Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Korg PA300 oprire Lower
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
victorr
Fri, 17 Apr 2015, 01:33PM
Registered Member #9068
Joined: 16 Mar 2010
Posts: 828
Salut, nu stiu cum se face la Korg Pa300 ca uite am ales un ton de orga, am ales un ritm. Butoanele din stanga Accomp si Memory sunt activate, au luminita aia rosie pe ele. Cand pornesc un ritm si schimb armonia, canta si orga la mana stanga, ceea ce nu ar trebui. Cum opresc asta? Daca activez Split, nu se mai aude tonul din dreapta la stanga, dar se aud niste viori sau altceva care deranjeaza mai putin, dar totusi as vrea ca in stanga sa se auda doar acompaniamentul, pana nu activez eu sa se auda si altceva.

Apropo, intrebasem eu mai demult despre cum suna tonurile de orga in pa300. Suna binisor, doar ca nu pot controla vibratto din joystick (singura nemultumire).
Puteti asculta pe link cum dupa ce intra ritmul se aude tonul din dreapta la stanga, pana nu apas eu pe Split.

LINK: Click aici!


[ Edited Fri, 17 Apr 2015, 09:43PM ]


Back to top
danuttzz
Fri, 17 Apr 2015, 02:20PM

Registered Member #6876
Joined: 03 Mar 2009
Posts: 28
Salut! Daca vrei ca in stanga se auda doar acompaniamentul fara viorile din fundal, apesi butonul Volume din partea de jos a ecranului, selectezi colana LOW (Lower) si o dai pe mute. Verifica butonul Split sa fie activat.

Back to top
Daniel_AD
Fri, 17 Apr 2015, 02:29PM
Guest
victorr a scris ...

Salut, nu stiu cum se face la Korg Pa300 ca uite am ales un ton de orga, am ales un ritm. Butoanele din stanga Accomp si Memory sunt activate, au luminita aia rosie pe ele. Cand pornesc un ritm si schimb armonia, canta si orga la mana stanga, ceea ce nu ar trebui. Cum opresc asta? Daca activez Split, nu se mai aude tonul din dreapta la stanga, dar se aud niste viori sau altceva care deranjeaza mai putin, dar totusi as vrea ca in stanga sa se auda doar acompaniamentul, pana nu activez eu sa se auda si altceva.

Apropo, intrebasem eu mai demult despre cum suna tonurile de orga in pa300. Suna binisor, doar ca nu pot controla vibratto din joystick (singura nemultumire).
Puteti asculta pe link cum dupa ce intra ritmul se aude tonul din dreapta la stanga, pana nu apas eu pe Split.

LINK: Click aici!


Trebuie activat butonul SPLIT si LOWER,tu probabil ai selectat o performanta care era setata cu SPLIT si LOWER oprit,nu asa e corect,cand selectezi un ton! In PERFORMANCE,ai combinatii preselectate,in cazul tau performanta raspunde pe toata claviatura in caz,ca interpretezi pianistic sau ORGAN(cazul tau),sa ai si arrangerul pornit si sa te urmareasca!
Legat de Vibrato,BENDELUL raspunde la orice ton de fabrica sau USER,conditia estea ca acel TON sa fie setata functia in oscilatoare sa poata lucra! Iti recomand sa petreci mai mult timp pentru a te informa despre aceasta clapa complexa,chiar daca pare "jucarie",te asigur ca se ascunde un professional arranger in spate! Ai tot ce ai nevoie in acesta clapa!
Succes si spor sa ai in toate!


[ Edited Fri, 17 Apr 2015, 02:36PM ]


Back to top
victorr
Fri, 17 Apr 2015, 03:47PM
Registered Member #9068
Joined: 16 Mar 2010
Posts: 828
Va multumesc amandurora pentru raspunsuri. Solutia era sa dau split si mute pe Lower. Faza care m-a dus in confuzie era ca daca setam Lower pe Mute, iar ritmul era oprit, in stanga se auzeau viori sau ce ton era pus pe Lower, indiferent daca era pus pe Mute sau nu. Doar cand ritmul era pornit si Lower era pe Mute, nu se mai auzea.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2 Latest comment Posted by H3PL3R on 24 Jun 2026, 14:44
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap