Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
New Roland E-A7
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Serghei92
Fri Apr 08 2016, 12:13PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Îmi place basul...bubuie frumos. Îmi imaginez pe sistem cam cum se aude...frumos! E si asta o clapă low cost, si la banii ei e destul de bun sound.ul

Back to top
DorelC
Fri Apr 08 2016, 12:19PM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Mersi D-le Serghei! E o clapa lowcost dar care stie multe, chiar foarte multe. Indraznesc sa afirm ca deocamdata ceva mai bun nu exista ca si calitate-pret! Iar la sound ne straduim sa mai imbunatatim .. chiar si bubuitul.. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
Serghei92
Fri Apr 08 2016, 03:16PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Mie unul chiar îmi place...deci să ne lămurim, toți basii bubuie, dar puțini frumos. Nu am fost deloc ironic...are zmana grea....acum știți cum e, greu să se orienteze lumea spre alt brand...mai ales acum, ca s.au obișnuit cu "vesnicele" korg și yamaha. Eu unul sincer nu as face schimbarea de la korg deoarece mi.ar fi greu să mă obișnuiesc cu o clapă cu totul diferită...dar niciodată să nu spui niciodată ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
DorelC
Fri Apr 08 2016, 03:35PM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
D-le Serghei nici n-am luat-o ca pe o ironie, am glumit si eu putin. Am fost basist, contrabasist pot sa zic o viata si am mare grija la aceasta "nuanta" in orice fac. Poate ma mai inseala frecventele de la difurile clapei sau castile pe care le folosesc. Probabil stie toata lumea cum e cu statul cu castile ore intregi, la un moment dat te zapacesti. Asa e la bloc nu putem pune boxe. Dar in mod sigur ma duc zilele astea sa pun clapa pe sistem si o sa mai reglez din nou ce am lucrat pana acum din punct de vedere volum-frecvente.

Sunt convins si ai dreptate despre migrarea la un alt brand sau obisnuinta de lucru. Departe de mine ideea sa incerc sa conving pe cineva sa faca o schimbare. Eu pur si simplu ma bucur ca in sfarsit a facut si Roland ceva chiar daca nu e un tanc e o clapa mica si desteapta, are tot ce-ti trebuie pe ea. Ca un bun cunoscator al brandului Roland sunt incantat de claputa asta si chiar imi place mult sa lucrez pe ea. Mai studiez partea de sampler unde inca nu am deslusit toate tainele. Mai am nevoie de tonuri bune daca se poate nativ wav, le gasesc foarte greu dar cu timpul voi ajunge la un set de tonuri cat de cat bune.
Si daca suntem intelepti in ziua de azi ne gandim foarte serios daca mai merita sa cheltuim o caruta de bani pe o clapa. Important e sa sune bine, sa fie fiabila, sa-ti faci treaba usor, (in cazul cel putin al meu sa fie si usoara), sa castigi un banut pentru tine si pentru familia ta..

P.S. Si sa nu uit deja unii au cumparat iar altii o cumpara ca o a doua clapa. Eu zic ca e util si practic sa ai asa ceva.

[ Edited Fri Apr 08 2016, 03:38PM ]


Back to top
Serghei92
Fri Apr 08 2016, 06:07PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Pfoai...a doua clapă deja e strict necesară. Pai eu când mergeam cu una, de două ori m.a lăsat în timpul cântării. O dată un pa60, si o dată pa800...recunosc, la pa60 cred că din vina mea a ajuns un strop de apă pe placa de baza, însă la pa800 e poveste veche ca.s sensibile. Și a doua oară s.a întâmplat pe la 1 noaptea la nunta...si la tara undeva, unde dacă nu canti, vezi niște farfurii zburătoare cu cuțite în loc de proiectile. Bine, glumesc, însă gălăgie se face. Și la noi 1 noaptea e jumătatea nuntii...ca se cântă până la 7 dimineața. Dacă se ajunge departe cu materialele pentru roland, jur ca achiziționez si eu unul. Însă să se găsească free...mă refer la materiale. Eu nu am dat bani în viața mea pe seturi, si nici n.o voi face. Iar ca să fac eu ce vreau pe ea...las pe cei ca dumneavoastră care le place să.si bata capul și să descopere minunății ale tehnologiei. Eu nici să vreau ca nu am timp pentru așa ceva...una cu alta, admir munca dumneavoastră și susțin ceea ce faceți. Sper sa ne încântați auzul cu noutăți...ah, dacă nu cer prea mult...o bătută ca la Botoșani se poate ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ?

Back to top
DorelC
Fri Apr 08 2016, 06:23PM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Serghei da-mi cateva styleuri din zona de la tine, eventual si un demo mp3 cum suna in clapa ta. Iti promit ca o sa pun demo sa auzi un sunet asa cu vana pe "chisiorul" omului! Eu am ceva styleuri de batute dar stiu ca si in Moldova zonele difera. Tu de fapt esti din Bucovina si cred ca difera un pic ca tempo si constructie. O sa existe bineinteles si materiale free dar cred ca inca toata lumea aduna si editeaza un set de tonuri care sa fie potrivite pentru acest model. Aici ma refer la folclor ca slava D-lui pentru usoara ai tot ce vrei. Degeaba postez un style in care am folosit tonuri semplate daca nu ai tot setul.
Nu am dat nici eu bani pe asa ceva. Ma simt bine cand stiu ca am pus si eu mana si am facut ceva de e bine sau mai rau. Pana una alta caut un style de batuta din ce am eu sa vad ce iese. Oricum o sa cer pareri de la prietenii mei moldoveni. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
costygrek
Fri Apr 08 2016, 06:33PM

Registered Member #9293
Joined: Mon May 03 2010, 10:41AM
Posts: 336
Sant sigur ca Dorel va scoate un demo si pentru zona noastra Sergiu. Deocamdata dupa cum am inteles lucreaza singur pe partea de samplere si normal ca este cam greu pentru el dar va reusi pana la final sa scoata ceva frumos. Sper sa nu fie o batuta in trei picioare sau batuta intre scanduri ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif ... glumeam ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
drgmihai
Sat Apr 09 2016, 12:53PM

Registered Member #12079
Joined: Mon Dec 31 2012, 02:57AM
Posts: 162
Superb suna hora pe E A7 Dle DorelC..Am ascultat pe monitoarele mele de studio si am ramas masca ! Va felicit(in calitate de ascultator)si asteptam noi demo uri.

Back to top
DorelC
Sun Apr 10 2016, 08:04AM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Multumesc Mihai! Ma gandesc si eu serios la doua monitoare bune la un raport calitate-pret bun. Tu ce monitoare ai?

Back to top
drgmihai
Sun Apr 10 2016, 09:07AM

Registered Member #12079
Joined: Mon Dec 31 2012, 02:57AM
Posts: 162
Am doua krk Rp8 g2 si sunt foarte multumit de ele. Cand le am adus acasa am pus niste jazz..iar nevasta-mea zice...moaamaa zici ca avem band ul in casa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )))

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap