Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
De cand cu legea fumatului cantam la pereti in local..
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cozma1969
Mon Mar 21 2016, 12:03AM
Registered Member #6965
Joined: Fri Mar 06 2009, 12:58AM
Posts: 127
Am venit in Italia la Roma in 1998. Am lucrat la o firma de curatenie in birouri, mc.Donalds, gari de tren, etc. Apoi ma imprietenesc cu un inginer de la sectorul de ape si canalizari, unde ma angajeaza si montam sisteme de irigare, fose biologice, antiincendiu...pentru casele noi construite. Intr-o zi, ma cheama sefu sa il ajut la cules de masline...cum stateam si culegeam, am inceput discutii si despicat firul in 4, despre politica, cum era comunismul la noi, fata de comunismul din Italia, etc...Imi spune inginerul: Vrei sa iti descriu eu viata probabila din momentul asta la voi in Romania?....da! spune.(i-am spus)
Continua sa imi spuna si eu raman cracanat:
"Voi in Romania acum, aveti cateva obiective: sa va cumparati masina de spalat automata, sa va luati televizor color, doriti o masina auto, sunteti inebuniti dupa videoregistratoare....(a spus mai multe, nu mai imi amintesc.).
Nu m-a lasat in suspans, ca a vazut ca sunt derutat. Credeam ca a fost in Romania.
Mi-a spus: " Am trecut si noi prin perioada asta. Urmati pasii Italiei". Veti fi obligati cat de repede sa va puneti la punct sistemele de fose ecologice, si canalizarile, care sunt praf...sunt sigur. Europa va va cere asta. (Romania nu era in Europa in 1998, dar el a prevazut).
.........................................................
A fost un caz in Italia, cand o fata de la birouri, traia printre colegii de birou care erau fumatori. A facut sesizari la seful ei, ca nu mai suporta fumul colegilor...ca apoi sa se agraveze, aducandu-i moartea.
Au fost mai multe cazuri...apoi Italia introduce aceasta lege a fumatului.
Nu s-a intamplat nimic grav domnilor (va vaicariti degeaba). De fapt specific romanului, care e salbatic si nu intelege. Legea asta are motiv serios de dreptate.
Poporul Italian s-a supus foarte educat, formatiile nu s-au diminuat...barurile nu s-au imputinat...restaurantele s-au inmultit (nu invers)...fiecare restaurant are afara spatiul cu oala de nisip, ca la pisici, unde se picura fumatorii.

Cu siguranta, Europa va impune multe modificari. Cat de curand, nu se va mai creste porci daca nu ai conditii. Nu va taia oricine porci...decat macelarul, care stie ca porcul nu trebuie sa sufere. (eu acum tremur, cand imi aduc aminte din tinerete, cum bagau cutitul cat o sabie, in gatul porcului)...eu as propune faza asta la testul psihologic. Trebuie sa ai probleme mintale, sa te exciti cand tai porcul!!!..
...........................................
Oricum, pregatiti-va la mai mult...Europa are conducerea!

[ Edited Mon Mar 21 2016, 12:05AM ]


Back to top
sarac.lipit
Mon Mar 21 2016, 08:05AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Simpatic..."voi romînii"
Problema noastrã e cã imperiul roman a fãcut exact același lucru
A pus dobitoci la conducere și din acel moment...ca azi...banii curg gîrlã spre imperiu...ei spre imperiu...spre cîțiva...de țin inelele pe'aici.
Și romanii au "cucerit" exact cît pui dej'tu pe harta mare...
Problema nu-i fosa aia...problemele ar fi
- cam 1000 miliarde distrugeri, vînzãri, furturi...etc de la "sãbaticul" romîn...iar dobitocii spun câ atît poate economia cînd discutã de salariile "sãlbaticului"
- de la roșia montana fiecare "sâlbatic" ar beneficia de 2 milioane ioro ...
- tot ce se factureazã...câ acolo se fac parale...nu la extras cãrbune...pleacã în conturi din imperiul actual...știți exact cui plãtiți apa, curentul, gazul, motorina...și-n plus, știți foarte bine cã tot "sãlbaticul" a construit rețelele de distribuție...imperiul venind doar cu contoare superperfomante, sã plãtești și dacã ai un încãrcãtor de telefon....fãrã telefon...sã beleascã absolut tot.
Avem venituri de 10 ori mai mici. Pib' nu e de 10 ori....atunci...cît de bou este "sãlbaticul" de mai muncește cinstit?
Știai cã la sãlbatici venitul minim garantat nu existã? În schimb fosele septice sunt obligatorii...cînd te caci de foame...e logic...doar avem 40%sãrãcie lucie...
Deci
Ãla cu cãcãstoarele lui n'a realizat acest aspect...sã ți-l explice...pãcat
Cînt din 83 în crîșme unde fumul se taie cu cuțitul
Am fumat 2 pachete zilnic...cît salariile erau decente
Fii convins cã dacã eram mort, tutunul era ca marijuana azi pe piațã
Porcul se taie de mii de ani aici nemîngîiat, neconsolat....
Dar porc îngrãșat la 4 luni doar din germania poți mînca...și importurile sunt 80% . crezi cã aiurea urlau sã distrugem cap'urile? Omorînd producția agricolã, distrugi și fermele. Apoi fenta cu porcina și aviara...și au distrus ce se mai producea halealã la "sãlbatici"...și vã mirați cã fetițele au la 7 ani ciclu...
Cum la un car de oale trebuie un par, așa la un popor de proști, le pui în frunte pe cel mai prost dintre ei. Îi faci sã creadã cã l-au ales și-i lași în curu gol ...
Nici asta probail italianul tãu n-a reușit sã-ți ezplice...sau cã nuu mai poți face un grãtar...în pãdurile pentru care bunicu' a pierdut 7 ani din viațã exact ca prostalanul...sã aibe americanii...și bieții de ei...pãduri...apropos...ai habar cam ce suprafațã dețin....? Așa... Ca idee...de sãlbatic...

Economic, social, sibtem la nivelul anului 1907. Identic la fel. Noroc cu inventarea mașinii...cã în loc sã plece, cei 5 milioane de "sãlbatici" i-ar fi luat la furci...

[ Edited Mon Mar 21 2016, 08:36AM ]


Back to top
daddy
Mon Mar 21 2016, 09:31AM

Registered Member #241
Joined: Wed Jul 02 2008, 03:09PM
Posts: 321
Legea nu e rea sau bună, este pur și simplu normală pentru oamenii civilizați. Am fumat 20 de ani și încă mai suport sechelele lăsate de acest viciu nenorocit, deși nu mai fumez de mai bine de 5 ani. Ca fumător am respectat întotdeauna restricțiile anti fumat. Dictonul "Libertatea ta se termină unde începe libertatea mea." este esența democrației și a civilizației. Ca muzicant nefumător trebuie să îmi desfășor activitatea în locuri în care se fuma și nu aveam cum să mă feresc de fum și am avut de suferit destul de pe urma acestui lucru. Problema cu împărțitul restaurantelor pentru fumători și nefumători nu ține la noi. Așa a fost legea până acum și toate localurile au fost declarate pentru fumători de patronii care nu doreau să-și piardă o parte din clienți, deci rezultatul a fost zero. În UK se discută ca fumatul să fie interzis și în propria locuință dacă ai copii minori, iar în Norvegia se dorește interzicerea fumatului pentru persoanele născute după 2000 pentru totdeauna, pentru ca această țară să devină treptat țară de nefumători. Fumătorii trebuie să fie conștienți că vin vremuri grele pentru ei. Probabil, că la cum evoluează lucrurile, peste câțiva ani dacă vrei să mai fumezi în public va trebui să-ți agăți de gât o pancartă pe care să scrie "sinucigaș" .

Back to top
sarac.lipit
Mon Mar 21 2016, 09:43AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
momentan pe restaurante agăţăm pancarta aia ''sinucigaş''
probabil un semn de civilizatie ar fi
- venit minim garantat
- salar peste 500 ioro minim
dar la tăntălăi merge şi civilizaţia fără ele
un tolomac dorea o taxă pe sărăcie obligatorie...de la ăia de n-au venituri!
asta da civilizaţie!!!
ce vorbim noi de ingleji? vai de mama lor... venitul minim nu e impozitat...halal civilizaţie... nici nu au tevea pe haleală!!! ce farieri...în loc să le mai ia un sfert...
nici în China nu se impozitează venitul anual sub 10.000!!! alţi fraieri!

regula e simplă
dacă tăntălăii nu cer reguli ioropiene, nu li se dau decît cele ce-i îngrădesc drepturile. Simplu. ca la proşti.

vrem o ţară ca afară dar cu anumite reguli... de ''afară''
numai trepanaţii mai cred că-i posibil...

[ Edited Mon Mar 21 2016, 09:58AM ]


Back to top
sorinelf
Mon Mar 21 2016, 10:47AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
sarac.lipit a scris ...

Simpatic..."voi romînii"
Problema noastrã e cã imperiul roman a fãcut exact același lucru
A pus dobitoci la conducere și din acel moment...ca azi...banii curg gîrlã spre imperiu...ei spre imperiu...spre cîțiva...de țin inelele pe'aici.
Și romanii au "cucerit" exact cît pui dej'tu pe harta mare...
Problema nu-i fosa aia...problemele ar fi
- cam 1000 miliarde distrugeri, vînzãri, furturi...etc de la "sãbaticul" romîn...iar dobitocii spun câ atît poate economia cînd discutã de salariile "sãlbaticului"
- de la roșia montana fiecare "sâlbatic" ar beneficia de 2 milioane ioro ...
- tot ce se factureazã...câ acolo se fac parale...nu la extras cãrbune...pleacã în conturi din imperiul actual...știți exact cui plãtiți apa, curentul, gazul, motorina...și-n plus, știți foarte bine cã tot "sãlbaticul" a construit rețelele de distribuție...imperiul venind doar cu contoare superperfomante, sã plãtești și dacã ai un încãrcãtor de telefon....fãrã telefon...sã beleascã absolut tot.
Avem venituri de 10 ori mai mici. Pib' nu e de 10 ori....atunci...cît de bou este "sãlbaticul" de mai muncește cinstit?
Știai cã la sãlbatici venitul minim garantat nu existã? În schimb fosele septice sunt obligatorii...cînd te caci de foame...e logic...doar avem 40%sãrãcie lucie...
Deci
Ãla cu cãcãstoarele lui n'a realizat acest aspect...sã ți-l explice...pãcat
Cînt din 83 în crîșme unde fumul se taie cu cuțitul
Am fumat 2 pachete zilnic...cît salariile erau decente
Fii convins cã dacã eram mort, tutunul era ca marijuana azi pe piațã
Porcul se taie de mii de ani aici nemîngîiat, neconsolat....
Dar porc îngrãșat la 4 luni doar din germania poți mînca...și importurile sunt 80% . crezi cã aiurea urlau sã distrugem cap'urile? Omorînd producția agricolã, distrugi și fermele. Apoi fenta cu porcina și aviara...și au distrus ce se mai producea halealã la "sãlbatici"...și vã mirați cã fetițele au la 7 ani ciclu...
Cum la un car de oale trebuie un par, așa la un popor de proști, le pui în frunte pe cel mai prost dintre ei. Îi faci sã creadã cã l-au ales și-i lași în curu gol ...
Nici asta probail italianul tãu n-a reușit sã-ți ezplice...sau cã nuu mai poți face un grãtar...în pãdurile pentru care bunicu' a pierdut 7 ani din viațã exact ca prostalanul...sã aibe americanii...și bieții de ei...pãduri...apropos...ai habar cam ce suprafațã dețin....? Așa... Ca idee...de sãlbatic...

Economic, social, sibtem la nivelul anului 1907. Identic la fel. Noroc cu inventarea mașinii...cã în loc sã plece, cei 5 milioane de "sãlbatici" i-ar fi luat la furci...



E ceva in aerul de la Humulesti, ca sunt oameni cu mintea limpede si care au o viziune aparte asupra lucrurilor. Mi-as dori sa nu ai dreptate, dar din pacate, le cam nimeresti...

Back to top
zaq
Mon Mar 21 2016, 09:14PM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
Si uite ca se poate....generatia noua ne va scoate la lumina. Acest copil le da lectii la meltenii care sufera de acest "confort de cocalari" (am vazut si aici pe site fel de fel de conspiratii si pareri care mai de care mai amuzante ca sa nu zic altfel ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ) . Bravo lui si din cate se vede sunt destui care gandesc la fel (are peste 8500 de "Apreciez" si doar 190 de "Nu apreciez")



Back to top
cantlaclapa
Mon Mar 21 2016, 11:13PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
zaq a scris ...

Si uite ca se poate....generatia noua ne va scoate la lumina. Acest copil le da lectii la meltenii care sufera de acest "confort de cocalari" (am vazut si aici pe site fel de fel de conspiratii si pareri care mai de care mai amuzante ca sa nu zic altfel ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ) . Bravo lui si din cate se vede sunt destui care gandesc la fel (are peste 8500 de "Apreciez" si doar 190 de "Nu apreciez")




nu stiu care e mai cocalar dupa cum vorbeste pustiu... cred ca e acolo si el... din 5 care stau la o masa 4 fumeaza si aia 4 ies afara ca sa ramana ala unu satisfacut ... bingo!!
in ROMANIA mai sunt si fumatori care sunt fumatori adevarati de aproximativ 20 de ani si peste... si nu suntem cocalari nici nu fumam din 2 in 2 minute ....nici nu ne dau parintii bani sa ne luam tigari ....
tigarile le cumparam nu le furam si mai aducem si bani frumosi la bugetul statului!!
cum ar fi sa nu mearga ne fumatorii la localuri ? nu fumezi? stai acasa frate cine te obliga sa mergi unde se fumeaza? mananca acasa la tine bea cafea acasa la tine ca nu te afuma nimeni... nu te obliga nimeni sa mergi la bar restaurant club etc ca e fum si mori acolo...
nu poate fi cu ambele sensuri?
eu totusi spun ca solutia cea mai buna era ca proprietarii de localuri sa fie obligati sa aleaga ce fel de local are de fumatori sau nefumatori si atunci in localurile de fumatori mergeau cei care fumeaza iar in cele de nefumatori cei care nu fumeaza si asa era ok pt toata lumea!
sunt de acord sa se interzica in scoli,spitale,gradinite,statii de mijloc in transport,taxiuri,trenuri avioane etc dar trebuie lasata o posibilitate si pt cei care fumeaza sa aibe unde sa iasa la un local si sa-i tihneasca de bautura ,mancarea sau ce o mai fi servit in localul respectiv! e corect sau nu????


[ Edited Mon Mar 21 2016, 11:14PM ]


Back to top
gigiflo
Tue Mar 22 2016, 12:05AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Nu e corect! Daca vrea sa-i tihneasca mancarea, poate sa-i tihneasca si daca fumeaza o tigara afara...
De ce sa plece nefumatorul din local pentru ca ceilalti sa-si satisfaca placerea vicioasa?
Doar nu s-au nascut cu tigara in gura...
Starea naturala este cea a nefumatorului, nu a fumatorului, asa ca in absenta unei locatii dedicate strict pentru acestia, ei sunt cei care sunt "diferiti".
In final, nu de argumente e nevoie in aceasta disputa, ci de bun simt si respect.

Back to top
sorinelf
Tue Mar 22 2016, 12:26AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
Pana si pe homalai ii lasa sa se manifeste... fumatorii au ajuns cei mai discriminati... De bun simt ar fi ca nefumatorul sa mearga intr un club pentru nefumatori...Dar, vad ca si aici sunt destui copii, ca cel din video, care nu stiu sa aduca argumente ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif cica 4 din 5 fumeaza... pai, e corect sa lovesti in majoritate?

Gigiflo, cine te obliga (inainte de legea asta tampita) sa mergi in local de fumatori? Iti zic eu: NIMENI... probabil ca in anturajul tau erau fumatori, si de asta te simti deranjat... Dar, mai bine iti luai anturajul si mergeati la Mc Donald sau la Kfc, in loc sa te duci in restaurante de fumatori.

[ Edited Tue Mar 22 2016, 12:27AM ]


Back to top
cantlaclapa
Tue Mar 22 2016, 01:41AM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
gigiflo a scris ...

Nu e corect! Daca vrea sa-i tihneasca mancarea, poate sa-i tihneasca si daca fumeaza o tigara afara...
De ce sa plece nefumatorul din local pentru ca ceilalti sa-si satisfaca placerea vicioasa?
Doar nu s-au nascut cu tigara in gura...
Starea naturala este cea a nefumatorului, nu a fumatorului, asa ca in absenta unei locatii dedicate strict pentru acestia, ei sunt cei care sunt "diferiti".
In final, nu de argumente e nevoie in aceasta disputa, ci de bun simt si respect.

bunul simt si respectul trebuie sa fie reciproc


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap