Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Identificare samplere/PCM Korg PA800
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
CiprianS21
Tue Mar 22 2016, 06:44AM
Registered Member #15619
Joined: Mon Jan 11 2016, 08:01AM
Posts: 6
Am incercat sa gasesc aceasta infromatie pe Forum, e posibil sa nu fi cautat de ajuns, dar totusi cer un sfat:
La incarcarea unui style dintr-un alt SET decat cel instalat pe orga, cum identific si sampleurile ce trebuiesc incarcate.
Pana acum am identificat (prin metoda incercarilor repetate) cum gasesc tonurile: edit style, notat tonurile de pe fiecare parte (intro, Variation, Ending, Fill) si, ulterior, incarcare si asignarea acestora.
Totusi, am vazut multe discutii despre sample-uri asignate, ori acestea chiar nu mai stiu cum sa le caut.
Se poate un mic ajutor? Multumesc

Back to top
bebykorg
Tue Mar 22 2016, 07:13AM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Ca sa faci o identificare .. pe scurt procedezi cam asa: te inarmezi cu haitie si plaivas... incarci in clapa set-ul din care vrei sa iei un styl , dupa ce ai incarcat stylul iti notezi tonurile din stylul respectiv si locatia lor eventual..asta daca vrei sa incarci stylul respectiv cu tonurile din set-ul de unde l-ai luat, dar fiind vorba de un PA 800 in cei 64 memorie ma indoiesc eu ca mai ai loc de alte samplere. Un alt mod este sa incarci styl-ul si sa il lucrezi cu tonurile din clapa ta. Ca un sfat.. incearca sa iti faci o mapa de samplere bune si apoi incarci orice styl pentru ca mai apoi sa il lucrezi cu ceea ce ai in clapa.

Back to top
CiprianS21
Tue Mar 22 2016, 07:17AM
Registered Member #15619
Joined: Mon Jan 11 2016, 08:01AM
Posts: 6
Multumesc pentru raspunsul prompt. Intr-adevar nu an specificat ca PA800 are 256 RAM si de aici presupunerea lipsei de spatiu. Deci, loc as avea. Inarmat cu pix, hartie, rabdare si interes sunt. Ideea era ca daca ulterior importarii stylului si tonurilor aferente, din Set ul ce nu va fi incarcat integral in orga, trebuie sa continui operatiunea si cu fisiere din PCM aferent acelui SER. Asta era marea problema: cum identific acele fisiere? Multumesc pentru sprijin!

Back to top
CiprianS21
Tue Mar 22 2016, 07:19AM
Registered Member #15619
Joined: Mon Jan 11 2016, 08:01AM
Posts: 6
Scuze de greseli. Scriu de pe mobil....si, inerent, apar!

Back to top
gigiflo
Tue Mar 22 2016, 07:23AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Nu trebuie incarcate samplere ci tonuri, iar ceea ce ai gasit e ok. Un ton poate fi semplat sau nu. Un ton poate contine mai multe samplere, deci e multisample.
Un ton semplat se incarca in memoria RAM a instrumentului. Daca mai ai si alte intrebari punctuale, putem gasi raspunsuri...
PS: Daca incarci un ton din Sound si el este semplat, el automat isi va lua ceea ce e al lui din PCM.

[ Edited Tue Mar 22 2016, 07:25AM ]


Back to top
CiprianS21
Tue Mar 22 2016, 09:28AM
Registered Member #15619
Joined: Mon Jan 11 2016, 08:01AM
Posts: 6
Perfect. Raspunsul imi ofera exact datele de care aveam nevoie. Traiam cu impresia ca trebuie sa fac incarcari si din Folderul PCM, dar acum am inteles mecanismul. Multumesc pentru ajutor. Threadul poate fi inchis.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap