Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
New KING, KORG Pa4x Oficial !!!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ciury
Fri Sep 25 2015, 04:04PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Nu mai....deci eu bag un set PA3x in PA4x si nu ii mai fac nimic ...si ii dau drumul si cant....diferenta ar trebui sa o faca aici doar cum sunt implementate setarile setului si cum se aude placa de sunet

adica sa zicem ca in PA3x e facuta o setare care in clapa PA3x stii sa faca ceva bine....dar aceasi setare in PA4x face acel ceva f bine....

Back to top
sorinelf
Fri Sep 25 2015, 04:17PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
daca bagi un set de pa1x in pa3x, o sa sune mai bine pe pa3x? fara sa modifici absolut nimic. Nu cred... suna la fel... potentialul clapei se scoate la suprafata lucrand pe clapa respectiva. Bagi un wav in pa1x, il salvezi si apoi il bagi in pa3x, cred ca suna la fel... DAR, daca bagi wave ul original in pa1x si wave ul original in pa3x, clar ca suna mai bine in pa3... cam aceeasi poveste e si aici. Banuiesc, nu am testat... is curios sa ne zica cineva care a testat.

Back to top
Daniel_AD
Fri Sep 25 2015, 04:28PM
Guest
Din cate am discutata cu cei care deja au achizitionat-o spun,ca suna mult mai bine Set-urile de Pa3x in Pa4x,fara nici o setare extra!
Semplerele compresate le incarca dar nu se aud deci sunt nefolositoare dar,setul de Pa3x trebuie decompresat si merge fara probleme!
Un element pe care vad ca nu la specificat nimeni...Pa3x are 120 Polyfonie,iar Pa4x 128 Polyfonie!
Toti au spus ca suna mult mai cald si se diferentiaza consistent instrumentele pe Trackurile de arranger!
Aici cred ca Audiocardul este cel care face diferenta,iar in Pa4x nu mai persista freq 700-800hz,repet; asa au spus ei...eu inca nu o am ca sa confirm!

[ Edited Sat Sep 26 2015, 06:58PM ]


Back to top
Daniel_AD
Fri Sep 25 2015, 05:28PM
Guest
.

[ Edited Sat Sep 26 2015, 06:58PM ]


Back to top
mihay_gw8
Sat Sep 26 2015, 12:52AM

Registered Member #8740
Joined: Mon Jan 11 2010, 11:55AM
Posts: 158
LINK: Click aici ! demo de mult asteptat korg pa4

[ Edited Sat Sep 26 2015, 12:54AM ]


Back to top
albundy
Sat Sep 26 2015, 05:36AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Set marca Marius Talent.
Asa zic baietii care au testat-o . Ca suna altfel decat pa3x cu acelasi set. In demo lui marius talent este clar set de pa3x bagat in clapa ca nu avea timp sa faca un set cand o are de 20 de minute. Dar o sa aibe timp sa faca set si cred ca o sa fie primul din romania cu set facut pe pa4x . Mai au si alti baieti , o sa inceapa in curand cu demo-uri si seturi pentru ea . Gata incepe nebunia pa4x . Pana se face un set de catre disribuitor lumea buna o sa fie satula de cantat pe ea. Ma bate un gand sa dau kronosul si sa-mi iau un pa4x sau sa tin kronosul si sa-mi gasesc un pa3x la mana a2a si in jur de 7500 ron . Sunt sigur ca or sa scada preturile la pa3x cat de cat daca pa4x are succes . Si cred ca o sa aibe . Nici pa4x nu citeste tonurile de kronos direct? Trebuiesc convertite?

[ Edited Sat Sep 26 2015, 08:59AM ]


Back to top
Daniel_AD
Sat Sep 26 2015, 10:31AM
Guest
Un anunt pentru posesorii de KORG Pa4x!
O sa intampinati o "problema",mai ales cei care nu prea cunosc clapa!
In momentul cand faceti trecere de la un style la altul,noul style ramane pe aceeasi Variatiune ca precedentul!...asa e setat de fabrica deci,nu e problema!
Rezolvarea,asa fara clapa in fata pentru ca e la fel si la Pa3x,Pa600,Pa900.Pa2xPro,Pa800,Pa1x dar,probabil nu a-ti ajuns pe acolo!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Mergeti in GLOBAL,apoi butonul MENU, General Controls,apasati functia Lock de pe Display,apoi Style(dreapta Display) si debifati unde scrie Style Element!
La KORG Pa4x nu mai trebuie salvat Globalul,se face Automat! La celelalte modele, trebuie salvat Globalul manual prin Write Global - Global Setup!
Acum orice style selectat,va canta exact cum este setat adica,va incepe cu Variatiunea cum e setata ultima data, prin Writte Current Style Settings!
Sper sa va ajute...Succes!

Back to top
albundy
Sat Sep 26 2015, 01:38PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
ma uitam pe olx sa vad la ce banii se vinde pa3x acum ca deja a aparut pa4x si am gasit un anunt amagitor . Vinde unul korg pa4x si in 61 si in76 de clape cu program bonus AD . Ca sa-si vand omul marfa se foloseste de AD . Nu e corect . Sa fim corecti chiar daca nu ma fascineaza pe mine Andronescu ca pe altii ,nu-mi plac nici marlaniile pe spatele altora. Cautati korg pa4x si vedeti ce zice ala in anunt. Ce da bonus la cumpararea clapei.

Back to top
Daniel_AD
Sat Sep 26 2015, 01:46PM
Guest
albundy a scris ...

ma uitam pe olx sa vad la ce banii se vinde pa3x acum ca deja a aparut pa4x si am gasit un anunt amagitor . Vinde unul korg pa4x si in 61 si in76 de clape cu program bonus AD . Ca sa-si vand omul marfa se foloseste de AD . Nu e corect . Sa fim corecti chiar daca nu ma fascineaza pe mine Andronescu ca pe altii ,nu-mi plac nici marlaniile pe spatele altora. Cautati korg pa4x si vedeti ce zice ala in anunt. Ce da bonus la cumpararea clapei.


SET-ul AD&MC de Pa3x,nu merge in Pa4x pentru ca semplerele sunt compresate,iar Pa4x nu "canta" semplere compresate!
Restul nu comentez!
Am vazut si eu acum pe OLX...probabil e o falsa! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


[ Edited Sat Sep 26 2015, 01:48PM ]


Back to top
viorel t
Sun Sep 27 2015, 03:31PM

Registered Member #162
Joined: Mon Jun 23 2008, 06:41PM
Posts: 209
intrebare ! la varianta 61 key se ridica ecranul motorizat?

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap