Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Sfaturi utile pentru gestionarea corecta a unui set
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Sun Jul 12 2015, 06:08PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Care este capacitatea de memorie RAM recomandată a ramane libera pentru buna functionare a clapei? Exista o astfel de recomandare?
Ce riscuri pot aparea daca nu facem asa?

Back to top
angelitto
Sun Jul 12 2015, 07:30PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Nu are nicio treaba. Poate fii full. Samplerele sunt in RAM. Rom'ul clapei e alta mancare de peste, asa ca poti sta linistit. Multi incarca seturi mai mari decat e memoria clapei, pana "nu mai intra nimic" si nu au nici o problema.

[ Edited Tue Jul 14 2015, 01:00PM ]


Back to top
gigiflo
Sun Jul 12 2015, 08:09PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
angelitto a scris ...

Nu are nicio treaba. Poate fii full. Samplerele sunt in ROM. Ramii clapei sunt alta mancare de peste, asa ca poti sta linistit.

Multumesc frumos!
Cineva care vroia sa-mi vanda un set ceva timp in urma, mi-a spus ca mi-l aranjeaza functie de memoria clapei si mai lasa ceva acolo ca sa functioneze normal, sa nu se blocheze.
Se pare ca incerca doar sa ma "impresioneze".

[ Edited Sun Jul 12 2015, 08:12PM ]


Back to top
Picinicini
Sun Jul 12 2015, 10:50PM

Registered Member #14313
Joined: Sun Jun 29 2014, 04:54PM
Posts: 58
gigiflo a scris ...

Asa am facut... Am iesit din vechiul style avand STS1 si am intrat in noul style pe STS1, care e diferit.

Aici nu e prea clar. Nu poti intra sau iesi in style pe un STS oarecare.
Când apeşi STS(1,2,3,4) se modifică doar setările din UPPER1, 2, 3 si Lower, modificări in style nu se petrec.
Deci, ai un style (să zicem HORA ) cu 4 variante de voci setate STS1, STS2, STS3, STS4. Presupunem că pe STS1 se află setat SUPITA, care doresti să o ai şi în alt style (să zicem SÂRBA). Pentru aceasta faci următoarele:
Alegi style HORA
Apeși STS1
Alegi style SÂRBA, apasînd butonul Style sau de pe ecranul tactil.
Din meniul dreapta sus alegi Write Single Toush Setting și înregistrezi setările pentru SUPITA într-un STS ale style-ului SÂRBA.
Nu căuta operații de copy/paste, că nu există


Back to top
gigiflo
Sun Jul 12 2015, 11:05PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Picinicini a scris ...

gigiflo a scris ...

Asa am facut... Am iesit din vechiul style avand STS1 si am intrat in noul style pe STS1, care e diferit.

Aici nu e prea clar. Nu poti intra sau iesi in style pe un STS oarecare.
Când apeşi STS(1,2,3,4) se modifică doar setările din UPPER1, 2, 3 si Lower, modificări in style nu se petrec.
Deci, ai un style (să zicem HORA ) cu 4 variante de voci setate STS1, STS2, STS3, STS4. Presupunem că pe STS1 se află setat SUPITA, care doresti să o ai şi în alt style (să zicem SÂRBA). Pentru aceasta faci următoarele:
Alegi style HORA
Apeși STS1
Alegi style SÂRBA, apasînd butonul Style sau de pe ecranul tactil.
Din meniul dreapta sus alegi Write Single Toush Setting și înregistrezi setările pentru SUPITA într-un STS ale style-ului SÂRBA.
Nu căuta operații de copy/paste, că nu există


Asa am facut si eu. M-am exprimat gresit. Am vrut sa reliefez faptul ca atunci cand am plecat de pe vechiul style am fost pe STS1, iar in noul style am intrat tot pe STS1.
Eu vroiam astfel sa copiez vechiul STS1 si nu sa refac setarile.
Acum am inteles ca nu e posibil, desi altcineva spunea ca da.


[ Edited Sun Jul 12 2015, 11:06PM ]


Back to top
Picinicini
Sun Jul 12 2015, 11:29PM

Registered Member #14313
Joined: Sun Jun 29 2014, 04:54PM
Posts: 58
Dar anume așa se copiază vechiul STS1, care în esența sa este o multitudine de setări ale tonului, care le activezi prin 1 apăsare și care poartă un nume (de ex. SUPITA) și poate fi memorat în una din cele 4 căsuțe ale style-ului.
Nu poți copia toate 4 STS-uri dintr-un style în altul de o dată, dar o poți face pe rînd, repetînd acțiunile de 4 ori.

Back to top
gigiflo
Sun Jul 12 2015, 11:35PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Picinicini a scris ...

Dar anume așa se copiază vechiul STS1, care în esența sa este o multitudine de setări ale tonului, care le activezi prin 1 apăsare și care poartă un nume (de ex. SUPITA) și poate fi memorat în una din cele 4 căsuțe ale style-ului.
Nu poți copia toate 4 STS-uri dintr-un style în altul de o dată, dar o poți face pe rînd, repetînd acțiunile de 4 ori.

Acum cred ca am inteles
Daca STS- ul din style-ul nou are alte tonuri si setari decat STS-ul pe care-l vreau, refac setarile acestuia pentru ca nu pot sa il copiez pe cel vechi dupa modelul copy/paste.
Nici eu nu intentionam sa copiez toate STS-urile odata.
Daca gresesc, te rog sa revii... Multumesc!

[ Edited Sun Jul 12 2015, 11:42PM ]


Back to top
Picinicini
Sun Jul 12 2015, 11:46PM

Registered Member #14313
Joined: Sun Jun 29 2014, 04:54PM
Posts: 58
gigiflo a scris ...


2. Cum se poate incarca performanta dintr-un set in altul?


Foarte ușor:
1. Apeși MEDIA
2. Alegi setul din care vreai să copii performanțe, faci click pe el ca să fie activ
3. Apeși Open
4. Faci click pe PERFORM
5. Dacă dorești să încarci toate performanțele acestui set, apeși Load, dacă nu toate - apeși Open și mergi mai departe
6. Ai în față cele 8 bancuri cu performanțe - BANK01 - 08
7. Faci click pe BANK-ul necesar, dacă vreai să încarci tot bankul apeși Load, dacă nu - apeși Open și mergi mai departe
8. Ai în față toate performanțele memorate în bankul ales. De aici o poti încărca pe oricare apăsînd Load și arătînd destinația.

Back to top
gigiflo
Mon Jul 13 2015, 12:10AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Picinicini a scris ...

gigiflo a scris ...


2. Cum se poate incarca performanta dintr-un set in altul?


Foarte ușor:
1. Apeși MEDIA
2. Alegi setul din care vreai să copii performanțe, faci click pe el ca să fie activ
3. Apeși Open
4. Faci click pe PERFORM
5. Dacă dorești să încarci toate performanțele acestui set, apeși Load, dacă nu toate - apeși Open și mergi mai departe
6. Ai în față cele 8 bancuri cu performanțe - BANK01 - 08
7. Faci click pe BANK-ul necesar, dacă vreai să încarci tot bankul apeși Load, dacă nu - apeși Open și mergi mai departe
8. Ai în față toate performanțele memorate în bankul ales. De aici o poti încărca pe oricare apăsînd Load și arătînd destinația.

Ok. Pana aici totul e bine si stiu.
Ideea e daca performanta se incarca sau nu cu tot ce presupune ea: tonuri, style, STS, setari, etc sau ele sunt doar scrise si trebuie refacute dupa modelul performantei?


Back to top
Picinicini
Mon Jul 13 2015, 12:35AM

Registered Member #14313
Joined: Sun Jun 29 2014, 04:54PM
Posts: 58
Dacă să facem o analogie cu PC, Performanța este doar un shortcut și nu conține în sine tonuri sau style-uri, doar face trimitere la casuța de memorie unde trebuie să fie tonul sau style-ul respectiv. Deci dacă performanța se bazeaza pe tonuri și style-uri FACTORY - ea după copiere va fi identică cu cea dorită.
În caz contrar - nu vor coincide. Va trebui sa copii tonurile și style-ul necesar, dar să fie exact în aceleași Bankuri.
Cred că e cam migălos lucrul, dar asta e ...

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style


[download] Studio romania 2023 pa3x Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:12
Nu se incarca Style


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap