Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
New Roland E-A7
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sarac.lipit
Wed Sep 23 2015, 05:15PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
or fi greşit ceva pe la placa audio... un condensator ceva...

Back to top
nyny
Wed Sep 23 2015, 05:44PM
Registered Member #13809
Joined: Sun Jan 12 2014, 07:02PM
Posts: 91
NxSound a scris ...

IlieB a scris ...

LINK: Click aici !

Doar cu tonurile interne!


parca suna prea bine pentru 1000 euro ? O.o !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

suna bestial....si asta doar cu tonurile interne

Back to top
marianmoisii
Wed Sep 23 2015, 08:10PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
Din punctul meu de vedere nu merita nici macar un leu clapa asta(desi detin un model de roland la fel de prost..) ,cred ca e vorba de respect pentru noi clientii pina la urma,imi amintesc cata valva sa facut pe seama roland gw8 ...din pacate a fost doar bataie de joc pentru noi clientii....nu au fost in stare sa faca macar un update la OS care care sa ne ajute in lucrul cu clapa, fiabilitate nici nu mai vorbesc... Or fi facut ei in antichitate lucruri de calitate....insa la momentul actual e doar dorinta de a vinde si cam atat.

Back to top
sarac.lipit
Wed Sep 23 2015, 10:27PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
corect Mariane
măcar sperăm la un fleş mai mare şi un sound netigăiţă... că-n rest... le facem să sune!

Back to top
gianim74
Fri Sep 25 2015, 05:19PM
Registered Member #11628
Joined: Tue Nov 06 2012, 10:22AM
Posts: 255
admin a scris ...

E drept că, din lipsă de timp am citit cam "în diagonală" despre Rolandul ăsta nou ... însă, personal mi se pare o jucărie din toate punctele de vedere.

În anul 2015 să vii cu display-uri de așa dimensiuni, la care trebuie să te chiorăști la buton ca să vezi care buton duce către ce opțiune de pe ecran, când firesc și normal este să pui efectiv degetul pe ecran acolo unde vrei, ... mi se pare a fi de o stupiditate incomensurabilă. Când orice căcat de telefon mobil care costă 300 RON, are un ecran (capacitiv!) pe care pui degetul și faci ce vrei ...

Asta denotă foarte clar, faptul că cei de la Roland sunt pur și simplu rupți de realitate, trăiesc cumva într-o realitate paralelă, fără absolut nici o legătură cu realitatea clienților ...

Dacă nu vor veni pe piață cu un vârf de gamă extrem de serios, nu vor face absolut nimic. De ani de zile, Roland respectă cu sfințenie pașii siguri către pierderea clienților, exact așa cum au făcut cei de la Nokia ... care Nokia făceau cândva telefoane extrem de bune, toată planeta asta știa de Nokia și avea telefoane Nokia, dar cei de la Nokia s-au pișat pe dorințele clienților. Nu-i problemă, au apărut alte firme care au ținut cont de dorințele clienților (Samsung, Apple, LG, etc).
La fel procedează și cei de la Roland ... Le urez un faliment cât mai neplăcut!

Cât de idiot poți să fii, încât să ai sute de mii de clienți pe planeta asta, clienți la care pur și simplu să le dai cu piciorul!?!? Nu e logic că acei clienți vor merge către concurență? Nu e logic că, dacă clientul ăla a trecut la Korg, nu va mai cumpăra nici modul de memorie Roland că va cumpăra un modul de memorie tot de la Korg, nu va mai cumpăra nu știu ce accesoriu de la Roland că va cumpăra tot de la Korg accesoriul de care are nevoie? Pentru că, în timp, se creează un fel de "legătură" între client și brand ... iar dacă nu credeți, atunci gândiți-vă la fanii Apple vs fanii Samsung!
Cât de idiot să fii încât să nu-ți dai seama de aceste chestiuni elementare de marketing & vânzări?


As dori sa scriu si eu privitor la acest model de clapa. Sunt de acord cu ce spune "Admin", adica in 2015 cand tabletele pentru copii au touchscreen de 10", tu sa pui 2 lcd-uri amarate mai mici....insa sper ca decat sa puna touchscreen din acela care crapa ca LCD-urile de la Yamaha s900, mm6, tyros2...s.a....mai bine 2 LCD-uri mai mici dar de calitate foarte buna...dar asta vedem dupa ce va fi folosita 2-3 ani in regim de "cantari de Romania", cu cafea pe clape, scrum prin butoane si alcool prin display, atunci vedem cu adevarat cat de ok a fost conceputa. Spun lucrul acesta deoarece am avut un Roland VA76, pe care proprietarul a scapat o ceasca cu cafea, insa clapa mergea in continuare, fara a avea alergie la cafea, avem iarasi G800, care maine poimaine intra in muzeu, si parca sa zic ca nu am vazut pe cineva sa ma intrebe de placa de baza pt ea, timp in care pentru PA80...cate 2-3 intrebari pe zi primeam....deci speram sa fie calitate buna a "plasticului" dar si a sunetului!!! Ca mai bine bat in oala dar sa sune bine decat in tobe frumoase si seci!!! (ca si exemplu) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
albundy
Sat Sep 26 2015, 09:15AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
nu poti spune ca aceasta clapa suna rau in demo . Daca alea 2 touchuri sunt pentru design atunci clar au pierdut in fata korg pentru ca au design mult mai stralucit . Dar nu poate cineva ca suna rau clapa asta . Totusi o sa-i fie greu sa patrunda din nou pe piata in romania daca nu vine si cu un set pentru noi . Cine mai e distribuitor roland in romania ? Nu isi mai promoveaza produsele deloc . A aparut sau nu in romania la vanzare ? Ce fel de style-uri citeste. Fara un marketing poate sa fie clapa asta mega stralucita ca nu are succes . Poate sa cante si turcii si arabii cu ea si sa faca demo la greu, daca nu apare nimic pentru romani ,nu o sa aibe prea mult succes.

Back to top
misukorg
Sat Sep 26 2015, 01:03PM
Registered Member #12784
Joined: Tue Apr 30 2013, 07:41PM
Posts: 234
De ce nu au dezvoltat si ei modelele g800, g70 ,,va76 etc. Sa la faca cu sempler aratau mai bine. Sunt modele mai vechi cu touch screm si astea noi nu.

[ Edited Sat Sep 26 2015, 01:07PM ]


Back to top
albundy
Sat Sep 26 2015, 01:54PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
g800 cand a aparut a costat o caruta de bani . Dar a si tinut mult timp steagul sus . O clapa foarte buna . Dar suntem in epoca samplerului . Daca ar fi pus pe g800 un sampler si sa fie un pic mai usoara cu vreo 15kg nu ar mai fi interesat pe multi de smalralde,diamante ,regi printi si imparati . Dar tehnologia avanseaza rapid . ar fi culmea sa ramai fidel unui brand datorita trecutului glorios cand detinea suprematia . Sa nu uitam ca aparuse pa1x cu sampler si lumea tot dupa g800 alerga . Suna bine si la populara si la usoara si la manele. Cate ritmuri nu s-au convertit dupa g800 pe clapele astea cu sampler? S-au semplat si tonuri dupa ea . Si g70 a fost clapa foarte buna sar nu se bucura de succesul lui g800.

Back to top
gianim74
Sat Sep 26 2015, 07:44PM
Registered Member #11628
Joined: Tue Nov 06 2012, 10:22AM
Posts: 255
De suat suna bine. Am un BK5, care dealtfel suna bine. Insa pt mine tot "jucarici" sunt. O clapa"usoara" care suna "thin". Nu au grasime in ele, eu asa simt. Referitor la greutate, cata diferenta este intre g800 si pa2sau pa1x...? Dar nimeni nu zice ca pa2 este greu pt ca are sampler.....asa ca eu zic in continuare ca microtehnologi nu va putea avea "putere" ca si cele "grele"....sunt laptopurile acelea "super cool" si cica nu se incalzesc de la asus si toshiba, cu un procesor gen chipset, dar care tin placile 1-2 ani maxim....iar unul din 2005-2006, cu procesor clasic si greutate mai mare care inca rezista. Deci.....asta e! Cine vrea sa sune bine da 3000 pe pa4.....cine vrea sa fie usor, ieftin si sa sune "binisor" are bk 5 ca mine sau pa600....intr-adevar, usoare si utile dar fara comparatie cu uzinele gen G70 sau pa3,4x....mai vb

Back to top
sarac.lipit
Sun Sep 27 2015, 10:31PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
la sincer, merită doar pentru plimbatu' pe la miri şi rude... ieşi direct în activă... mare avantaj cu efect pe IN microfon şi audio... cu un sistem uirăless... scapi şi de cabluri... ai nevoi doar de 2 prize... că la wirăless mergi cu baterii de 12v... să nu ai stupize-stupize...

[ Edited Sun Sep 27 2015, 10:32PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap