem comparatii niciodata .Astea sunt doar pareri personale ale fiecaruia.


Ai pus o intrebare si ai primit raspunsuri!
Comparatii si clasificari s-au facut de cand e lumea si pamantul si nu scapa nimeni netaxat pentru ca rezultatele vorbesc intotdeauna!
Da,la nunta canta toti dar,nu toti sunt ELITA!
Mai intrebat unde ma incadrez eu si iti raspund asa;
Nu mai cant la nunti de multi ani si nu ma consider nici pe departe, parte din ELITA! Nu-i vina mea,ca multi ma apreciaza si din respect poate, ma considera mai sus ca multi!
Ce fac eu in materie de clape,este ALTCEVA,iar daca am fost selectat de o firma asa mare ca si KORG,inseamna ca poate chiar fac ceva bun!
Experimentele mele,nu fac decat sa usureze munca unora care canta cu aceste instrumente!
Asta nu ma impiedica sa nu apreciez pe cine trebuie si sa dezaprob pe cei care nu merita!
Unii s-au nascut cu muzica in casa si au ajuns "la usa",pentru ca nu au putut trece "pragul"...ei sunt de vina si nu inaintasii lor de la care au invatat,iar acum sunt frustrati ca nu-i considera nimeni ELITA!
ELITA are mir in frunte si caracter frumos,astea sunt criteriile primordiale!
Revenind la comentarii despre manea,este/a fost un gen muzical nascut din inertiea vremurilor dar un gen muzical limitat! La scara nationala se canta acum,c-am 5-6% deci...!
1.In Ardeal nu se canta mai deloc manele!
2. In Oltenia se canta c-am 1-2% manele!
3.In Moldova se canta c-am 2-3% manele!
4. In Muntenia se canta c-am 3% manele!
5. In Bucuresti se canta c-am 10% manele!
6. In Banat se canta c-am 2-3% manele!
7. In Dobrogea se canta c-am 5-6% manele!
8. In Basarabia se canta c-am 1-2% manele!
Cei care cred,ca maneaua e o forta,se inseala,traiesc intr-o lume minuscula si le recomand sa faca asa,o excursie prin tara si sa stea de vorba cu lautarii,sa mearga la petreceri romanesti...nunti,botezuri,zile onomastice etc,sa se convinga singuri ce mica e maneaua!
Maneaua,a fost un gen muzical distractiv,dar muzicantii au bagat-o in moarte clinica,datorita denaturarii ei permanent...sa nu uitati asta de la AD!!!
Nu Dan Armenca,pe care il respect,a fost parintele acestui gen de manea moderna,ci Costel Giambasu si formatia ODEON! Eu am trait acele vremuri asa,ca stiu foarte bine! Dan Armeanca a modelat acest gen muzical si la dezvoltat dar,nu a fost primul! Daca se mergea pe principiile lui Dan Armeanca,unde domnea disciplina si bunul simt muzical,maneaua era departe acum!!
Inca ceva si inchei,in a mai comenta in acest THREAD;
FOLCLORUL ROMANESC,DOMNESTE DE SUTE DE ANI SI VA RAMANE LIDER INCA O MIE DE ANI DE AICI INCOLO,conditia; Sa nu inceapa razboiul si sa ne ocupe rusii,Doamne fereste!!!!




Fuji ma cu shercu !!!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap