Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cat si cum ne ajuta clapa?
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Tue Jun 16 2015, 12:21AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Va salut!
Deschid acest subiect, desi el s-a mai atins pe ici pe colo in alte thread-uri cu problematica diferita, din dorinta de a aduna si sintetiza pe cat posibil, acest aspect: un performer mediocru e ajutat de tehnologia momentului, pe cand un artist, impresioneaza indiferent cu ce canta?
Cat si ce conteaza mai mult: maiestria sau tehnologia?
Se poate una fara alta sau cat de mult depind una de alta?
Stimati colegi cu experienta artistica desavarsita ati simtit vreodata ca sunteti tinuti in loc de tehnologie?
Dar voi, nou initiati, ati avut impresia ca altfel executati o melodie folosind un instrument care va "ajuta"?
Exista oare asa ceva sau poate e doar o "gaselnita", in functie de pozitia in care te afli?
Cu respect, astept opiniile dvs...










Back to top
remuscampean
Tue Jun 16 2015, 08:03AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Încercând să cânt aceeași melodie folosind style-uri diferite, am observat că există o diferență destul de mare… Eu cred că style-ul te poate învăța muzică, cel puțin să simți corect ritmul genului muzical. La fel și cu tonurile, cu unele tonuri pur și simplu simți melodia mai bine.
Dar prima orgă a mea a fost una fără ritmuri românești și cu tonuri decente, alea de pian erau cele mai frumoase, am experimentat cu ea un an și tot la fel aș face. Pentru game, exerciții și 3 cântecele simple nu cred că ai nevoie de styluri periculoase, decât dacă vrei să asculți orga în loc de radio.



Back to top
mark
Tue Jun 16 2015, 08:46AM
Registered Member #12218
Joined: Sun Jan 13 2013, 08:19PM
Posts: 48
Eu am un amarat de microarranger cu care i-mi fac nebunia cu el ,si folosesc numai tonuri interne si suna super pentru ce cint eu.Nu l-as schimba cu nici o clapa superioara si cu sampler.

Back to top
gigiflo
Tue Jun 16 2015, 09:49AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
remuscampean a scris ...

Încercând să cânt aceeași melodie folosind style-uri diferite, am observat că există o diferență destul de mare… Eu cred că style-ul te poate învăța muzică, cel puțin să simți corect ritmul genului muzical. La fel și cu tonurile, cu unele tonuri pur și simplu simți melodia mai bine.
Dar prima orgă a mea a fost una fără ritmuri românești și cu tonuri decente, alea de pian erau cele mai frumoase, am experimentat cu ea un an și tot la fel aș face. Pentru game, exerciții și 3 cântecele simple nu cred că ai nevoie de styluri periculoase, decât dacă vrei să asculți orga în loc de radio.



Acelasi lucru l-am simtit si eu Remus.
Aveam nevoie de o confirmare. Multumesc!
Astept si alte opinii...

Back to top
mariusnazi
Tue Jun 16 2015, 12:09PM
Registered Member #12940
Joined: Thu Jun 06 2013, 02:19PM
Posts: 435
gigiflo a scris ...

Va salut!
Deschid acest subiect, desi el s-a mai atins pe ici pe colo in alte thread-uri cu problematica diferita, din dorinta de a aduna si sintetiza pe cat posibil, acest aspect: un performer mediocru e ajutat de tehnologia momentului, pe cand un artist, impresioneaza indiferent cu ce canta?
Cat si ce conteaza mai mult: maiestria sau tehnologia?
Se poate una fara alta sau cat de mult depind una de alta?
Stimati colegi cu experienta artistica desavarsita ati simtit vreodata ca sunteti tinuti in loc de tehnologie?
Dar voi, nou initiati, ati avut impresia ca altfel executati o melodie folosind un instrument care va "ajuta"?
Exista oare asa ceva sau poate e doar o "gaselnita", in functie de pozitia in care te afli?
Cu respect, astept opiniile dvs...



Ai mai avut acest thread deschis doar ca sub alta forma si ti-au mai spus si colegii ,daca tu consideri ca ai nevoie de mai multa tehnologie pentru cateva cantece invatate,probabil ar trebui sa astepti noul pa4x . Orice instrument vei avea ,nu va face triluri ,returnele sau armonii in locul tau ! Si off topic ,din nou nu vad rostul subiectului, fiecare face cum crede si daca merita sa tii banii blocati intr-o clapa de 3000-4000 euro doar pentru ca ti se pare ca esti oarecum tinut pe loc de actualele clape (roland exr e2 si pa900 ), dar tu cunosti doar cateva melodii, atunci doar tu poti decide pentru tine ce e mai bine sa faci , in afara de faptul ca ai activitate pe forum cu aceleasi intrebari ,reformulate bineinteles .



[ Edited Tue Jun 16 2015, 01:06PM ]


Back to top
gigiflo
Tue Jun 16 2015, 01:46PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
mariusnazi a scris ...

gigiflo a scris ...

Va salut!
Deschid acest subiect, desi el s-a mai atins pe ici pe colo in alte thread-uri cu problematica diferita, din dorinta de a aduna si sintetiza pe cat posibil, acest aspect: un performer mediocru e ajutat de tehnologia momentului, pe cand un artist, impresioneaza indiferent cu ce canta?
Cat si ce conteaza mai mult: maiestria sau tehnologia?
Se poate una fara alta sau cat de mult depind una de alta?
Stimati colegi cu experienta artistica desavarsita ati simtit vreodata ca sunteti tinuti in loc de tehnologie?
Dar voi, nou initiati, ati avut impresia ca altfel executati o melodie folosind un instrument care va "ajuta"?
Exista oare asa ceva sau poate e doar o "gaselnita", in functie de pozitia in care te afli?
Cu respect, astept opiniile dvs...



Ai mai avut acest thread deschis doar ca sub alta forma si ti-au mai spus si colegii ,daca tu consideri ca ai nevoie de mai multa tehnologie pentru cateva cantece invatate,probabil ar trebui sa astepti noul pa4x . Orice instrument vei avea ,nu va face triluri ,returnele sau armonii in locul tau ! Si off topic ,din nou nu vad rostul subiectului, fiecare face cum crede si daca merita sa tii banii blocati intr-o clapa de 3000-4000 euro doar pentru ca ti se pare ca esti oarecum tinut pe loc de actualele clape (roland exr e2 si pa900 ), dar tu cunosti doar cateva melodii, atunci doar tu poti decide pentru tine ce e mai bine sa faci , in afara de faptul ca ai activitate pe forum cu aceleasi intrebari ,reformulate bineinteles .



Marius, fara supărare, nu stiu daca e corect modul cum reacționezi fata de mine.
Eu nu incerc ceva senzational, vreau doar opinii cat mai multe, iar acum ele nu au nici cea mai mica legatura cu mine.
Aceste opinii au un caracter general, nu vizează pe nimeni si fiecare vorbeste, daca vrea, din propria experienta.
Asa cum am spus încă de la inceput, eu încerc sa le initiez intr-un spatiu virtual definit. Stiu ca fiecare a spus cate ceva atunci cand i s-a cerut parerea despre o clapa sau alta, dar aici este vorba despre legatura dintre individ si instrumentul sau.
Oricum, sa decidă admini daca se impune închiderea lui.
Cu respect!

Back to top
mariusnazi
Tue Jun 16 2015, 03:30PM
Registered Member #12940
Joined: Thu Jun 06 2013, 02:19PM
Posts: 435
gigiflo a scris ...

mariusnazi a scris ...

gigiflo a scris ...

Va salut!
Deschid acest subiect, desi el s-a mai atins pe ici pe colo in alte thread-uri cu problematica diferita, din dorinta de a aduna si sintetiza pe cat posibil, acest aspect: un performer mediocru e ajutat de tehnologia momentului, pe cand un artist, impresioneaza indiferent cu ce canta?
Cat si ce conteaza mai mult: maiestria sau tehnologia?
Se poate una fara alta sau cat de mult depind una de alta?
Stimati colegi cu experienta artistica desavarsita ati simtit vreodata ca sunteti tinuti in loc de tehnologie?
Dar voi, nou initiati, ati avut impresia ca altfel executati o melodie folosind un instrument care va "ajuta"?
Exista oare asa ceva sau poate e doar o "gaselnita", in functie de pozitia in care te afli?
Cu respect, astept opiniile dvs...



Ai mai avut acest thread deschis doar ca sub alta forma si ti-au mai spus si colegii ,daca tu consideri ca ai nevoie de mai multa tehnologie pentru cateva cantece invatate,probabil ar trebui sa astepti noul pa4x . Orice instrument vei avea ,nu va face triluri ,returnele sau armonii in locul tau ! Si off topic ,din nou nu vad rostul subiectului, fiecare face cum crede si daca merita sa tii banii blocati intr-o clapa de 3000-4000 euro doar pentru ca ti se pare ca esti oarecum tinut pe loc de actualele clape (roland exr e2 si pa900 ), dar tu cunosti doar cateva melodii, atunci doar tu poti decide pentru tine ce e mai bine sa faci , in afara de faptul ca ai activitate pe forum cu aceleasi intrebari ,reformulate bineinteles .



Marius, fara supărare, nu stiu daca e corect modul cum reacționezi fata de mine.
Eu nu incerc ceva senzational, vreau doar opinii cat mai multe, iar acum ele nu au nici cea mai mica legatura cu mine.
Aceste opinii au un caracter general, nu vizează pe nimeni si fiecare vorbeste, daca vrea, din propria experienta.
Asa cum am spus încă de la inceput, eu încerc sa le initiez intr-un spatiu virtual definit. Stiu ca fiecare a spus cate ceva atunci cand i s-a cerut parerea despre o clapa sau alta, dar aici este vorba despre legatura dintre individ si instrumentul sau.
Oricum, sa decidă admini daca se impune închiderea lui.
Cu respect!


Eu mi-am spus parerea ,cea mai buna legatura intre individ si instrumentul sau este studiul ! Alti muzicanti /lautari nu au cum sa isi dea seama ce e mai bun pentru tine ,daca te ajuta sau nu generatia noua ,asta trebuie sa iti dai seama singur. La fel e si cu alegerea clapelor ,in ziua de azi avem fel si fel de oportunitati sa le probam si sa facem alegerea potrivita ,de ce sa aleaga altii in locul nostru ? Asta e motivul pentru care nu vad rostul acestor subiecte .In rest ,numai bine .

[ Edited Tue Jun 16 2015, 03:37PM ]


Back to top
gigiflo
Tue Jun 16 2015, 03:45PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Ok. Am inteles punctul tau de vedere si ti-l respect, desi nu mi-l insusesc.
Toate cele bune si din partea mea!

Back to top
sarac.lipit
Tue Jun 16 2015, 04:59PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
eu acompaniez(pe un EM2000) un solist plecat prin sală
atît
dacă sunt 2 nuntiţe legate, cu ceva atenţie le rezolvăm
restu-i cancan

să mai zic că nu folosim mp3 ...că nu suportă clapa...?


[ Edited Tue Jun 16 2015, 05:03PM ]


Back to top
pustiulica
Tue Jun 16 2015, 05:59PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salut,

Oricine este ajutat de tehnologie, dar mai ales de avansul pe care l-a luat tehnologia in ultima suta de ani.
Maiestria sau nivelul ei, cred eu ca are mai multa legatura cu darul, harul si exersatul. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Daca vorbim de muzica, clar conteaza maiestria de 1000 de ori peste tehnologie. Unui maestru poti sa-i dai si o frunza si te va face sa ti se ridice parul pe maini ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif Mie poti sa-mi dai ce tehnologie vrei, daca nu-mi dai niste mani... degeaba ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif
Totusi, daca un maestru n-ar avea un sistem de aplificare foarte bun, n-ar putea presta pentru un public numeros, sau n-ar fi promovat asa usor in media, asa ca, si tehnologia are importanta ei!
In acelasi timp, un instrument bun ajuta din mai multe puncte de vedere: in primul rand te ajuta psihologic prin simplul motiv sa-ti place si te trage inima sa te apuci sa exersezi, apoi te ajuta tot psihologic ca-ti place sunetul, claviatura, touchscreen-ul ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif , etc si te tine in priza.
Ar fi foarte multe de spus si muuulte directii in care putem divaga.

Succes,
Marius


[ Edited Tue Jun 16 2015, 06:00PM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap