Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Yamaha PSR S750 vs KORG PA 600
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ciury
Tue Sep 01 2015, 02:11PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
eu v-am mai spus cum e cu probatul....probeaza aia experimentati care stiu la ce sa se uite si ce se compare...nu incepatorii
ca asa pot sa ma duc si eu sa ma joc pe o clapa si sa ma dea pe spate nu stiu ce de la ea...si sa o cumpar si apoi sa vad ca nu are nutiu ce ce voiam eu si credeam ca are
de aia intreaba oamenii pe forum

Back to top
gigiflo
Tue Sep 01 2015, 02:25PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
ciury a scris ...

eu v-am mai spus cum e cu probatul....probeaza aia experimentati care stiu la ce sa se uite si ce se compare...nu incepatorii
ca asa pot sa ma duc si eu sa ma joc pe o clapa si sa ma dea pe spate nu stiu ce de la ea...si sa o cumpar si apoi sa vad ca nu are nutiu ce ce voiam eu si credeam ca are
de aia intreaba oamenii pe forum

Foarte corect acest punct de vedere.
Dar, pana la urma, proband asa sau urmand diversele pareri mai mult ori mai putin avizate, tot decizia TA este cea mai importanta. Si pentru a fi una cat mai buna pentru tine, ai nevoie de orientare si cunostinte cel putin minime de specialitate.

Back to top
marius9
Tue Sep 01 2015, 02:50PM
Registered Member #14557
Joined: Thu Oct 09 2014, 09:27AM
Posts: 180
Este foarte corect ceea ce ati mentionat, numai ca de foarte multe ori, cel care doreste sa achizitioneze nu stie exact ce vrea de la ea (mai ales la inceput de drum). De aceea, in functie de cat de mult se documenteaza la inceput si stabilind care ar fi primii sai pasi in partea aceasta a muzicii, isi va achizitiona o clapa. De-abia dupa aia va incepe sa o descopere, sa isi dea seama cum ii vine mai usor, ce ii lipseste. Aceea este experienta pe care nu o poate avea nimeni la inceput. Uneori, descoperi dupa mai multi ani unele aspecte pe care probabil nu le-ai gandit in acel mod (aici vin in ajutorul nostru si forumurile de acest gen).
Oricum, cu orice ar achizitiona din cele doua clape, nu are cum sa dea gres.

Comparatie intre cele doua de pe youtube, de la Hamilton (de mai demult):
LINK: Click aici !


Back to top
NxSound
Tue Sep 01 2015, 02:54PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Yamaha s 770 e peste pa 600

Back to top
NxSound
Tue Sep 01 2015, 02:55PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
marius9 a scris ...

Este foarte corect ceea ce ati mentionat, numai ca de foarte multe ori, cel care doreste sa achizitioneze nu stie exact ce vrea de la ea (mai ales la inceput de drum). De aceea, in functie de cat de mult se documenteaza la inceput si stabilind care ar fi primii sai pasi in partea aceasta a muzicii, isi va achizitiona o clapa. De-abia dupa aia va incepe sa o descopere, sa isi dea seama cum ii vine mai usor, ce ii lipseste. Aceea este experienta pe care nu o poate avea nimeni la inceput. Uneori, descoperi dupa mai multi ani unele aspecte pe care probabil nu le-ai gandit in acel mod (aici vin in ajutorul nostru si forumurile de acest gen).
Oricum, cu orice ar achizitiona din cele doua clape, nu are cum sa dea gres.

Comparatie intre cele doua de pe youtube, de la Hamilton (de mai demult):
LINK: Click aici !



ai vazut la tonul de sax ce urat poate sa sune pe korg si ce natural pe Yamaha !


Back to top
marius9
Tue Sep 01 2015, 03:29PM
Registered Member #14557
Joined: Thu Oct 09 2014, 09:27AM
Posts: 180
Intr-adevar. Si placile de sunet de la PSR si S750 si S770 sunt intr-adevar foarte bune (se spune ca sunt aceleasi de pe T4, respectiv T5). Instrumentele se apropie de realitate si multe sunt peste Korg. La saxofonul acela s.articualtion si la chitarele cu s.articulation. Are mega voices si real distorsion. Sunetele sunt curate, impecabile. Mie personal, pianul de pe Yamaha imi place mai mult.

Insa si Korg vine cu mai multa memorie, cu touch screen, posibilitatea de a cauta nu numai in Music Database de la Yamaha, ci in toate resursele (song, style, performance etc.). Si unii prefera mai mult sound-ul acela de saxofon pentru muzica populara (la Yamaha il iau din XG sau GM sau Legacy, daca este cazul). Sunetele de strings de pe PA sunt peste cele de pe S750. Are (pentru cine doreste) tonurile Scat Voices iar muzicuta de pe Korg este mult peste cea de la Yamaha.

Fiecare este cu plusuri si cu minusuri.
Ca sound, cine aude isi da seama.

Insa daca iei pachetele oficiale pentru Romania (alt subiect delicat), intre Korg PA600 setul AD&MC si setul PSR S SE Europe de la Yamaha cred ca este o diferenta si acolo (aici subiectiv, nesubiectiv... e cam evident). Si aici am abordat doar cele oficiale.

Dar, avantajul atat la Yamaha cat si la Korg este pentru cine doreste, are rabdarea si dispozitia si mai ales indemanarea, ca isi poate face singur tonurile proprii, pachetele proprii cu style-urile pe care le vrea fiecare. Insa deja intram in prea multe detalii.

[ Edited Tue Sep 01 2015, 09:25PM ]


Back to top
Kmcoio
Tue Sep 01 2015, 07:39PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Am avut pe mana atat S750(cumparata, tinuta 13 zile si returnata) cat si PA 600 al unui prieten. Ambele clape de incepatori, indiferent ce s-ar spune. Claviatura execrabila la ambele, parca un pic mai bunicica la Yamaha, soundul infinit mai bun la Pa 600. Serios, am fost dezamagit maxim de S750, suna ca un aranjor din anii 2000, nu avea definitie la tobe, la bass, prezenta, in general, singurul plus fiind efectele de distors pe chitara care erau intr-adevar CEVA. In schimb, te apuca nervii pana ajungi sa iti faci ceva care sa semene a program (ma refer la performance, style). Pa 600, daca avea o claviatura mai buna, nu suferea termen de comparatie cu Yamaha PSR S750, nici macar la muzica usoara, la folclor fiind net superioara. Nu vreau sa mai intram in detalii legate de usurinta de setup pentru live sau de diferenta majora intre editoarele de style, ca aici intram in aria profesionistilor si nu stiu pe cati dintre incepatori ii intereseaza astfel de aspecte.

Back to top
abdon
Tue Sep 01 2015, 11:19PM

Registered Member #1425
Joined: Wed Sep 10 2008, 11:37PM
Posts: 219
LINK: Click aici ! oare poate lamuri acesta, pana ajungi la magazin?

Back to top
NxSound
Tue Sep 01 2015, 11:33PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Kmcoio a scris ...

Am avut pe mana atat S750(cumparata, tinuta 13 zile si returnata) cat si PA 600 al unui prieten. Ambele clape de incepatori, indiferent ce s-ar spune. Claviatura execrabila la ambele, parca un pic mai bunicica la Yamaha, soundul infinit mai bun la Pa 600. Serios, am fost dezamagit maxim de S750, suna ca un aranjor din anii 2000, nu avea definitie la tobe, la bass, prezenta, in general, singurul plus fiind efectele de distors pe chitara care erau intr-adevar CEVA. In schimb, te apuca nervii pana ajungi sa iti faci ceva care sa semene a program (ma refer la performance, style). Pa 600, daca avea o claviatura mai buna, nu suferea termen de comparatie cu Yamaha PSR S750, nici macar la muzica usoara, la folclor fiind net superioara. Nu vreau sa mai intram in detalii legate de usurinta de setup pentru live sau de diferenta majora intre editoarele de style, ca aici intram in aria profesionistilor si nu stiu pe cati dintre incepatori ii intereseaza astfel de aspecte.


Bravo ai facut alegerea buna (stai jos ai nota 3 ) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )


Back to top
calin78
Tue Sep 01 2015, 11:56PM

Registered Member #9996
Joined: Mon Nov 15 2010, 07:59PM
Posts: 449
am avut ambele modele. Asculta linkurile urmatoare si vezi care iti place cum suna. Asa suna clapele cand erau la mine.

LINK: Click aici !

sau...

LINK: Click aici !

Sper ca ti-am putut fi de folos.
Referitor la claviatura, chiar daca este moale la Korg raspunde mai bine. Asta ti-o spun din ce am simtit eu la ele.
Dar si Yamaha suna foarte bine.
Bafta !!!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap