Forums
| Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| folosire cablu midi in-out simultan | ||
| Go to page >> | |
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| muset |
|
||
![]() Registered Member #76
Joined: 04 Jun 2008Posts: 289 |
salut prieteni! ce avantaj ar fi daca folosim 2 cabluri midi in-out,out-in intre 2 clape.? si a doua intrebare, spuneti-mi care sint cele mai bune cabluri midi profesionale. multumesc.
|
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
Cele mai ok cabluri sunt cele ce funcționeazã. În general sub 6metri. Depinde ce dorești prn folosirea ambelor cabluri. - sincronizarea tempourilor între cele 2 clape....etc Dacã nu are local ON/OFF una din clape...vei avea doar bãtãi de cap... Intesesant cã mai apar asemenea întrebãri cînd toți de dau cu iempitrii... [ Edited Mon, 13 Apr 2015, 07:15PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| bits |
|
||
|
Guest
|
Nu poti conecta simultan amandoua cablurile pentru ca s-ar crea o bucla,exact ca cea de microfonie.Obligat una este Master si celalalta Slave,sau prin Thru controlezi o a 3-a clapa legata in secventa.
|
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
Exact pentru bucla aia s-a creat localON/OFF...efectul de metalizare apare cînd e redat tonul de 2 ori...o datã normal și o datã prIn midi IN... Una din jucãriile performante în midi controller este exr-e2.... Repet, folosești 2 cabluri pentru anumite comenzi...de ex o clapã și un studio virtual nu le poți folosi fãrã 2 cabluri Nu sincronizeazã nici de-a focu' cînd tragi multitrack... [ Edited Wed, 15 Apr 2015, 05:52PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| muset |
|
||
![]() Registered Member #76
Joined: 04 Jun 2008Posts: 289 |
multumesc frumos pentru informatii.
|
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
Cu plãcere Dacã ai întrebãri punctuale pe anumite sectoare.. Pune-le. Gãsim rãspunsuri... Dacã nu, le inventãm!!! |
||
| Back to top |
|
||
| Nicu Pa500 |
|
||
![]() Registered Member #906
Joined: 18 Aug 2008Posts: 134 |
sarac.lipit a scris ... ...de ex o clapã și un studio virtual nu le poți folosi fãrã 2 cabluri Nu sincronizeazã nici de-a focu' cînd tragi multitrack... Te rog poti sa dai mai multe detalii cum trebuie sa functioneze o clapa cu un daw....cine trage ....cine impinge....ce rezulta ....xyz... |
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
Ai un negativ în clapã și dorești sã-l tragi pe 16 track-uri într-un studio cu 5 IN digitale. Ei bine, doar prin SYNK-MIDI canalele se vor suprapune exact unul peste celãlalt la înregistrarea fiecãruia... Cã instrumentul tãu nu are decît OUT STEREO... Doar cîteva modele au 4/6 out-uri pe canale separate...și oricum faci minim 3 imprimãri și cu ele... Dup-aia faci borș cu trk-urile audio... Important este ca ele sã fie suprapuse perfect... La urma urmei le poți muta și manual... Dar mai pierzi o juma de zi aiurea... Pentru 2 cabluri și o setare... [ Edited Fri, 17 Apr 2015, 02:50AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| Nicu Pa500 |
|
||
![]() Registered Member #906
Joined: 18 Aug 2008Posts: 134 |
Daca trag SyncMIDI ,se aud tracurile ca in orga(tyros1) sau mai vine facut ceva?
|
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
Din moment ce ai instrumentele trase audio separat, voce separat, poți trece la masterizarea piesei. Doar acum se pot pune efectele dorite, reglajele EQ, volumele pe instrumente și voci. Cînd ai pe un track vocea și pe altul negativul se numește semplarea bomfaierului pentru urechi de tablã. Pentru evitarea acestui sampling..sfatul meu este filmarea direct cu telefonul...cîștigi și un vedeoklip la paket promoțional...neurovezeonu... |
||
| Back to top |
|
||
| Go to page >> | |
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]





