Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Defectiuni, reparatii, configurare si setari PC
 
<< Previous thread | Next thread >>
Alegere laptop ajutor
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
dan_68
Wed Dec 02 2015, 06:50AM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
va salut ..pentru cine cunoaste as avea o rugaminte..vreau sa achizitionez un laptop cu o placa de subet cat de cat bunicica (sa aiba intrare de line) pentru inregistrari live pe la carciuma...la ce trebuie sa fiu atent sau ce sa intreb ?Majoritatea nu au aceasta intrare de line si au intrare numai de microfon iar prin aceasta nu pot corecta semnalulde intrare fiind prea puternic.Am doua laptopuri acasa cat de cat bunicele un HP SI UN ASUS cu procesoare de peste 2.4 si respectiv I 3 dar nici unul nu are aceasta intrare.Cine cunoaste rog a-mi da ceva informatii in alegere....ceva marca si ce configuratie ar trebui sa aiba?Multumesc.

Back to top
ciury
Wed Dec 02 2015, 10:48AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
inregistreaza pe microfon si da volumul mai mic

Back to top
sooryn
Wed Dec 02 2015, 12:35PM
Registered Member #8931
Joined: Sat Feb 20 2010, 10:46PM
Posts: 25
s.au daca ai iesire de usb din mixer tragi prin cablu usb cu ajutorul lui cubase.

Back to top
pustiulica
Wed Dec 02 2015, 12:41PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salut,

Daca vrei sa tragi din mixer (fara alte chestii pe langa, de genul cub de chitara netrecut prin mixer) tot ce iti trebuie este o placa de sunet externa, buna. Eu folosesc ESI U24 XL pe care o consider foarte ok si m-a costat in jur de 100 de euro. O instalezi pe laptop si poti inregistra apoi cu orice soft dedicat, eu folosesc Sony Soundforge 10.
Daca ai iesire USB in mixer, atunci este si mai simplu, excluzi placa de sunet externa, instalezi drivere si tragi direct cu Soundforge sau alt soft.
Poti folosi oricare din laptopurile prezentate, nu este necesara putere mare de calcul, doar sa ruleze softurile de inregistrare si merg amandoua.

Spor!

[ Edited Wed Dec 02 2015, 05:19PM ]


Back to top
dan_68
Wed Dec 02 2015, 03:11PM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
da multumesc de raspunsuri si ..o iau pe rand..volum de pe laptop pe intrarea de mic este la 0 iar din mixer Dynacord PM 2 nu am posibilitatea sa dau mai incet pt. ca nu am pot in timpul cantarii....am observat ca unele laptopuri atunci cand bagi jakul in mufa de inregistrare te intreaba ce sa folosesti mic. sau line....ale mele nu ma intreaba niciunul...o fi ceva driver audio special sau amandoua placile mele de sunet sant proaste..... Sony Soundforge 10.folosesc si eu acum nu ma ajuta...poate mai gasesc ceva variante....nu vreau nici placa audio separat pentru ca ma prea complic ...au inceput multi la nunti acum sa le tragem cate un cd in timp ce cantam asa ca nici prea mare performanta nu le pot oferi...mai vedem.

Back to top
abdon
Wed Dec 02 2015, 03:37PM

Registered Member #1425
Joined: Wed Sep 10 2008, 11:37PM
Posts: 219
Vrei nu vrei, asta e cea mai curata optiune, care ti-a scris mai sus si colegii : mixer cu USB, direct in laptop. Am folosit si eu, cu mixer Behringer, LEM, si cel mai adevarat este Dynacord 600 ver. 3 - studio adevarat

Back to top
dan_68
Wed Dec 02 2015, 04:13PM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
nu am cerut performanta...sau acum trebuie sa schimb toate sculele ca sa trag omului o sarba cu dedicatii...un laptop cu o placa cat de cat buna zic eu ar satisface cerintele...astept o parere pentru un laptop care are intrare de line...exclus alte schimbari ale mixerului sau mai stiu eu ce placi de sunet..

Back to top
djbossbest
Wed Dec 02 2015, 04:28PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
dan_68 a scris ...

nu am cerut performanta...sau acum trebuie sa schimb toate sculele ca sa trag omului o sarba cu dedicatii...un laptop cu o placa cat de cat buna zic eu ar satisface cerintele...astept o parere pentru un laptop care are intrare de line...exclus alte schimbari ale mixerului sau mai stiu eu ce placi de sunet..

Cred ca ce mai buna varianta ramane o placa de sunet externa, la modelele noi de laptop nu prea mai pun si line in, decat poate la cele scumpe.

Back to top
pustiulica
Wed Dec 02 2015, 04:32PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
dan_68 a scris ...

nu am cerut performanta...sau acum trebuie sa schimb toate sculele ca sa trag omului o sarba cu dedicatii...un laptop cu o placa cat de cat buna zic eu ar satisface cerintele...astept o parere pentru un laptop care are intrare de line...exclus alte schimbari ale mixerului sau mai stiu eu ce placi de sunet..


Eu nu prea inteleg ce anume vrei, un alt laptop sau sa-ti rezolvi treaba? O placa de sunet te-ar costa mult mai putin decat un laptop si ai rezolva totul cu unul dintre laptopurile pe care le ai deja, altfel cauta pe online un laptop cu line in si ai rezolvat cum vrei tu :-)

Back to top
djbossbest
Wed Dec 02 2015, 05:18PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
pustiulica a scris ...

dan_68 a scris ...

nu am cerut performanta...sau acum trebuie sa schimb toate sculele ca sa trag omului o sarba cu dedicatii...un laptop cu o placa cat de cat buna zic eu ar satisface cerintele...astept o parere pentru un laptop care are intrare de line...exclus alte schimbari ale mixerului sau mai stiu eu ce placi de sunet..


Eu nu prea inteleg ce anume vrei, un alt laptop sau sa-ti rezolvi treaba? O placa de sunet te-ar costa mult mai putin decat un laptop si ai rezolva totul cu unul dintre laptopurile pe care le ai deja, altfel cauta pe online un laptop cu line in si ai rezolvat cum vrei tu :-)

Eu am inteles ca omul vrea alt laptop care sa aiba line in, nu vrea alte combinatii. Chestia e ca la modelele care se gasesc pe piata la cele sub 2000 ron majoritatea vin cu 1 singura mufa jack de 3,5 nici macar nu mai au 2, va dati seama ce placi de sunet au in ele. Chiar nu cred ca se merita sa dai 2-3 mii lei(asta daca gasesti) doar pentru a face o amarata de inregistrare.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap