Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ce v-ati dori sa includa noul Professional Arranger KORG Pa4x?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
victorr
Tue Apr 21 2015, 12:21PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Macar si import 24 bit ar fi bine. Dupa ce prelucrezi tonul cu FX, la 24 bit s-ar pierde mai putina informatie. 24 bit headroom e bun pentru compresoare, iar o rezolutie de 48-96 kHz ar fi bun pentru ca lucrul cu EQ sa fie mai precis. Dar acum depinde si ce fel de EQ vor baga ei in clape. Pe calculator de exemplu, sunt EQ-uri care raspund mai bine la o rezolutie anume, iar altele au oversampling si poti lucra cu fisier audio de 44 kHz ca el il prelucreaza la o rezolutie mai inalta, apoi il transforma in 44 kHz inapoi.
Cu cat mai mult procesezi sunetul, cu atat mai multa informatie se pierde. Calitatea CD e suficienta, daca nu prelucrezi sunetul cu efecte.

Back to top
Daniel_AD
Tue Apr 21 2015, 03:35PM
Guest
Ai dreptate Victor!
Eu totusi cred,ca daca folosesti FX cu simt,poti aduce sunetul cat mai aproape de cerintele actuale,iar KORG au FX-uri destul de bune!
Legat de import wav-uri la 24bit si redare la 16 bit,majoritatea convertorilor digitali folositi in clape(orice brand) sunt mai slabi decat in PC sau Mac,iar aici cel mai bun exemplu este Yamaha cu seria Tyros! Importi wav la 24bit si la redare suna tilinca la 16bit,mai ales pe un singur track! De exemplu la tambal esti nevoit din lipsa Layerelor si a functiilor(controller 64/Sustain sau velocity split with cutoff)te forteaza sa splitezi ciocanele in doua trackuri,pentru a le aduce,cat de cat,ca nuanta si reglaje dar,la pachet tot nu are vana,parerea mea!
Eu prefer sa import la 16 bit/48khz si sa redau la fel,decat sa pierd calitatea de la 24bit la 16 bit!
REPET; In PC sau Mac e cu totul altceva,mai ales cand ai un audiocard de 2-3 mii de euro si hardware dedicate masterizarii,care la randul lor si alea costa mii de euro!
Multi fac calculul asa;
1.Cat costa un procesor de PC?
2.Cat costa Ram-ul in PC?
3.Cat costa o placa de baza cu tot cu power supplier?
4.Cat costa o carcasa?
5.Cat costa un Display de 5-7 inci?
in schimb uita ,ca intr-o clapa nu poti pune OS spart si nici software piratate,iar daca achizitionezi legal toate softwarele instalate intr-un PC,la cat te duce un PC,legal vorbind...asta doar pentru a face muzica?!?!?!
Chiar faceam asa singur un calcul,pentru ca,cum au batut palma cu TC-Electronic sa bage Livevoice 2 in Pa3x,pot bate palma si cu RME sa bage un BabyFace Pro(4 in X 4 out) ca audiocard cu tot cu FX,dar asta ar insemna inca 1500 dolari in plus la pretul de achizitie,este?
Pana la urma,totul se limiteaza la PRETUL de achizitie a cumparatorului,indiferent ce ne-am dorii noi,cei care mai cunoastem!!
Totusi,eu am incredere in KORG ,ca va scoate un produs bun la un pret rezonabil!

[ Edited Tue Apr 21 2015, 04:18PM ]


Back to top
c1pr1an_24
Tue Apr 21 2015, 04:19PM
Registered Member #2399
Joined: Sat Oct 18 2008, 12:44PM
Posts: 19
Vorbiti de prea multa vreme de capacitatile unei clape pe care nu stiu cati dintre voi stiu 50% din poate face.Este o manipulare totala treaba asta cu korg 3,4.800:),cei care sunt meseriasi in muzica isi iau cateva tonuri bune o toba buna si baga mana in ea fara style si asa mai departe.Terminati cu FX BABY FACE OZN-URI SI ALTE CELE.MAI VORBITI SI DE MUZICA.MULTUMESC


[ Edited Tue Apr 21 2015, 04:20PM ]


Back to top
c1pr1an_24
Tue Apr 21 2015, 04:29PM
Registered Member #2399
Joined: Sat Oct 18 2008, 12:44PM
Posts: 19
Va dau eu o idee pentru toti utilizatorii ar fi de folos si va spun sincer ca o sa fie cea mai cumparata clapa ever.!!!!!BAGATI FACEBOOK PE KORG PA4 X!!!!!:))))))))))

Back to top
Daniel_AD
Tue Apr 21 2015, 04:47PM
Guest
c1pr1an_24 a scris ...

Va dau eu o idee pentru toti utilizatorii ar fi de folos si va spun sincer ca o sa fie cea mai cumparata clapa ever.!!!!!BAGATI FACEBOOK PE KORG PA4 X!!!!!:))))))))))


Pai si cum ramane cu "bagatul mainilor in clapa" si cu muzica?!? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif
Tu ce ti-ai dori de la noul Pa4x?

[ Edited Tue Apr 21 2015, 04:48PM ]


Back to top
ipuk
Tue Apr 21 2015, 08:09PM

Registered Member #9857
Joined: Tue Sep 21 2010, 10:05PM
Posts: 61
Mare dreptate ai c1pr1an_24.Uni nu vad padurea de copaci....

Back to top
c1pr1an_24
Tue Apr 21 2015, 09:23PM
Registered Member #2399
Joined: Sat Oct 18 2008, 12:44PM
Posts: 19
Va respect munca pe care o faceti pentru utilizatorii de Korg.Bravo!!!Era o gluma faza cu facebook desi unii chiar si-ar dori:). Eu sincer as adauga ceva la aceasta orga o memorie care sa imi permita sa folosesc tonuri de cea mai inalta calitate ceea ce nu se va intampla pt ca na trebuie sa apara si PA 5 X nu?:))Nu ati vazut saracii dau 3000 E pe orgi si ei merg la cantare cu tambal separat si bas si ala cu orga tine contra sau viori ceea ce poti sa faci si pe un G800.Da no fitza e fitza scuze prostia e prostie.De exemplu sunt multi cu Pa 3x carora le suna tigai suna mai prost ca un Pa 1.DECI E AFECERE FAZA CU ORGILE.Paul Stanga poate sa cante si pe gard si suna bine.HAIDETI SA DISCUTAM DE PROBLEMELE REALE CUM AR FI MP 3 UL BUTONUL DE TRANSPOSE.NU:)))?CA MULTI SUNT MARTORI SI APOI VIN SI ITI RAD IN NAS CA ARE PA 3X SI II MAI CARA SI UNU CLAPA.ASA CA VEDETI CE ADAUGATI LA NOUA CLAPA.SANATATE!!

Back to top
nandor
Wed Apr 22 2015, 03:04PM
Registered Member #1702
Joined: Tue Sep 23 2008, 10:40AM
Posts: 157
Sa fie asa de bun, ca toti sa-si cumpere, iar eu sa-mi iau un Pa3x 61!
La 2000 euro.;))

[ Edited Wed Apr 22 2015, 03:05PM ]


Back to top
djorestes
Wed Apr 22 2015, 10:24PM

Registered Member #847
Joined: Thu Aug 14 2008, 11:01PM
Posts: 52
Nu stiu sincer cat o sa se ieftineasca Pa3, la fel cum ma uit si vad zeci de anunturi cu Pa2 intre 1700-2000EUR, PA800 intre 900-1500EUR si totusi vorbim de clape scoase din fabricatie de ceva vreme(foarte bune intradevar).

Parerea mea, chiar daca o sa fiu criticat de unii e ca decat sa dau 1000 de euro pe un PA800 SH,uzat si depasit tehnologic (ma refer la memoria RAM si altele) care sa am ,,norocu" sa ma mai tina cateva luni(ex. sa se duca placa de baza) mai bine un PA600 nou, macar e nou, ai garantie etc.

Ca e Made in China... sunt multe polemici, intradevar e Made in China dar nu inseamna ca e chinezarie. Este facut conform standardelor ISO de calitate impuse ca altfel nu s-ar putea vinde in UE si astfel pentru a obtine un pret accesibil pentru toata lumea dar si tehnologie e clar ca a trebuit intervenit undeva. In China mana de lucru e mult mai ieftina ca in tarile Europene + s-au ales materiale constructive mai slabut calitativ(carcasa,claviatura) tocmai pentru a reduce pretul de fabricatie. Totul se rezuma la RAPORT CALITATE - PRET.

Detin o vechitura de PA50 cu floppy, Made in China, luata SH, folosita de 3 pers(eu al 4lea), forjata la maxim peste tot, la frig la cald, fara stabilizator de tensiune, vai mama ei.... si dupa atatia amar de ani REZISTA, nu i-a cazut niciun buton, nu s-a rupt claviatura,nu s-a spart plasticul sau alte ,,catastrofe" de genu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ).

Deci m-am referit strict la situatia de a dispune de 1000EUR si a alege intre PA800 SH sau PA600 NOU... din opinia mea.

Revenind la topic

Totul depinde de ce o sa ofere PA4 si pretul acesteia.

Depinde si de cererea clientului : vrem tehnologie de ultima ora, touchscreen SUPER AMOLED, GorrilaGlass, memorii RAM foarte mari etc. dar si constructie rigida,metalica din materiale foarte bune calitativ (care acestea costa foarte mult), atunci sa ne asteptam ca pretul sa-l vedem undeva la 4000-5000EUR sau mai mult. Si cati o sa-si permita sa o cumpere??



Back to top
Serghei92
Wed Apr 22 2015, 11:18PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
djorestes a scris ...

Depinde si de cererea clientului : vrem tehnologie de ultima ora, touchscreen SUPER AMOLED, GorrilaGlass, memorii RAM foarte mari etc. dar si constructie rigida,metalica din materiale foarte bune calitativ (care acestea costa foarte mult), atunci sa ne asteptam ca pretul sa-l vedem undeva la 4000-5000EUR sau mai mult. Si cati o sa-si permita sa o cumpere??



Stai liniștit, ca sunt muzicanți si cu stare financiara, si mai sunt si maniaci din ăștia care vând si casa pentru scule de ultima ora ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap