Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Divertisment
 
<< Previous thread | Next thread >>
Se face o manea pentru sactisfactia la toti baetii de pe site!
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
albundy
Thu Jul 30 2015, 07:08PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif Deci si el canta manele. Mai mult, in seturile sale are chiar si ritmuri de manele.Pai si-atunci de ce condamna genul asta in situatia asta?Si vorbeste despre cocalarii care canta manele. Nu mai zic nimic ca apoi iar zice ca il dusmanesc sau il urasc . Daca ati facut bani ,eu va doresc sa fiti sanatos si sa va bucurati de ei .Sa-i cheltuiti cu placere . Parerea mea e ca nu era cazul sa interveniti si sa condamnati un gen pe care il aveti in seturi .
Un muzicant nu este totuna cu un lautar .Pune un lautar sa cante rock si sa vezi ce iese .Sau pune un roker sa cante hora lui Paul Stanga sau Ionica . E altceva daca un lautar canta si cateva piese din alte genuri . Dar eu raman la parerea mea : muzica are mai multe specializari si fiecare e special pe ceea ce canta .Cu asta am incheiat .

[ Edited Thu Jul 30 2015, 07:10PM ]


Back to top
ciury
Thu Jul 30 2015, 10:36PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
una e sa canti manele si alta e sa te indentifici cu textele si cu mesajul tranmos de ele......din pacate 80% din populatia Romaniei se indentifica cu mesajul....aici e vorba de educatie.....punct

Back to top
Minel
Fri Jul 31 2015, 12:11AM

Registered Member #13587
Joined: Thu Nov 21 2013, 06:48PM
Posts: 439
Baieti... Va certati pe nimic. Asa cum zice si ciury, problema este ca majoritatea se regasesc in strofele puscariase ale manelelor. Pana acum cativa ani, maneaua chiar avea o linie melodica frumoasa si strofe doar de dragoste. Deci erau placute. De csnd a aparut maimuta aia cu o tona de buze, maneau a luat alt drum. S-a transformat. Se canta doar pentru interlopi, curve si jmenari. Se stie faptul ca cele 3 categorii santde joasa speta, inculti si analfabeti. Bineinteles, nu toti sant la un nivel scazut de cultura, dar oricum 80-85% sant doar derbedei. La majoritatea chefurilor de manelisti, este aproape imposibil sa nu iasa cu bataie.
Ps: nu ma refer la lautarii care canta doar asa ceva, ci la ascultatorii fideli.

Back to top
Daniel_AD
Fri Jul 31 2015, 03:21AM
Guest
albundy a scris ...

../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif Deci si el canta manele. Mai mult, in seturile sale are chiar si ritmuri de manele.Pai si-atunci de ce condamna genul asta in situatia asta?Si vorbeste despre cocalarii care canta manele. Nu mai zic nimic ca apoi iar zice ca il dusmanesc sau il urasc . Daca ati facut bani ,eu va doresc sa fiti sanatos si sa va bucurati de ei .Sa-i cheltuiti cu placere . Parerea mea e ca nu era cazul sa interveniti si sa condamnati un gen pe care il aveti in seturi .
Un muzicant nu este totuna cu un lautar .Pune un lautar sa cante rock si sa vezi ce iese .Sau pune un roker sa cante hora lui Paul Stanga sau Ionica . E altceva daca un lautar canta si cateva piese din alte genuri . Dar eu raman la parerea mea : muzica are mai multe specializari si fiecare e special pe ceea ce canta .Cu asta am incheiat .


Deci am avut dreptate,nu ai inteles mesajul meu.
Te rog reciteste cum am inceput primul comentariu din acest topic!
Acum sa-ti explic mai pe "babeste" si vreau sa retii parerea mea!
Celui care nu-i place un gen muzical,nu are ce cauta in domeniul acesta de activitate!
Nu exista "nu-mi place genul X",exista "nu pot sa-l inteleg",iar asta se datoreaza limitei personale a fiecaruia!
Cand am vorbit de cultura muzicala,am stiut ce spun,iar cei de la varf care canta manele,fie instrumentisti fie solisti vocali,au o cultura muzicala extrem de mare! Ei pot canta aproape orice la un nivel foarte ridicat! Nu la ei este problema,cu toate ca ei au adus maneaua in stadiul acesta josnic si am sa-ti spun si de ce; pentru ca au fost fortati la compromisuri si santaje,datorita jocurilor de noroc! Au fost obligati sa se maimutareasca pentru a face bani in orice conditie! De ce credeti ca multi se drogheaza?!?!?...din cauza necazurilor!
Personal,cunosc multe cazuri de muzicanti de top,care sunt intr-o situatie materiala jalnica si chiar ii compatimensc!
Politica interpolilor,este foarte periculoasa...se afiseaza,ca-ti da,iar la plecare iti ia tot inapoi,ba mai mult,te imprumuta(sanki,cu dobanda) la cazinouri,si le canti gratis cand vor muschii lor,la orice ora!
Impactul catre tineret este periculos,pentru ca ei cred,ca asa e viata buna,cu tencuri de bani,masini de fite si femei ieftine pe langa ei!
Oare ce emana o femeie dezbracata care danseaza pe langa tine?!?!...in caz ca nu-ti pica,te spanzuri sau te arunci de la balcon?!? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif efectul s-a vazut si se vede in fiecare zi pe posturile TV din Romania! Oare cum au facut interlopii banii aia multi,chiar si politicienii care asculta asa ceva?!?!?
Va spun din experienta; Cand faci bani cinstiti,indiferent cat de multi ai,nu te afisezi in public! Cine invata sa respecte viata si darurile divine,doar acela reuseste.
Maneaua moderna,nici macar nu e manea,e o combinatie hibrid intre muzica araba,turca,indiana si latino! Acest gen muzical,e facut de tiganii albanezi,inclusiv gesturile si fitele de oameni fara educatie!
Si sarbii,macedonenii,grecii canta ceva asemanator dar,la cu totul alt nivel,mult mai ridicat....oare de ce?
Un muzicant care se respecta,canta orice daca poate,asta nu inseamna ca trebuie sa se si coboare pentru bani!
Nimeni,nu forteaza pe nimeni dar,uitati cata ura si dezgust,emana melodiile de manele din zilele noastre!
Nu toata lumea e inculta,nu toata lumea asculta manele albaneze,nu toata lumea accepta josnicia!
Anul trecut,am facut o investigatie prin toata tara,de ce se canta la nunti sau petreceri,iar rezultatul a fost asa;
In toate zonele tarii,cel mai mare procentaj il are FOLCLORUL,apoi muzica usoara,cantata live sau cu mp3/midi,iar pe ultimul loc,manele intr-un procentaj foarte mic! In general manele se canta in cercuri restranse,cercuri cu oameni care vor sa se dea mari,sa-si arate muschii...aici judecati voi nivelul lor intelectual!
Romanul daca nu are bani,nu inseamna ca este incult!
Am participat la multe nunti anul trecut si mare mea mirare a fost cand am auzit cum nuntasii spuneau lautarilor; SA NU CANTATI MANELE!...oare de ce?
De vina sunt cei care au adus-o la nivelul asta josnic!
Asa ca nu am nimic cu maneau actuala,doar am tras concluzii si nu mai vreau sa fiu partas,la indobitocirea populatiei!
Am facut style-uri de manele acum 3 ani,tocmai sa va arat ca pot canta si genul asta,asa am si filmat cantand live! Cati au mai facut filmari asa sa cante cu arranger?!?!...aaaaa,manual cu bass in stanga si chitara in dreapta,cantam acum 30 de ani!
Nu-i usor sa ti armonia corecta in stanga la arranger si sa mai dai si returnele cu dreapta!
Indiferent cat de bine ar canta un clapar basul sau chitara pe clape,nu o sa sune niciodata ,ca un basist sau chitarist,atat ca sunet(ton) cat si ca formule,balansare generala...valabil la orice instrument emulat!
Trebuie sa vedem limitele oricarei clape,iar aici ma refer strict la cei care se considera muzicanti de TOP(vedete)! Daca se respecta,canta cu intrumente native! Clapele arrangers,sunt pentru formule restranse de nivel mediu! Adevarul este,ca nu prea se mai gasesc basisti,chitaristi,tobosari...etc! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
In concluzie;
Invatati despre cultura muzicala,cat mai multe genuri muzicale,pentru a putea adapta/canta si maneaua la standarde inalte,pentru ca este un gen muzical distractiv!
Numai bine va doresc tuturor.


[ Edited Fri Jul 31 2015, 04:09AM ]


Back to top
ProCessor
Fri Jul 31 2015, 03:45AM

Registered Member #11093
Joined: Sun Jun 17 2012, 03:22PM
Posts: 141
: ))
Nenea' Daniel_AD,

se pare ca nu sunt singurul care nu (mai) are somn.
Daca se intelege...

Back to top
Daniel_AD
Fri Jul 31 2015, 03:50AM
Guest
ProCessor...la mine este 10.51 dimineata si sunt in pauza la servici! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Australia...asta e!

Back to top
albundy
Fri Jul 31 2015, 06:56AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Gata. acum am inteles ce ai vrut sa spui .In mare parte ai dreptate ,nu te contrazic cu nimic dar totusi imi sustin un punct de vedere : nu poti sa le faci chiar pe toate .Nu poti sa canti toate genurile muzicale la fel ca cineva care doar aia face . Uite iti dau un exemplu : Daniela Gyorfi s-a apucat de manele .Sincer, e jalnica de cand a intrat pe piata asta . Ce canta inainte era foarte bine . Da, inrr-adevar a intrat pe piata asta din motivele enumerate de tine dar nu are ce cauta . Personal mie nu-mi plac chestiile combinate ca de exemplu folclorul cu influente din jazz .Jazz-ul e jazz, folclorul este folclor .

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap