Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ce v-ati dori sa includa noul Professional Arranger KORG Pa4x?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
kisut
Sun Apr 19 2015, 10:03PM

Registered Member #5240
Joined: Thu Jan 22 2009, 01:01PM
Posts: 49
sunteti nebuni ...


Back to top
Serghei92
Mon Apr 20 2015, 10:43AM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Nu fiți răutăcioși. Omul a întrebat ce am dori sa aibe in plus. Am dat si eu cu părerea. Si nu cred ce e ceva imposibil. Si daca se poate....nu sandwich, dar o mini pizza ar merge ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))

Back to top
Daniel_AD
Mon Apr 20 2015, 11:16AM
Guest
sorinelf a scris ...

sa poti avea 2 tonuri diferite pe acelasi track... 4 masuri sa fie pian, 4 masuri sa fie acordeon, pe acelasi track (la style).

aaa, si sa existe o versiune cu difuzoare... sa nu te mai insiri cu cabluri si cu boxe pentru 10 minute de studiu...



Buna asta,cu schimbarea tonurilor pe track...ca in seq dar,se poate si acum daca iti faci un ton in OSC cu split(in cate vrei)!

Eu imi doresc,ca Pa4x sa aibe mai multe inserturi FX,loc de pitit bacshis(de mine),culoare galbena sau rosie(verde nu,ca da impresia de necopt),sa fie conectata la creerul meu sa nu mai muncesc mana sau sa ma duc la nunta,sa mearga singura...sa piteasca bacshis(de mine) si sa vina cu salariul acasa!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Mai vreau un Display Retina ca la iPad,claviatura sa fie detasabila(sa o impachetez/rulez),memorie ca in PC-ul meu(64GB RAM triple channel),5TB SSD,si o functie sa faca style-uri singura(eu sa-i dau pozitivul,iar ea sa faca style),sa pot instala KOMPLETE 10 Ultimate,NEXUS si Trilian!
Daca se poate,sa faca o functie importanta si anume; DACA NU STUDIEZI,CAND PUI MANA PE EA,SA IASA DOUA PALME DIN DISPLAY SI SA TE PALEASCA!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_tongue.gif
Sa puna cantaretele la punct cu tonalitatile s.a.m.d!
Hai ca nu cer mult...si se poate!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_tongue.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif

[ Edited Mon Apr 20 2015, 11:42AM ]


Back to top
sorinelf
Mon Apr 20 2015, 02:59PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
da, e un artificiu, dar nu e aceeasi treaba sa l pui pe oscilatoare diferite... poate nu mi place pianul, sau vreau alt ton, si atunci fac de fiecare data un ton splitat... Nu are rost sa ocup o pagina cu niste tonuri pe care nu le voi folosi niciodata. e mai simplu sa faca ei treaba asta...

Am vazut ca a mai scris cineva, si avea dreptate: e aiurea sa nu poti copia sts urile de pe un ritm pe altul... la fel de aiurea e ca in style rec trebuie sa setez mereu instrumentele pe fiecare variatiune, la fel si range ul... astea ar trebui sa le ia automat pe toate variatiunile, cu posibilitatea sa le modificam apoi cum vrem, dar sa le ia ca stas dupa variatiunea 1.

La urma urmei, sunt niste mici mofturi, dar uneori ma cam dau peste cap, ma enerveaza.... ooof, iar tre sa pun tonurile, ooof, iar range ul...

Si daca tot e pa4, nu ar strica vreo 2-3 functii in plus. Exemplu: length la note, sa aiba toate notele aceeasi lungime... sau sa le poti deplasa putin in fata sau in spate (gen cubase), o functie extraordinara, din punctul meu de vedere... momentan este posibil doar sa mut nota cu nota, nu pot lua tot trackul.

[ Edited Mon Apr 20 2015, 03:01PM ]


Back to top
Robert Craciun
Mon Apr 20 2015, 04:05PM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
eu as dori cel mai mult ca noua clapa sa aiba un fel de makeuptools, asa cum are roland E 80 pe care o am din 2007 si de care ma folosesc si acum, placa de sunet pe 24 b asa cum am la aceeasi clapa pomenita mai sus, numai ca nu suna la folclor niciodata ca PA 3X, dar la usoara suna mult mai bine, pentru ca banca de sunet de la GS suna mult mai bine la muzica usoara decat GM... si pacat pentru ca ar fi fost dupa parerea mea cea mai buna clapa aranjor din lume daca ar fi avut si memorie sampler!...daca s-ar putea face si un program de citire si prelucrare a style-urilor si a sound-urilor pe PC pentru a ne usura munca atunci cand dorim sa luam un style dintr-un set sa-l punem in altul!...adica sa evit clapa si sa lucrez direct pe calculator!...fara style works sau cakewalk...in linii mari as face korg PA 4 x cea mai buna clapa aranjor din lume daca ar fi dupa dorinta mea!

Back to top
R.D.
Mon Apr 20 2015, 08:15PM
Registered Member #14527
Joined: Sat Sep 27 2014, 12:24PM
Posts: 25
elgi a scris ...

1. Să fie stabilă la soft!!!
2. Să citească VST şi VSTI-uri.
3. Să fie stabilă la soft!!!
4. Să sune tonurile şi ritmurile interne ca Audya (deci să aibă patternuri wave de studio din fabrică, aşa cum e la Tyros 5, Audya şi noua Ketron SD7, care cred că va tulbura multe ape, dar lăsându-mă şi pe mine să pot folosi loop-uri wave în style, aşa cum îţi dă voie şi acum Korg şi Yamaha).
5. Să fie stabilă la soft!!!
6. Să citească samplerele direct de pe SSD-ul clapei, fără a se mai pune problema încărcării lor în RAM (aşa cum citeşte Tyros 5).
7. Să fie stabilă la soft!!!
8. Să poţi lucra cu câte librării vrei simultan, nefiind limitat de RAM (aşa cum e la T5) sau de SSD (din preţul mare al clapei, se pot pune deoparte 200 de euro să puie un SSD de vreo 250GB).
9. Să fie stabilă la soft!!!
10. Să aibă integrare în softuri APPLE, dar şi Android, să poţi controla clapa de pe tabletă, indiferent de care ar fi ea.
11. Să fie stabilă la soft!!!
12. Să schimbe placa de sunet, Korg (la fel ca şi Yamaha, dar în mai mică măsură pentru Yamaha) are acelaşi sound îmbâcsit şi fără vlagă la muzică uşoară (dacă dai tobele la maxim să rupă maneaua la târlani, asta nu înseamnă că sună bine, ci doar că sună tare, nu însă şi calitativ).
13. Să fie stabilă la soft!!!
14. Să aibă afişor de minim 7 inci, dacă nu 9 (la cât s-au ieftinit afişoarele, chiar nu e mare brânză un touch de 9 inci).
15. Să fie stabilă la soft!!!
16. Obligatoriu dif-uri interne. Nu să mai dau eu bani pe nu ştiu ce fantasmagorie cu difuzoarele, pe care să plătesc suplimentar.
17. Să fie stabilă la soft!!!
18. WLAN şi USB 3.0!!! Sunt foarte ieftine acum chip-urile pentru aşa ceva!
19. Să fie stabilă la soft!!!
20. Să studieze softiştii make-up tools-ul de la Roland E-80, care e mult mai bine făcut decât meniul de la Korg (Yamaha nu are deloc meniu, are o freacă menta de 16 ani, de la PSR 2000 acelaşi soft frecat în cap la rece, prost, dar stabil!!!). E cel mai bun meniu uat său evăr. Dar aste e pentru cine mai studiază ce se mai întâmplă şi prin alte părţi, nu doar Korg sau Yamaha.
21. Să fie stabilă la soft!!!
22. Obligatoriu!!! Suntem în 2015, nu mai putem păcăli prostimea la nesfârşit: soft pe PC în care să putem modifica absolut orice într-un set, să pot lua pe PC: să mut, copiez, şterg tonuri din mai multe seturi, la mutare, copiere... să le copie cu tot cu wave-urile proprii acelui ton, cu oscilatoare, setări, tot tacâmul... Nu e greu de realizat când ai codul sursă al softului scris în Linux, asta numai dacă este voinţă, căci putinţă se găseşte ea!!!
23. Să fie stabilă la soft!!!
Şi mai ceva, să nu uit: SĂ FIE STABILĂ LA SOFT!!!

La care eu aș mai adăuga următoarele, maestre :

Referitor la sunet :


a) Să aibă generator de sunet Hibrid - Analog/Digital Crossover Synthesizer (ceva de genul Roland JD-XA LINK: Click aici ! ) care să înglobeze principalele motoare de sinteză a sunetului inventate până în prezent, permițând folosirea acestora atât în mod individual cât și combinate între ele după pofta inimii

b) Să aibă o placă de sunet "PRO" cu convertori A/D și D/A ca lumea, 24 bit / 48kHz, știut fiind faptul că :

* precizia și claritarea sunetului e dată de rezoluție, bit rate-ul, adică numarul de puncte din care e alcătuită imaginea grafică a unui eșantion [8 biți conțin 256 de date de informație digitală, 16 biți conțin 65.536 de date, iar 24 de biți conțin 16.777.216 de date]

* profunzimea sunetului e dată de frecvența de eșantionare, sampling rate-ul, adică numarul de probe pe secundă din sunetul eșantionat [o placă de sunet cu sampling rate-ul de 44.100 de probe pe secundă (44.1 kHz) poate reda sunete cu o frecvență maximă de 22kHz, o placă de sunet cu sampling rate-ul de 48.000 de probe pe secundă (48 kHz) poate reda sunete cu o frecvență maximă de 24 kHz, iar o placă de sunet cu sampling rate-ul de 96 de probe pe secundă (96 kHz) poate reda sunete cu o frecvență maximă de 48 kHz]

* intensitatea sunetului e dată de gama dinamică a semnalului audio pe output, adică dynamic range-ul [1 bit de date de informație digitală echivaleaza cu 6 dB, astfel că, o placă de sunet cu rezoluția de 8 biți poate reda sunete cu o intensitate maximă de 48 dB, o placă de sunet cu rezoluția de 16 biți poate reda sunete cu o intensitate maximă de 96 dB , iar o placă de sunet cu rezoluția de 24 biți poate reda sunete cu o intensitate maximă de 144 dB]

Referitor la panoul de control :


Să fie un imens ecran tactil pe suprafața căruia să pot configura panoul de control aranjând butoane, paduri, knoburi și slidere assignabile, după cum vrea mușchiu meu, ceva cam de genul Lemur – Liine LINK: Click aici ! & LINK: Click aici ! & LINK: Click aici !

Referitor la partea de controlere :


a) Să aibă X/Y Joystick, cum au cam toate modelele Korg de altfel

b) Să aibă cele trei Wheels Controllers pe care le are de ex. Yamaha EX5 LINK: Click aici !

c) Să aibă X/Y Pad Controller, așa cum are de ex. Korg Z1 LINK: Click aici !

d) Să aibă inclus Breath Controller, cum ar fi de ex. hb1 MIDI Breath Station LINK: Click aici !

d) Să aibă Ribbon Controller pe toată lungimea claviaturii, așa cum are Korg RK-100S LINK: Click aici !

Referitor la claviatură :


Să fie detașabilă și musai din două părți separate, una destinată ptr. solistică și alta ptr. armonie ...ptr. mâna dreaptă ceva gen LinnStrument LINK: Click aici ! ...iar ptr. mâna stângă ceva gen ReChorder - Lemur LINK: Click aici ! care să ruleze tot pe un ecran tactil, tabletă, etc.

Referitor la MIDI :


a) Să aibă ca bază standard-ul MIDI XG level 3, care să-mi permită să beneficiez de ceea ce scrie la secțiunea "MIDI channels allocation" de aicilișea LINK: Click aici ! ...adicătelea, 64 canale MIDI

b) Să ofere utilizatorului posibilitatea de a scrie și altceva decât știe aranjorul ca bănci interne să trimită, Program Change/MSB/LSB și CC00/32... aceaste funcții fiind foarte importante deoarece, dacă aranjorul dispune de aceste posibilități, aproape că nici nu mai contează generatorul de tonuri și placa de sunet a aranjorului respectiv, fiindcă, din punct de vedere al sound-ului acesta va fi complet upgradabil prin faptul că va putea fi folosit împreună cu orice alte surse de sunet externe, alese după pofta inimii ...un exemplu bun aici ar fi seria K de la Physis Piano LINK: Click aici !

Referitor la partea de conectivitate :


a) Să aibă ieșire audio L & R atât analog cât și digitală ptr. partea de solo ...plus, ieșiri audio analog și digitale separate, ptr. fiecare track în parte al style-ului de auto-acompaniament

b) Să aibă ieșire MIDI dedicată ptr. partea de solo ...plus, ieșiri MIDI separate, ptr. fiecare track în parte al style-ului de auto-acompaniament ...sau măcar 8 Indipendent Midi Outputs cum are seria K de la Physis Piano LINK: Click aici !

Referitor la partea de auto-acompaniament :


Să aibă pe lângă secțiunea MIDI Styles și o secțiune Audio Groove Styles 100% User-Editabilă, cu reglare independentă pe fiecare track a spectrului sonor de frecvențe ...și să permită folosirea acestor două secțiuni atât în mod individual cât și combinate între ele după pofta inimii.

...aaa ...și mai e ceva... era să uit ...SĂ FIE STABILĂ LA SOFT !!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif


P.S. Vă țucă Cușlea_FM !!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif


[ Edited Mon Apr 20 2015, 09:31PM ]


Back to top
sorinelf
Mon Apr 20 2015, 08:23PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
nu prea cred ca diferenta va fi prea mare de la 16 la 24 de biti... de fapt tind sa cred ca nu va fi nici o diferenta reala, adica sa o simtim noi cu urechile...

[ Edited Tue Apr 21 2015, 07:20AM ]


Back to top
Daniel_AD
Tue Apr 21 2015, 12:06PM
Guest
sorinelf a scris ...

nu prea cred ca diferenta va fi prea mare de la 16 la 24 de biti... de fapt tind sa cred ca nu va fi nici o diferenta reala, adica sa o simtim noi cu urechile...


Ai dreptate Sorine!
La ora asta,nu exista nici o clapa sa redea la 24bit,nu exista nici un Player(masina) sa redea la 24bit,totul se reda la 16bit la un maxim de 48Khz in cazuri exceptionale,iar marea majoritate la 44Khz,CD Originale,Mp3 Player s.a.m.d!
Multi confunda import 24bit cu redare! Orice master,in faza finala se exporta la 16bit.
Singurul care reda la 24bit,este computerul(PC,Mac etc)dar vorba ta,nu simti la ureche!
Sinteza e altceva,fata de PCM,iar PCM-ul il imbunatatesti considerabil prin insert FX,cu cat mai multe,cu atat mai bine!

Back to top
Daniel_AD
Tue Apr 21 2015, 12:10PM
Guest
R.D. a scris ...

...aaa ...și mai e ceva... era să uit ...SĂ FIE STABILĂ LA SOFT !!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif


P.S. Vă țucă Cușlea_FM !!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif



E clar..ai aparut iar cu copy/paste!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif
Am deschis un subiect legat de stabilitatea OS-ului la Pa3x,te astept cu argumente credibile,sa le rezolvam in caz ca exista...chiar daca eu stiu ca nu exista!!!

Back to top
pustiulica
Tue Apr 21 2015, 12:15PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Daniel_AD a scris ...

R.D. a scris ...

...aaa ...și mai e ceva... era să uit ...SĂ FIE STABILĂ LA SOFT !!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif


P.S. Vă țucă Cușlea_FM !!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif



E clar..ai aparut iar cu copy/paste!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif
Am deschis un subiect legat de stabilitatea OS-ului la Pa3x,te astept cu argumente credibile,sa le rezolvam in caz ca exista...chiar daca eu stiu ca nu exista!!!


Nu-ti mai poate raspunde, poate doar sub un alt cont fake! Aici a primit BAN si va primi de cate ori isi va mai face aparitia, din cauza nerespectarii regulamentului.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap