Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Sfaturi utile pentru gestionarea corecta a unui set
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Tue Jul 07 2015, 07:27PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
djbossbest a scris ...

Eu zic ca e cam problema cu thread-ul asta, e ca si cum ai intreba cum se repara o masina, cat costa piesele, ceva de genul. Fara nici o rautate dar ai intrebat la modul general si sunt ceva modele de clape, incepand de la cele de "2 lei" pana la cele pro si se poate discuta la infinit. trebuie sa fie vorba de o clapa anume ca daca ai korg nu cred ca esti curios sa iti explic cum faci la yamaha.

In parte ai dreptate. Meniul clapelor si nu numai, poate fi diferit, dar modul de gestionare de principiu, cred ca e acelasi.
Daca ma insel, imi cer scuze.
Fiind posesor de Korg, sunt interesat de aceste clape.
Daca vorbeste fiecare despre modelul lui, nu cred ca este o problema; utilizatorii pot retine ceea ce îi intereseaza, ca si in cazul descrierii style-urilor sau tonurilor in functie de modelul clapei.
Bunavointa sa existe!
Cu respect!

[ Edited Tue Jul 07 2015, 07:29PM ]


Back to top
albundy
Tue Jul 07 2015, 10:43PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
De ce nu intrebi un mecanic cum sa-ti repari masina singur? Iti spune? Asa si cu seturile .Cei care fac seturi doar nu or sa spuna toate secretele . Ar fi culmea sa se umple de experti in clape . Nimic nu e gratis, totul se plateste ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
gigiflo
Wed Jul 08 2015, 01:17AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
albundy a scris ...

De ce nu intrebi un mecanic cum sa-ti repari masina singur? Iti spune? Asa si cu seturile .Cei care fac seturi doar nu or sa spuna toate secretele . Ar fi culmea sa se umple de experti in clapei . Nimic nu e gratis, totul se plateste ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Mare dreptate ai omule!
Credeam ca aici pe site putem si avem bunavointa sa impartasim din experienta noastra, ca doar "nu s-a nascut nimeni invatat", dar m-am inselat.
Cum atingi un subiect delicat, cum esti "luat la rost"; ba ca de unde-ti vin ideile, ba ca sunt redundante, ba ca nu sunt la obiect, desi toata lumea intelege despre ce e vorba.
Numai eu continui sa cred in buna credinta si marinimia oamenilor.
Cu respect!



[ Edited Thu Jul 09 2015, 01:09PM ]


Back to top
gigiflo
Thu Jul 09 2015, 01:11PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Cu aceasta speranta, am sa formulez intrebari mai concrete pentru clape Korg Pa...:
1. Cum sa anulez variatiunile 2, 3, 4 sau sa desemnez aceleasi instrumente ca la variatiunea 1 in totalitate, fara a le desemna pe fiecare in parte.
Acelasi lucru se poate face si pentru intro, fill, etc.?
2. Cum se poate incarca performanta dintr-un set in altul?
3. Se poate copia un STS dintr-un style in altul, altfel decat prin salvarea lui ca Performanta?
4. Se pot pastra STS-urile dintr-un style in altul, fara a apela la Performanta?
5. Este corecta stergerea unui ton din User? Se elibereaza astfel memoria clapei?
6. Cum pot descoperi mai repede tonuri de dublura (ca denumire) in Usere?
As fi bucuros sa primesc ajutorul dumneavoastra!

[ Edited Thu Jul 09 2015, 01:13PM ]


Back to top
VaseaB
Thu Jul 09 2015, 02:16PM

Registered Member #49
Joined: Fri May 30 2008, 10:03AM
Posts: 436
1. pe pa900 nu am pus mana dar la pa800/pa600 sigur se poate. Nu vad de ce nu s-ar putea si la pa900. Apesi REC apoi MENU , dupa care ar trebui sa iti apara "Edit curent style" parca, apoi: daca vrei sa ai pe var 2,3,4 ce ai pe var 1, te duci la "Copy" , selectezi la sursa curent style , si alegi var1 to var2 si dai "execute" , tot asa faci pentru var3 si var 4. Dupa ce ai facut toate astea apesi din dreapta sus "save curent style" . Pentru a sterge variatiunile 2,3 si 4 , in josul display-ului ai "Delete". Selectezi variatiunea si "execute" . Faci la fiecare variatiune ce vrei sa o stergi apoi save curent style si gata.

2. nu stiu ce sa zic

3. Se poate lucrul asta , te duci la STS-ul ce vrei sa il copii apoi dezactivezi "style change" si "STS mode". Dupa dezactivare, te duci la un nou style. STS-ul selectat anterior deja ramane si ca sa il salvezi la acest style, apesi din dreapta sus a display-ului apoi iti alegi "write single touch setings" apoi iti alegi unde salvezi .

4. Daca te referi la faptul ca la fiecare style sa ramana aceleasi STS-uri, nu cred ca se poate. Trebuie sa iti copii STS-urile pentru fiecare style asa cum am descris la punctul 3.

5 si 6 nu stiu ce pot sa iti spun deocamdata .

[ Edited Thu Jul 09 2015, 02:18PM ]


Back to top
turkish-man
Thu Jul 09 2015, 02:47PM

Registered Member #9037
Joined: Thu Mar 11 2010, 05:25PM
Posts: 148
2. In primul rand trebuie sa stii ce este si ce contine o Performanta.
Presupun ca stii, atunci:incarci setul (setul sursa)in care ai Performanta care o vrei. Vezi ce contine performanta: ce ton, combinatii de tonuri, ce style este selectat ( daca vrei sa copiezi si styleul ), efecte, etc.....le scrii pe o hartiuta.
Incarci al 2-lea set ....in care vrei sa copiezi performanta de mai sus. Cauti in Media setul-sursa....deschizi folder Performances....si cauti Performanta care o doresti. O salvezi in orga...in setul tau.
Acum...incepi sa o editezi....exact cum ti-ai notat pe hartiuta: cauti tonurile respective, efecte, style-ul.....Este important sa ai in orga tonurile de baza din care este formata Performanta in set-ul sursa...
5. Da ...este corect stegerea unui ton din User. Atentie: acel ton sa nu fie folosit si in alta parte. De expl. la mai multe style-uri, la mai multe combinatii de tonuri...pentru ca nu vor mai functiona cum trebuie.
Apoi...te duci in Sound Edit...cauti User PCM Samples si dai Delete non-assigned samples.

6. Cu functia Search. Selectezi unde sa caute Sounds...si scrii ce sa caute.
De preferat...cin dncarci un ton in User...cauta-l inainte in Usere...sa nu-l ai deja.

SFAT: incarca seturi, sterge, salveaza...iar incarca, modifica, iar salveaza, sterge Performante...incarca Performante...nu ai ce sa strici. Cu alte cuvinte...exploreaza singur, altfel, peste 6 luni....vei fi la acelasi nivel de cunoastere a clapei. No-offence.

[ Edited Thu Jul 09 2015, 03:31PM ]


Back to top
gigiflo
Thu Jul 09 2015, 08:56PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Multumesc VaseaB si multumesc turkish-man!
M-am mai clarificat cu ceva.
Evident ca lucrul pe clapa, face mai mult decat teoria.
Am cerut ajutorul in ideea eficientizarii procedurilor. Asa cum stiti, pe meleagurile noastre, exista si metoda "babeasca" pe care pe alocuri, din nestiinta, am mai practicat-o.😉
Cu deosebit respect!

Back to top
gigiflo
Fri Jul 10 2015, 09:43AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
1. Problema cu variatiunile nu am rezolvat-o.
Meniul nu pot sa-l descurc.
Stiu ce ar trebui sa fac, dar nu stiu cum.
Ma incurc in notiuni.
Sa detaliez: am variatiuni diferite si intro diferite dar cu aceleasi instrumente.
La copierea style-ului, pe track-urile desemnate sunt instrumente din alt style.
Am refăcut track-urile ptr. variatiunea 1, dar vreau sa le copiez si pe variatiunea 2, fara a fi nevoit a le desemna din nou pe fiecare in parte.
In acelasi timp vreau sa sterg variatiunea 3.
La fel si cu intro.
2. Copierea STS nereușită, după explicatiile primite. Am reusit sa copiez prin intermediul Performanței...
Butonul Style change schimba sau nu style-ul din Performanta.
3. Cu tonurile am inteles. Dar daca in MS sunt in ROM si nu in RAM, mai sterg in continuare?
Se poate un mic ajutor, va rog?

PS: Prima problema am rezolvat-o.
Totusi, cum procedez atunci cand am ales gresit un instrument pentru un track si ulterior doresc trackul liber?
Din practica pot spune ca softul nu ma lasa sa aleg o pozitie goala a unui user. Nu-mi ramane decat sa sterg trackul respectiv sau sa-l pun pe "mute".
Nu gresesc oare fata de varianta initiala unde nu aveam nici un instrument selectat?

[ Edited Fri Jul 10 2015, 04:48PM ]


Back to top
VaseaB
Fri Jul 10 2015, 10:57AM

Registered Member #49
Joined: Fri May 30 2008, 10:03AM
Posts: 436
As putea sa te ajut daca as vedea ce vezi tu. E mai greu fara sa am clapa in fata. Cum selectezi noul style la care vrei sa-i pui STS ? Din performanta? Daca da , atunci nu e bine. Asta inseamna ca ai "style change" activ ca sa poti schimba style-ul. Selecteaza noul style direct din flash apasand pe display in portiunea unde denumit style-ul respectiv.

Back to top
gigiflo
Fri Jul 10 2015, 11:02AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
VaseaB a scris ...

As putea sa te ajut daca as vedea ce vezi tu. E mai greu fara sa am clapa in fata. Cum selectezi noul style la care vrei sa-i pui STS ? Din performanta? Daca da , atunci nu e bine. Asta inseamna ca ai "style change" activ ca sa poti schimba style-ul. Selecteaza noul style direct din flash apasand pe display in portiunea unde denumit style-ul respectiv.

Asa am facut... Am iesit din vechiul style avand STS1 si am intrat in noul style pe STS1, care e diferit.
Am ales write new STS din stanga sus si mi-a scris acelasi STS1 din style-ul respectiv!?
Eu vroiam sa "import/copiez" STS anterior...

[ Edited Fri Jul 10 2015, 11:05AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap