Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Salut! Doresc si eu parera voastra la urmatoarea filmare.
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Thu Jul 30 2015, 11:14PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Total gresit nu este...Numai ca un trill nu exista asa de sine statator, el trebuie integrat, iar asta inseamna dincolo de executie si un grad de " coeziune" artistica, de aranjament melodic. Ceea ce incerci tu sa faci e ca un antrenament de box fara "oponent".
Eu asta cred. Poate cineva mai cu experienta, te poate ajuta mai mult.
Cu respect!

Back to top
remuscampean
Thu Jul 30 2015, 11:25PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Achesez la ce s-a spus deja, si adaug ca mi se pare important sa nu te grabesti, orice studiezi, studiaza cu rabdare, chiar si trilurile, trebuie repetate rar, ele au o nota cu accent, altele neaccentuate, daca le faci rar poate nu suna la fel de impresionant ca atunci cand le faci cu viteza, dar, daca te grabesti, vei canta impiedicat, dupa parerea mea de pseudo-clapar.
Succes!

[ Edited Thu Jul 30 2015, 11:32PM ]


Back to top
Simina24
Thu Jul 30 2015, 11:31PM
Registered Member #15335
Joined: Wed Jul 29 2015, 10:06PM
Posts: 12
Va multumesc! chiar am nevoie de sfaturi. sunt binevenite. am sa incep cu notiunile de baza si treptat treptat voi progresa.. eu momentan nu sunt in tara dar cand ma voi intoarce voi merge si la un profesor. pentru inceput imi puteti recomanda un manual, o carte de muzica? bineinteles de la notiunile de baza pana la ceva mai avansat.

[ Edited Thu Jul 30 2015, 11:32PM ]


Back to top
remuscampean
Fri Jul 31 2015, 05:50AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Metoda de acordeon-Misu Iancu, sau o metoda de pian. Daca te descurci cu engleza sunt multe materiale pe youtube.

Back to top
valinico
Fri Jul 31 2015, 08:54AM

Registered Member #15021
Joined: Fri Feb 27 2015, 07:24PM
Posts: 254
Salut !..pentru inceput iti recomand sa nu te complici cu prea multe deodata, incepe cu o singura melodie simpla pe care o ai in minte, i-a usor cu armonia acesteia si totodata cu solistica la mana dreapta, nu trece la refren pana nu-ti iese prima strofa, cand iti iese refrenul i-a de la capat piesa si du-o pana la final. La inceput ai sa vezi ca totul suna sec si drept !.., asta nu din cauza urechii tale , ci a degetatiei greoaie care se formeaza in timp.., acum la inceput ai degetele inclestate , apesi clapele brut cu toate la fel, in timp finetea se defineste prin apasarea diferita a clapelor cu aratatorul intr-un fel, inelarul in altul si tot asa....Incerca sa folosesti toate degetele...vei descoperi ca tunci cand vrei sa faci o improvizatie pe o melodie si apesi o clapa ...scurt , asa cum simti cu degetul mic...are sa-ti placa ceea ce auzi . Inca ceva...pe romaneste....i-a cu vocea pe lalaite, nanaite cum vrei tu, melodia odata cu solistica...corecteaza mana cu vocea pana iti iese ....Spor la treaba !

Back to top
DjDANpoli
Fri Jul 31 2015, 09:57AM

Registered Member #4232
Joined: Wed Dec 17 2008, 09:01PM
Posts: 96
Este foarte greu la inceput......totul este sa ai rabdare si vointa , spun asta pentru ca la un moment dat devi prea fascinat de ceea ce fac altii si tu nu poti si ai tendinta de a renunta intrucat , chiar daca ai progresat ai impresia ca nu poti face nimic si ai ramas tot pe loc.
Parerea mea este ca , pentru inceput va trebui sa inveti notele , gamele , relativele , etc. apoi ai sa vezi ca merge mai usor cand sti ce clape intra intrun acord.
Ex: acordul do(do-mi-sol) , intr-o melodie din gama do sti mai usor pe unde sa treci cu degetele
-acordul re(re-fa#-la) sunt bineinteles alte clape si alta forma de trecere , dat fiind faptul ca ai un fa#.....si asa mai departe.
Asa ca eu zic sa incepi cu notele si gamele(mai usoare) dar nu lasa digitatia pe care o prinzi in timp.
Aici sunt cateva lectii si exercitii. Bafta !!
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
si altele

[ Edited Fri Jul 31 2015, 09:59AM ]


Back to top
Simina24
Fri Jul 31 2015, 10:41AM
Registered Member #15335
Joined: Wed Jul 29 2015, 10:06PM
Posts: 12
Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi. chiar imi doresc sa stapanesc bine acest instrument si doresc sa si invat teroia. ma voi ambitiona si stiu ca voi reusi! va multumesc inca odata! si alte sfaturi sunt binevenite!

Back to top
Simina24
Fri Jul 31 2015, 12:59PM
Registered Member #15335
Joined: Wed Jul 29 2015, 10:06PM
Posts: 12
inca ceva si cu asta am incheiat ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif eu sunt stangaci. poate fi acesta un obstacol in deprinderea clapelor?

Back to top
gigiflo
Fri Jul 31 2015, 01:53PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Buna intrebare!
Oricum, incerc un raspuns.
Pentru clape e nevoie de ambele maini. E drept ca pentru stanga in mod normal nu se cer cine stie ce abilitati, dar nu se poate fara.

Back to top
remuscampean
Fri Jul 31 2015, 11:25PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
valinico a scris ...

....i-a cu vocea pe lalaite, nanaite cum vrei tu, melodia odata cu solistica...corecteaza mana cu vocea pana iti iese ....Spor la treaba !


Foarte corect si important, imi amintesc ca la inceput nu faceam asta, dar acum murmur melodia pe care o studiez deseori de-alungul zilei, chiar cand nu sunt la orga. Asta e un semn clar ca folosim urechea muzicala, daca putem murmura melodia.



Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap