Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Dumneavoastra cum procedati?
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Thu Aug 20 2015, 12:25PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
De curand am sarbatorit un eveniment in calitate de gazda, la care am contractat, din lipsa de timp, o formatie prin intermediul unui organist recomandat de un prieten.
Am vrut in plus o solista si un instrumentist.
S-a dovedit o alegere neispirata avand in vedere ca solista nu avea "nici in clin nici in maneca" cu formatia, ca sa ma exprim elegant. De fapt, era mai mereu "pe langa".
Cine a gresit? Eu ca m-am bazat pe incredere, organistul ca a acceptat sa conlucreze cu cineva care i-a stricat si lui reputatia sau pur si simplu, asa ies lucrurile cateodata.
Dumneavoastra cum procedati atunci cand colaborati cu alti instrumentisti sau solisti? Va bazati doar pe niste referinte sau faceti "o proba" inainte de a fi prea tarziu?
Ati patit vreodata asa ceva? Cum ati incercat sa "reparati" situatia?



Back to top
vermona
Thu Aug 20 2015, 02:22PM

Registered Member #307
Joined: Thu Jul 10 2008, 02:50PM
Posts: 54
ai uitat sa specifici ca ai cautat formatie cu 2 saptamani inainte de eveniment.....oamenii seriosi..nu cauta de azi pe maine formatie..iar de vina este bugetul...si locatie...mai multe ..bine ca totusi ai rezolvat..

Back to top
gigiflo
Thu Aug 20 2015, 03:05PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Cred ca sunteți un pic nedrept ca sa ma exprim politicos... Si eu stiu de ce!
Oamenii seriosi gasesc formatie oricand daca e disponibilă si de comun acord accepta un contract. Mai mult decat atat, sunt evenimente in viața pe care nu le "tocmesti" cu nu stiu câți ani inainte, asa ..."ca sa se pregătească muzicantii". Despre buget si locație ce sa mai vorbim...nici unul dintre cele 2 argumente nu cred ca te invata sa canti altceva decat ceea ce stii deja.
Mai bine încercați o alta abordare!

PS: Comentariul acesta este o reactie la ceea ce @vermona a postat.

[ Edited Thu Aug 20 2015, 07:11PM ]


Back to top
Minel
Thu Aug 20 2015, 05:06PM

Registered Member #13587
Joined: Thu Nov 21 2013, 06:48PM
Posts: 439
Muzicantii care se bazeaza,canta la prima cu orice solist/solista.Dar,atunci cand solistul este praf,mai bine nu-i iei,decat sa iasa ciorba de peste prajit. Din pacafe,sant multi solisti care sant "prieteni cu lautarii",adica nu au nicio treaba cu muzica. Pe langa faptul ca sant septari,multi sant si ingamfati.
Ps: decat sa iei 6 si prosti,mai bine 3 si buni.

Back to top
ciury
Fri Aug 21 2015, 04:35PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
OFF TOPIC: vi s-a intamplat vreodata sa nu intelegeti cuvintele dar cand incepe solistul sa cante sa aveti impresia ca este un intrument? de la departare asa? eeee atunci solistul canta bine

Back to top
gigiflo
Fri Aug 21 2015, 05:02PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
ciury a scris ...

OFF TOPIC: vi s-a intamplat vreodata sa nu intelegeti cuvintele dar cand incepe solistul sa cante sa aveti impresia ca este un intrument? de la departare asa? eeee atunci solistul canta bine

Foarte subtil... Imaginatia mea e bogata, asa ca ma gandesc ca e de bine...😄😄😄

Back to top
nelu_nelu
Fri Aug 21 2015, 07:28PM
Registered Member #12927
Joined: Tue Jun 04 2013, 04:47PM
Posts: 221
am inteles ,, din tot ce s a scris aici ca dumnea ta Gigiflo nu ai legatura cu cantatul atunci ,, ce esti DJ?,, am vazut ca te implici in mai toate subiectele despre clape )))

[ Edited Fri Aug 21 2015, 07:30PM ]


Back to top
gigiflo
Fri Aug 21 2015, 07:51PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
nelu_nelu a scris ...

am inteles ,, din tot ce s a scris aici ca dumnea ta Gigiflo nu ai legatura cu cantatul atunci ,, ce esti DJ?,, am vazut ca te implici in mai toate subiectele despre clape )))

Topicul nu este despre mine, dl. Nelu.
In cazul de fata eu eram beneficiarul serviciilor oferite.
Off topic: Referitor la ceea ce m-ati intrebat, "gura lumii spune multe".
Eu sunt incepator, pasionat si foarte interesat si deschis oricaror subiecte generate prin intermediul acestui site.
Misterul legat de persoana mea l-am elucidat cred eu, odata cu demo-urile postate. Si vor mai urma, dar vreau si eu sa cresc calitativ...
PS: Cu teoria stau bine, practica "ma omoara".
Si inca ceva: sunt activ din dorinta de autocunoastere si nu pentru un scop anume sau pentru a deranja in vreun fel.

[ Edited Fri Aug 21 2015, 07:58PM ]


Back to top
nelu_nelu
Fri Aug 21 2015, 08:46PM
Registered Member #12927
Joined: Tue Jun 04 2013, 04:47PM
Posts: 221
iti urez succes ,, omul cat traieste invata,,

Back to top
albundy
Fri Aug 21 2015, 09:20PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
In general, printre invitati ,mai se gasesc cateodata si solisti sau soliste vocale care inca mai canta sau au cantat la viata lor .Rugate de cei din sala care ii cunosc si stiu ,aceste persoane fac cate un program scurt sau chiar mai lung ,depinde. Am cantat la un revelion acum cativa ani cu cineva dintre petrecareti vreo 3 ore ca nu il mai lasau aia sa mai aia sa termine .Omul venise clar sa se distreze, nu sa se dea in spectacol .Am ramas uimit cat de bine canta omul ala . Intr-adevar, canta cu alti baieti ,aveau treburile lor dar om cu bun simt .La sfarsit, am zis sa-i facem si lui parte din banii care s-au strans cat a cantat si el.Dupa vreo 5-6 melodii a cantat la duet cu solistul nostru .Omul nu a vrut nimic ,a lasat banii la formatie.A pus toti banii care i-a facut pe orga .Ce sa mai, om cu caracter . Cine se bazeaza nu trebuie sa-i fie rusine sa cante cu nimeni.Cine nu se prea bazeaza, se vede din prima .In general ,multi solisti au harfe in cap ,cum au spus colegii dar mai sunt si exceptii . Dar asa, sa tocmesti pe ultima suta de metri lautari, cu buget redus si sa ai si pretentii, e deja prea mult .Cati bani ai dat, atata ti-au cantat . Cand ai vreun eveniment ,stii cu mult timp inainte in ce perioada pica si iti faci planurile cum vrei .Dar tu ,mai ales ca si canti, iti iei trupa cu 2 saptamani inainte . Ma mir ca nu i-ai luat dupa eveniment .Poate nu mai deschideai topicul asta ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Daca as fi neam prost te-as intreba : La ce canti tu? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap