Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
De cand cu legea fumatului cantam la pereti in local..
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Tue Mar 22 2016, 03:21AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
cantlaclapa a scris ...

gigiflo a scris ...

Nu e corect! Daca vrea sa-i tihneasca mancarea, poate sa-i tihneasca si daca fumeaza o tigara afara...
De ce sa plece nefumatorul din local pentru ca ceilalti sa-si satisfaca placerea vicioasa?
Doar nu s-au nascut cu tigara in gura...
Starea naturala este cea a nefumatorului, nu a fumatorului, asa ca in absenta unei locatii dedicate strict pentru acestia, ei sunt cei care sunt "diferiti".
In final, nu de argumente e nevoie in aceasta disputa, ci de bun simt si respect.

bunul simt si respectul trebuie sa fie reciproc


Absolut! Dar el a fost neglijat si neaplicat atata timp de fumatori... Si multi dintre ei nici astazi nu-l manifesta...

Back to top
gigiflo
Tue Mar 22 2016, 03:34AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
sorinelf a scris ...

Pana si pe homalai ii lasa sa se manifeste... fumatorii au ajuns cei mai discriminati... D

Gigiflo, cine te obliga (inainte de legea asta tampita) sa mergi in local de fumatori? Iti zic eu: NIMENI... probabil ca in anturajul tau erau fumatori, si de asta te simti deranjat... Dar, mai bine iti luai anturajul si mergeati la Mc Donald sau la Kfc, in loc sa te duci in restaurante de fumatori.

Nu prea ies prin localuri, dar au fost situatii cand am vrut sau mai bine zis, copilul meu a vrut sa serveasca si el o pizza "la masa" si ca orice parinte am vrut sa-i fac pe plac, dar unde?
Sau am vrut sa am si eu o seara "in oras" cu sotia insarcinata, ca sarbatoream si noi ceva, dar unde? Cine erau aici discriminatii?
Nu mai spun ca si atunci cand "umili" am ales un loc mai retras, putin mai ferit de fumul de tigara, s-au asezat langa noi 2 "cucuiete" care nu aveau nici o treaba ca mai eram si noi pe acolo, dar "taiau fumul cu unghiile lor pictate".
Asta este, sunt pozitii diferite si singura solutie care sa respecte ambele parti sunt infiintarea sau stabilirea cluburilor "exclusiviste" pentru fumatori...
Dar nu invers, pentru ca rasturnam o normalitate, aceea a naturalului, a celui care nu fumeaza...




Back to top
zaq
Tue Mar 22 2016, 03:43AM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
cantlaclapa a scris ...


nu stiu care e mai cocalar dupa cum vorbeste pustiu...


cu parere de rau dar nu ati inteles maestre. Pustiul folosea acel limbaj in mod intentionat sa ilustreze o atitudine a unora din cei care sunt impotriva acestei legi
cantlaclapa a scris ...


din 5 care stau la o masa 4 fumeaza si aia 4 ies afara ca sa ramana ala unu satisfacut ... bingo!!



pai tocmai asta inseamna bun simt, "Nu sa nascut nimeni cu tigara in gura"(citez aici din gigiflo) deci atata timp cat acest lucru il afecteaza pe cel care nu fumeaza este de bun simt ca fumatorul sa fie cel care se conformeaza Poate sa fie si 100 de fumatori este problema lor daca vor sa faca asta dar nu in spatiul public. Si hai totusi sa nu asociem distractia cu fumatul ....Cred ca asta este doar inceputul vor urma cu siguranta si altele cum ar fii circulatia cu masinile prin oras...etc
Inca odata tin sa evidentiez modul cum gandeste acel tanar. De astfel de indivizi are nevoie societatea. Asta este adevarata mentalitate democratica. Daca un anumit numar de indivizi aleg un mod de viata bazat pe anumite vicii, nu conteaza numarul lor pana la urma un viciu ramane un rau pe care ti-l asumi dar nu ai nici un drept sa afectezi cu asta pe cei din jur si nici o autoritate de nici un fel nu are dreptul de a favoriza intr-un fel sau altu un astfel de comportament.
Ps. tanarul acela si-a exprimat destul de clar si explicit parerea dar din cate se vede unii ori refuza sa inteleaga...ori....

[ Edited Tue Mar 22 2016, 03:55AM ]


Back to top
sarac.lipit
Tue Mar 22 2016, 07:40AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Exact, bãiatul are vobele printre rînduri...
Oricum, discuția aici este despre praful creat de lipsa fumului prin crîșme...ei? Cum stați la aces capitol?
Iese samdwișul plodului? Mai iese?

Treceam ieri pe la procasa...o aglomerație imensã la silvya...zic...io'te bã o lege bunã! E coadã mãcar la restaurantele de haleu! Mã apropii...și'ncep sã rîd ca proasta' n tîrg cînd vinde linguri...clubul de lîngã era gol...tinerii ieșiserã sã bea cafeaua pe marginea ferestrelor...rãu îmi pare cã n'am tras un filmulex...luam ceva premii... "Pe veranda de la club"...
Poate nu știe tãt prostu'
- în localurile cu muzicã era interzis fumatul în anumite locuri
- copiii mici merg de obicei la cofetãrii, unde nu se consumã elcool tutun și droguri. Dacã la voi este altfel, sunați. Acum e voie și la 112. Orice tîmpit poate suna pentru orice tîmpenie, și mai trebe vre'o 20.000 milițieni sã pãzeascã lumea de fumãtori...
E bine
Crește bip'bip'u rommaniei aaaau...cu 1 m..cã devin indieni...acu' nu mai suntem șucãriți cã facem flotãri pentru 1 cent...bã da' mîndru și cu bunsimț neam....

[ Edited Tue Mar 22 2016, 08:01AM ]


Back to top
zaq
Tue Mar 22 2016, 08:47AM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
ori mi-a scapat mie dar nu am remarcat in scrierea colegului de mai sus cum ca acel tanar ar fi securist. Bogdaproste doamne ajuta

Back to top
cantlaclapa
Tue Mar 22 2016, 09:47AM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
zaq a scris ...

cantlaclapa a scris ...


nu stiu care e mai cocalar dupa cum vorbeste pustiu...


cu parere de rau dar nu ati inteles maestre. Pustiul folosea acel limbaj in mod intentionat sa ilustreze o atitudine a unora din cei care sunt impotriva acestei legi
cantlaclapa a scris ...


din 5 care stau la o masa 4 fumeaza si aia 4 ies afara ca sa ramana ala unu satisfacut ... bingo!!



pai tocmai asta inseamna bun simt, "Nu sa nascut nimeni cu tigara in gura"(citez aici din gigiflo) deci atata timp cat acest lucru il afecteaza pe cel care nu fumeaza este de bun simt ca fumatorul sa fie cel care se conformeaza Poate sa fie si 100 de fumatori este problema lor daca vor sa faca asta dar nu in spatiul public. Si hai totusi sa nu asociem distractia cu fumatul ....Cred ca asta este doar inceputul vor urma cu siguranta si altele cum ar fii circulatia cu masinile prin oras...etc
Inca odata tin sa evidentiez modul cum gandeste acel tanar. De astfel de indivizi are nevoie societatea. Asta este adevarata mentalitate democratica. Daca un anumit numar de indivizi aleg un mod de viata bazat pe anumite vicii, nu conteaza numarul lor pana la urma un viciu ramane un rau pe care ti-l asumi dar nu ai nici un drept sa afectezi cu asta pe cei din jur si nici o autoritate de nici un fel nu are dreptul de a favoriza intr-un fel sau altu un astfel de comportament.
Ps. tanarul acela si-a exprimat destul de clar si explicit parerea dar din cate se vede unii ori refuza sa inteleaga...ori....

daca nu e cu suparare te rog sa citezi tot ce am scris data viitoare nu doar paragrafe si daca se poate sa argumentezi si la ce am scris mai jos acolo de unde ai selectat ar fi ok!
si sa-mi fie cu iertare eu sunt f deschis spre tinerii din ziua de azi si chiar accept unele lucruri care consider eu ca sunt foarte bune si vin din partea lor chiar daca am 41 de ani...
repet inca odata nu sunt impotriva legii doar ca nu e ok facuta! si e parerea mea !
sunt perfect de acord ca in spitale scoli gradinite statii de mijloc de transport, taxi,tren,avion, etc sa fie interzis dar trebuie sa fie permise localuri unde sa fie strict pt fumatori ! daca eu sunt bou si magar si prost si vreau sa ma sinucid pe banii mei asta e e alegerea mea si am aceasta LIBERTATE sa aleg ce fac cu viata mea! dar nu trebuie sa ma dai afara ca pe un caine!! nici pe cainele meu nu-l dau afara cand face treaba mare desi pute rau cateodata... dar aerisesc bine si asta e...
in alta ordine de idei cand am vazut videoclipul respectiv am trimis link-ul unui alt muzicant sa se uite si el nu dau nume e si el aici pe site coleg cu noi si intamplator sa uitat impreuna cu fiul lui de 7 ani pe care a fost nevoit sa-l trimita in alta camera si ma intrebat ca ce e asta site xxx ? asa se posteaza pe un site de muzicanti?
oricum eu ma opresc aici pt ca oricum fiecare se manifesta cum doreste si vorbeste cum si ce vrea si e f bine de-altfel pt ca asta inseamna DEMOCRATIE! sa faca fiecare ce doreste si sa vorbeasca liber pe langa celelalte avantaje care le ofera democratia! sanatate tuturor si fumatorilor si nefumatorilor iar muzicantilor cantari cat mai multe indiferent ca au clienti sau nu oricum muzica poate sa patrunda si prin peretii goi !
BAFTA!


Back to top
gigiflo
Tue Mar 22 2016, 10:32AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
sarac.lipit a scris ...

Poate nu știe tãt prostu'
- în localurile cu muzicã era interzis fumatul în anumite locuri
- copiii mici merg de obicei la cofetãrii, unde nu se consumã elcool tutun și droguri. Dacã la voi este altfel, sunați. Acum e voie și la 112.

Cred ca nu a fost cea mai "inspirata" vorba a dvs. Credeti ca mici sau mai mari, copiii se "intoxica" altfel?
M-as arata mai rezervat, mai ales daca as avea copii. Altfel, cuvantul ar putea fi neglijat in prisma faptului ca cine vorbeste, "nu stie ce spune".

Back to top
zaq
Tue Mar 22 2016, 11:15AM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
cantlaclapa a scris ...


daca nu e cu suparare te rog sa .......


am ales acele "paragrafe" pentru ca erau reprezentative si nicidecum nu am avut intentia sa scot din context pentru a da o alta semnificatie spuselor dumneavoastra
Despre restu arguentatiei dumneavoastra nu am ce comenta pentru ca pur si simplu nu exista nici o logica cat de cat in ce spuneti.
"in ROMANIA mai sunt si fumatori care sunt fumatori adevarati de aproximativ 20 de ani si peste... si nu suntem cocalari nici nu fumam din 2 in 2 minute ....nici nu ne dau parintii bani sa ne luam tigari ...." Aici prezentati fumatul ca pe o adevarata virtute....fumatori adevarati de peste 20 de ani ...asta este un apropo adresat lui Klaus Decoratie!? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif
Asta cu ma sinucid pe banii mei....cainele care se c..a in casa ....apro de caine tare as vrea sa vad pusa in alicare si legea pentru cei care isi scot potaile la plimbare si nu strang mizeria lasata in urma lor.....
Tot amintiti de limbajul folosit in filmulet....din pacate reflecta intru totul mentalitatea si gandirea multora din cei care se simt vezi doamne discriminati de aceasta lege,sunt absolut de acord ca statul sa nu mai accepte si sa autorizeze functionarea unor locatii in care cetatenii sai stau efectiv ca suncile la afumat

Back to top
cantlaclapa
Tue Mar 22 2016, 11:29AM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
ma rog vad ca nu am cu cine discuta pt ca ,ganditi doar dintr-o singura perspectiva...
propun totusi in plus ca autobuzele macar in momentul cand intra in statie sa opreasca motoarele pt ca daca nu se fumeaza e ok dar cand apare in statie un cancer de autobuz de afuma tot bulevardul cum facem? sau fumul ala nu-i toxic? sunt de acord plateste taxa de mediu dar e suficient cu asta sa rezolvat nu e nociv pt calatori? si multe alte exemple ar fi dar daca vedem lucrurile doar intr-o directie nu are rost oricum nu aici pe site se va rezolva problema niciodata... fiecare e liber sa scrie ce vrea...
PACE

Back to top
sarac.lipit
Tue Mar 22 2016, 11:54AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Și alcoolul este nociv
Eu nu beau alcool
Voi gãsi în parlament vre-un tolomac sã-l interzicã în spațiile publice închise de 3 pereți
Cu asta am terminat discuția oe acest thread
Cu prostul nu te pui. Vei pierde

Nu fumez, nu beau, nu merg la restaurante.
Dar sã le interzicã!! Dacã...mã duc cu nepoțica...cîndva...?

[ Edited Tue Mar 22 2016, 11:58AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap