Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Doi-Zece proba!!! AD
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
Daniel_AD
Sun Oct 18 2015, 08:42AM
Guest
Dragi prieteni!
Traim vremuri din ce in ce mai sarace...inainte nu aveam tehnologie si instrumente moderne dar eram bogati "de muzica"! Acum avem de toate,tehnologie,instrumente muzicale moderne si saracim cu fiecare clipa!!!
Valorile nationale dispar cu fiecare an,generatia tanara cauta noi orizonturi muzicale,mixand tot felul de muzica la un mod foarte simplist si limitat! Folclorul autentic este intr-o continua schimbare(in rau) datorita goanei dupa bani,fara sa mai tina cont de bunul simt muzical,iar textele sunt un dezastru total din punctul meu de vedere! Orchestrele profesioniste de folclor se destrama sau mai nou,observ aceeasi instrumentisti in mai toate "orchestrele" nascute ca ciupercile dupa ploaie,fara a tine cont de respectul fata de Dirijorul care i-a format!
Ma simt vinovat,mai ales cand vad directia care au inteles-o muzicantii si lautarii romani! Eu prin ce-am facut cu instrumentele electronice KORG,am vrut sa vin in ajutorul muzicantilor si lautarilor de nivel mediocru sau incepatori,pentru a le usura munca sau studiul dar,observ ca majoritatea le folosesc pentru a supravietui! Dispar tobosarii,dispar chitaristii,dispar acordionistii,dispar basistii,nu cred ca sunt 20 de timbalisti in toata Romania...intr-un cuvant; dispar orchestrele autentice!
Cu experimentele mele in materie de clape,am vrut cu totul altceva dar,vad ca nu am facut decat sa fiu partas la "saracire" in materie de muzica!!!!
Din asta castiga doar producatorii.
Cand eu am inceput sa cant,trebuia sa studiez multa muzica(orice gen muzical) sa pot fii capabil sa cant la petreceri alaturi de instrumentisti valorosi! Acum apesi doar un buton si canta clapa returnele,iar armonic e un dezastru cand vine vorba de rolul uman...offff,foarte dureros!!!!
Generatia tanara o sa fie vai si amar...!!!
Sanatate si numai bine va doresc tuturor.

[ Edited Wed Oct 21 2015, 12:47PM ]


Back to top
gigiflo
Sun Oct 18 2015, 10:16AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Nu va inteleg d-le Andronescu!
Dezamagirile sunt imposibil de evitat in viata, dar trebuie sa trecem peste ele, sa devenim mai puternici! Nu sunteti dvs. cel vinovat de directia in care se indreapta cultul artistic, ci doar ati fost o rotita intr-un mecanism. Si daca nu erati, rotita aceea era reprezentata de altcineva si lucrurile nu aveau sa stea pe loc...
Va stiu un luptator si vreau sa va vad ca un invingator!
Cu respect!


[ Edited Sun Oct 18 2015, 10:45AM ]


Back to top
marius9
Sun Oct 18 2015, 10:20AM
Registered Member #14557
Joined: Thu Oct 09 2014, 09:27AM
Posts: 180
Un mesaj trist cu un final trist. Probabil in mare parte este adevarat, insa au trecut multe vijelii pana s-a ajuns aici. Progresul tehnologic nu va putea fi niciodata oprit, la fel cum nici instrumentele traditionale nu vor disparea (cel putin nu asa repede si nu neaparat din cauza clapelor cu aranjor). De aceea ne invartim intre aceste threaduri si ne contrazicem atat. De aceea un utilizator e mandru cand ii suna un tambal cat mai aproape de realitate. Incepatori si amatori suntem cu totii. Depinde de fiecare cum isi creste dorinta de a excela si o transpune in realitate. Si cantatul la o orga cu aranjor poate deveni o arta. In nenumarate feluri poate fi utilizata. Sa nu uitam de ce au fost create.
Era frustrant in urma cu 15-20 de ani sa folosesti un aranjor fara sa ai posibilitatea sa modifici macar cativa parametri. Insa eram bucurosi cu totii cand un model nou aparea.
La inceput ne gandeam: macar sa ne putem crea noi style-urile si sa nu mai utilizam ritmul March. Si s-a intamplat. Sa iti creezi propriile tonuri si sa nu mai utilizezi Banjo in loc de tambal. Si s-a intamplat. Sa poti utiliza o clapa ca un studio de intregistrari. Puls restul. Nici nu visam la ce este acum pe piata, cei mai multi dintre noi.
Era frustrant insa sa nu ai un style profesional romanesc pe o clapa direct din fabrica sau oficial din partea producatorului pentru acea clapa. Insa s-a intamplat si aceasta. De la Roland la Korg si, mai apoi, Yamaha.
Toate acestea se traduc in munca foarte multa din partea tuturor, necuantificabila.
Munca aceasta ne ajuta pe noi, astazi, sa putem adapta instrumentul exact la cerintele noastre si nu invers.
Daniel sa stii ca, urmarind parcursul anilor intreaga evolutie, munca ta a fost apreciata de toata lumea, nu numai de utilizatorii Korg. Aceasta experienta a schimbat Romania pe acest plan. Noi, romanii, avem nevoie de oameni de acest fel (indiferent de ce nume au). Tara aceasta are multi oameni cu calitati exceptionale. Probabil nu stim inca sa ii apreciem in mod corect si atunci cand trebuie.
In speranta ca nu va ramane doar "un ultim mesaj" in acest domeniu, Dumnezeu sa va aiba in paza.

Back to top
valinico
Sun Oct 18 2015, 11:17AM

Registered Member #15021
Joined: Fri Feb 27 2015, 07:24PM
Posts: 254
editat....un mesaj AD !

[ Edited Tue Oct 20 2015, 08:05PM ]


Back to top
sarac.lipit
Sun Oct 18 2015, 05:05PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Trist
Ca viața noastrã..de aici
Ca viitorul nostru...de aici
Ca tot ce reprezentãm noi...de aici
Cã '' dincolo'' e altã lume, viațã, viitor și prezent...

Back to top
OzzY
Sun Oct 18 2015, 07:45PM

Registered Member #14132
Joined: Tue Apr 22 2014, 03:10PM
Posts: 272
E o vorba: PE VECHI IL SPERIE NOUL!

Atat am avut de zis!

Back to top
sarac.lipit
Sun Oct 18 2015, 08:42PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
care vechi? nou la noi de 26 de ani... aşa spărietură????
hai... ţi-ai reveni...dar noul este prost... muult mai prost ca ca vechiul...

[ Edited Sun Oct 18 2015, 08:51PM ]


Back to top
gabi3213
Sun Oct 18 2015, 09:39PM
Registered Member #2854
Joined: Mon Nov 03 2008, 07:26PM
Posts: 668
sa inteleg ca incepe show-ul?

Back to top
dorelclape
Sun Oct 18 2015, 09:49PM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Ai tot respectul meu pentru aceasta postare Daniel . Noi toti suntem partasi la degradarea tari , in toate domeniile nu numai in muzica .Zilele trecute citam anuntul unui coleg care voia un set cu intro la fiecare style autohton . Ma gandesc la tinereatea mea cand am stricat 2-3 casetofoane studiind cate o fraza muzicala pana reuseam sa-mi iasa . Acum pleci cu o clapa la nunta si-ti faci treaba cu introurile dintr-un set . . . . .oare te mai numesti muzicant sau dj ?!

Back to top
OzzY
Sun Oct 18 2015, 11:15PM

Registered Member #14132
Joined: Tue Apr 22 2014, 03:10PM
Posts: 272
sarac.lipit a scris ...

care vechi? nou la noi de 26 de ani... aşa spărietură????
hai... ţi-ai reveni...dar noul este prost... muult mai prost ca ca vechiul...

Noi,de multe ori avem tendinta de a hiperboliza trecutul..probabil ati auzit deseori batrani spunand "pe vremea mea era mai bine..". Ei bine,trebuia sa stiti deja ca lumea se schimba,timpul nu exista..timpul nu trece..noi trecem.


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap