Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Accesorii
 
<< Previous thread | Next thread >>
Bannere cu numele formatiei
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
mariansauca
Tue Dec 16 2008, 12:09PM

Registered Member #3237
Joined: Sun Nov 16 2008, 10:50PM
Posts: 71
Are cineva un banner cu care isi face reclama trupei la cantari(TRUPA, NR. DE TELEFON, POZA etc.)? Cat de mare e? Daca aveti o poza as fi interesat si eu cum arata. Vreau sa prind o idee despre cum ar trebui sa arate. Astept comentariile voastre

[ Edited Tue Dec 16 2008, 12:11PM ]


Back to top
mariansauca
Tue Dec 16 2008, 01:10PM

Registered Member #3237
Joined: Sun Nov 16 2008, 10:50PM
Posts: 71
Am vazut de exemplu toamna asta la Tulcea, o trupa care a venit din Medgidia, da cu o duba stick-arita cu numele trupei, cu pozele lor, iar in local au afisat un baner mare cu nr. telef. numele trupei si pozele lor

Back to top
Ionutz_pa
Tue Dec 16 2008, 01:44PM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Eu am un banner pe care-l foloseam numai în restaurant de 2m/1m cu numele formaţiei şi numărul meu de telefon. Am vrut să-l iau la câteva nunţi, dar n-aveam de ce să-l prind, aşa că m-am lăsat păgubaş... Nici nu ştiu pe unde e mototolit.

Back to top
pepino
Tue Dec 16 2008, 02:31PM

Registered Member #3130
Joined: Wed Nov 12 2008, 02:59PM
Posts: 107
Părerea mea este că vă complicaţi viaţa dacă puneţi afişe cu trupa. Exemplu: Formaţie din Bucureşti şi-a lipit pe geamurile restaurantului bannere superbe şi scumpe, dar nu avea contract legal încheiat, motiv pentru care patronul şi muzicanţii au fost sancţionaţi pentru muncă la negru.
Alte motive:
- în legislaţia fiscală se prevede că sunt supuse impozitării orice venituri obţinute din activităţi desfăşurate de către persoane fizice, activităţi sportive şi de divertisment sau orice alte venituri obţinute din activităţi desfăşurate în România; Ministerul Finanţelor nu a elaborat până în prezent norme specifice muzicanţilor.
- Există tot mai multe voci care, văzând câştigurile unor manelişti şi nu numai,
şi văzând, de asemenea, Legea nr. 109/2005 privind instituirea indemnizaţiei pentru activitatea de liber-profesionist a artiştilor interpreţi sau executanţi din România, propun ca aceştia să îşi exercite profesia în baza unui act normativ care să reglementeze categoriile de artisti carora li se aplica respectivele prevederi, precum şi normele privind examinarea artistilor liber-profesionisti pentru obţinerea atestatului eliberat de Ministerul Culturii.
În aceste condiţii urmează a fi reţinut impozit la fiecare cântare, impozit care, potrivit Codului fiscal, se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare realizării venitului, inclusiv şpaga.
Plătim noi în prezent impozit la nunţi ? Sigur că nu. Atunci nu ar fi mai bine să nu atragem atenţia în mod direct asupra noastră ? Cu atât mai mult, în această perioadă, când se strânge cureaua peste tot pentru a se aduna bani la bugetul de stat.
Vă rog să mă credeţi, opinia mea este fundamentată pe aspecte concrete, întrucât lucrez efectiv în domeniul legiferării. Consider că internetul e suficient pentru a ne face reclamă.


Back to top
mariansauca
Tue Dec 16 2008, 06:38PM

Registered Member #3237
Joined: Sun Nov 16 2008, 10:50PM
Posts: 71
Foarte detaliat comentariul tau despre regimul fiscal al activitatii de muzicant. Multumesc frumos. Am invatat chestiuni noi. Am prins si parerea ta despre a ne face vizibili si a ne promova printr-un baner. Oricum trebuie sa ne promovam cumva nu?

Back to top
pepino
Tue Dec 16 2008, 07:52PM

Registered Member #3130
Joined: Wed Nov 12 2008, 02:59PM
Posts: 107
Am avut in vedere faptul ca suntem luati in vizor, Mariane, si am putea fi impozitati cu 16% din ceea ce castigam cu truda si transpiratie. Fericire !

Back to top
mariansauca
Tue Dec 16 2008, 10:56PM

Registered Member #3237
Joined: Sun Nov 16 2008, 10:50PM
Posts: 71
Cu tot respectul Mihai pentru afirmatiile tale, am totusi o intrebare. Chiar daca s-ar legifera chestia asta cu impozitarea, de unde crezi ca ar sti astia exact cat castigam noi? Probabil ca va fi vorba de un impozit pe suma pe care o declari nu? Atunci care ar fi prostul ala care declara tot?

Back to top
mauricio
Wed Dec 17 2008, 08:20AM
Registered Member #657
Joined: Thu Aug 07 2008, 01:14PM
Posts: 2
mariansauca e foarte simplu.
e ca la orice Af sau PF ...declari cat vrei.
ideea e sa platesti ceva impozit la stat.
cat?...cat te lasa inima.. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Back to top
pepino
Wed Dec 17 2008, 10:17AM

Registered Member #3130
Joined: Wed Nov 12 2008, 02:59PM
Posts: 107
Când e vorba de luat bani, există multe soluţii juridice şi tehnice. Deocamdată putem sta liniştiţi, unii dintre susţinătorii iniţiativei legislative de care vorbeam nu au mai intrat în Parlament. Eu susţin ideea de a se face reclamă trupelor care sunt în ordine cu relaţiile contractuale, dar consider că ar trebui ceva discreţie, atât timp cât nu avem un act normativ care să reglementeze exercitarea profesiei de către muzicanţii care nu fac parte din ansambluri sau alte instituţii de cultură. Fericire !

Back to top
BuNeLLu
Thu Dec 31 2009, 03:38PM
Registered Member #8650
Joined: Thu Dec 31 2009, 03:32PM
Posts: 1
Daca doresti iti fac eu un benner , am experinta in photoshop contact : -email- , daca vrei sa te ajut !
Cele bune !

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Studio Romania 2024 pentru pax4 patea 1 Posted by korgpa50 on 18 Mar : 16:05
cu ce se deschide ca in winrar nu ,merge


[download] Set Studio Romania 2024 pentru pax4 patea 1 Posted by ady81 on 18 Mar : 09:44
se multumeste!


[download] Set Studio Romania 2024 pentru pax4 patea 1 Posted by miki67 on 14 Mar : 12:15
Salutari! multumesc si eu pentru set, chiar daca il descarcasem ieri de pe un grup.mai intai vroiam sa-l verific, apoi sa-l urc aici.Mihai, ti-l fac pentru pa1000,dar nu uita sa fa [more ...]


[download] Set Studio Romania 2024 pentru pax4 patea 1 Posted by Mihai13 on 14 Mar : 09:00
In primul rand multumim pt upload.Computerul meu care este cam protejat imi refuza downloadul.Salut Miki, te sun zilele astea, fa-mi te rog si mie setul pt PA1000Multumesc mult!


[download] Styluri fara samplere pentru pa3x din setul Studio Romania 2024 Posted by ionut74 on 13 Mar : 17:30
Poți să le faci și pentru pa2????? mulțumesc frumos





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap