Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
New Roland E-A7
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
DorelC
Sun Mar 27 2016, 10:57AM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
gigiflo a scris ...

Foarte frumos! Felicitari!
Si totusi ma intreb: si daca mie imi place, ce fac cu ea? Nu stiu sa creez un style, nu stiu sa lucrez cu samplere, cum pot sa o fac si eu sa sune asa?
In aceasta idee, aici este meritul lui AD...
Dar poate si in acest caz, mai devreme sau mai tarziu, vom avea si materiale pentru utilizatori...sau clapa se va adresa numai unui numar restrans de persoane specializate.

Sa creezi un style complet e destul de greu si nu la indemana oricui indiferent de brand. Daca ai lucrat asa ceva pe alta clapa poti invata usor si pe EA7. E destul de versatila. Eu deocamdata doar am modificat-editat alte styleuri deoarece am o baza de date imensa de styleuri Roland. Sunt si pe site foarte multe. Se potrivesc de la orice alta clapa Roland. Cele de la GW8 suna dar e mai greu deoarece in modelul asta tonurile au fost mapate altfel.
Pentru ordonat-optimizat un style in toate sectiunile e bine ca prima data sa le trecem prin Style Works. Mie imi place sa lucrez ordonat, sa completez toate sectiunile, sa am acelasi instrument pe acelasi track cu aceleasi reglaje in toate sectiunile etc... In felul asta mie nu mi s-a blocat niciodata o clapa Roland din cauza unui style.
Fii sigur ca eu si alti baieti daca ni se cere vom da sfaturi vom ajuta eventual cu un tutorial. De aceea suntem aici pe forum.
Cred ca ai pus gresit problema cu "un numar restrans de persoane specializate". Cei care au lucrat si cu alte modele, au habar ce este un ton semplat se vor acomoda repede si cu modelul asta. Plus de asta desigur vor aparea si materiale la upload. Problema e daca pun un style unde am folosit un ton semplat cel care incarca styleul daca nu are tonul exact pe pozitia unde am eu tonul va suna altceva. Si inca mai am si eu mult de lucru sa-mi definitivez o baza de tonuri care va ramane in set. Deocamdata mai sterg mai adaug.. cautari!
gigiflo a scris ...

sarac.lipit a scris ...

Hhehehe
Jucãrica are nevoie doar de țambal
Eventual braci pentru folcloriștii înrãiți...
Despre ce "seturi" visãm? Ritmuri sunt cîteva gãleți pe'aici...

Ma bucur ca lucrurile sa fie asa simple, desi am observat ca dl. Dorel butoneaza de ceva timp la ea, iar "facerea" nu a fost atat de usoara...

Nu butonez tot timpul am avut si pauze destul de mari. Boala si treburi ca tot omul.. Acum normal ca inca suntem in cautari, incercam sa facem treaba sa iasa cat mai bine mai ales in ceea ce priveste folclorul. In rest daca pui orice style de exemplu de la seria E va suna mai bine ca pe respectiva clapa. Mai trebuie un pic cosmetizate, schimbate tonuri in makeup tools unde e foarte usor. Nu mai zic de styleurile interne care suna foarte bine la usoara cu majoritatea se poate canta din prima.


Back to top
costygrek
Sun Mar 27 2016, 12:28PM

Registered Member #9293
Joined: Mon May 03 2010, 10:41AM
Posts: 336



[ Edited Sun Mar 27 2016, 12:45PM ]


Back to top
gigiflo
Sun Mar 27 2016, 01:43PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Multumesc mult, dl.Dorel. Mi s-a mai evaporat un pic teama de a vrea aceasta clapa si de a nu sti ce sa fac cu ea...Si eu am avut un Roland EXR E2, tocmai prin faptul ca a fost clapa pe care am invatat game, acorduri, digitatie, etc.
Cu respect!

[ Edited Sun Mar 27 2016, 01:58PM ]


Back to top
sarac.lipit
Sun Mar 27 2016, 02:08PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Costy, asta da horă rapidă!

Back to top
Daniel_AD
Sun Mar 27 2016, 03:30PM
Guest
costygrek a scris ...





Valeu ce aiurea sunt percutiile alea...zici ca e la alta nunta in alt ton!
Asa Demo dezacordat nu am auzit in viata mea!
Si percutiile se acordeaza, iar pentru asta exista un standard bine stabilit!

Back to top
victorr
Sun Mar 27 2016, 03:49PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Nu comentez pe acel video youtube ca nu imi place acest gen de muzica, electronica sau cum s-o numi ea. Eu sunt curios ce o sa iasa din mainile lui Dorel si AD la capitolul folclor. Avantajul lui Roland e ca are deja multe tonuri din fabrica ce suna bine sau satisfacator la muzica usoara, straina, slagare, deci e mai putin de muncit acolo, desi nu strica niciodata un bas semplat sau un kit de tobe semplate ca la tipul cu Dynamix - sa sune mai gras.

Oare va sempla cineva un tambal special pentru clapa asta? Macar tambal, bas si braci. Restul de ce e nevoie pentru muzica usoara se gaseste si pe net din vsti-uri.

Back to top
DorelC
Mon Mar 28 2016, 01:16PM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Apreciez parerile personale mai ales cele bine argumentate cu precadere in cunostinta de cauza!

Back to top
pustiulica
Mon Mar 28 2016, 05:02PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
costygrek a scris ...





Acest video a fost postat pentru categoria "ASA NU", sper! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Este filmat cu grebla si suna a sticle sparte...

Nivelul respectiv a fost depasit de Roland acum mult timp, GW8 este doar un exemplu...


Scuze pentru Off-topic, dar as vrea sa privim lucrurile realist si sa analizam acest model E-A7 altfel decat prin ochiul unei camere video de acum 10 de ani ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
sarac.lipit
Mon Mar 28 2016, 05:40PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Faini trioleți are bãetu' ...
Sticlele hihihi...sunt de la loapele aiurea audio...
Nici nu se comparã calitatea sunetelor interne ale A7...

Back to top
costygrek
Mon Mar 28 2016, 05:41PM

Registered Member #9293
Joined: Mon May 03 2010, 10:41AM
Posts: 336
Postarea de mai sus e din 2015.. numai ce apucase săracul sa își ia clapa. Mai găsisem pe unul ce cântă pe jos ca ia furat măsa stativul și la vândut pe beutura dar nu l-am pus sa nu-l fac de rușine. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_tongue.gif

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap