Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
EmivaSound Styles
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ValiCretu
Wed Apr 06 2016, 10:13AM

Registered Member #9701
Joined: Fri Aug 06 2010, 06:28PM
Posts: 71
Dorel my friend, te rog sa ma scuzi ca nu am putut sa-ti raspund dar ieri am lucrat toata ziua la un negativ, iar pe Site am intrat doar cateva minute
sa postez materiale. Incep prin ati spune ca de la tine am pretentii mari si astept analize mai pertinente si profunde. Deci sa o luam cu inceputul:
Cand construiesti un Style personalizat pentru o anumita melodie, cauti sa te apropii cat mai mult de ea. In functie de cate instrumente si cate modificari
de ritm si balans sunt, le imparti in Main1,2..Fill..etc! Daca aceste modificari sunt putine, nu poti sa vi cu adaugari majore pentru ca strici ideea
de baza a melodiei! In Styles mele recente in proportie de 90% am Main"s si Fill"s sunt diferite, nu ma face sa cred ca tu cauti doar in cei 10%!
Bun... si pentru ca am lamurit primul aspect (legat de strategie)sa trecem la al doilea; Balansul si contrabalansul sunt foarte importante in constructia
Styles, cum piese din sectiunea Drum and Percussion sunt panoramate din fabrica (Hit-Hat; F#2,G#2,A#2-Right si in contrabalans A4,A#$,A#5-Left)
asa si instrumentele puse in Style trebuie sa respecte o anumita stereofonie!....dar aici ajungem la un alt capitol, in care nu mai putem lucra cu clapa
si deschidem Cubase pentru a face analiza spectrelor, iar in functie de aceasta analiza panoramam instrumentele. Instrumentele nu se panorameaza la intamplare
nu degeaba vezi in Styles de fabrica ...un exemplu; chitara cu Pan+24Right iar pianul-18Left, ei fac acest lucru in deplina cunostinta de cauza
(urmarind anumiti parametri)! Asa ca Dorel intra si vezi ca majoritatea Styles mele respecta acesti parametri. Styles mele nu sunt perfecte dar sunt perfectibile si o sa am grija de asta lucru! Acestea fiind spuse ...pretentiile mele
fata de tine sunt mari, Dorel! Putem oricand purta discutii mai elaborate despre Micro,Controleri sau Anvelope, dar sa fie pertinente si documentate!
In rest...Pace si prietenie!

[ Edited Wed Apr 06 2016, 11:06AM ]


Back to top
DorelC
Wed Apr 06 2016, 10:56AM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Ok! Stiu treaba cu panoramarile inclusiv in seturile de tobe unde de fiecare data intru si fac modificari. Eu stiu si sunt de acord ca styleurile de care vorbim sunt facute personalizat pentru o anumita piesa. In cazul in care nu-ti vin idei la ce melodie s-ar mai potrivi acel style sunt de acord. Dar la cantare iti mai vin idei nu te opresti dupa fiecare melodie.. Eu m-am referit in cazul acesta ca ar ajunge main 4 si eventual 3 sa sune plin in rest se mai pot aduce modificari. Si daca analizam atent nici in melodiile originale nu e acelasi acompaniament cap-coada. Asta e strict parerea mea si poate ai vazut ca si de fabrica sunt styleuri care sunt construite pe baza unei melodii originale dar cele 4 main sau variatiuni difera. Macar niste mici schimbari pentru culoare pentru ca am mai zis la un moment in live simti nevoia de un breack de o schimbare.. Daca cantam 10 minute cu aceeasi orchestratie ne oboseste. Asta in cazul meu. Sper ca m-ai inteles si sa nu o iei ca pe ofensa ci ca o parere eventual constructiva. Unde se poate... Noi am mai discutat chestia asta si despre niste ritmuri de populara. Unde chiar se simte nevoia uneori sa canti mai simplu si sa mai adaugi manual cate ceva.
Cu panoramarea instrumentelor sunt perfect de acord. Daca le-ai pune toate pe centru se incaleca, se amesteca, se confunda. Aici sunt niste mici tertipuri pe care fiecare le foloseste cum stie mai bine. Sunt de acord cu spectrele dar crede-ma la folclor cel mai bun spectru e urechea. Aici trebuie sa te ghidezi in primul rand pe ce frecvente suna cel mai bine acel instrument.
Nu stiu ce prostii am facut de ma certi cu pretentiile fata de mine dar sper ca sa fiu pe masura asteptarilor tale.
In rest intotdeauna voi spune lucrurilor pe nume indiferent cine e. Tind sa cred ca nu avem o prietenie de asta cand ne strangem mana sa strangem si din dinti.
Cand cineva intra numai sa fie subiectiv sa umble cu fofarlici, (nu ma refer la tine) si ma musca pe din dos eu il musc de nas.. Am experienta cu astea si ma prind repede.. Ca place ca nu.. asta sunt eu! Pace, prietenie si colaborare!

Back to top
ValiCretu
Wed Apr 06 2016, 11:04AM

Registered Member #9701
Joined: Fri Aug 06 2010, 06:28PM
Posts: 71
Astazi cu Styles pentru Roland E80&G70&BK series! Pentru toti utilizatori Clape.Ro! LINK: Click aici ! LINK: Click aici !

Back to top
Daniel_AD
Wed Apr 06 2016, 11:09AM
Guest
ValiCretu a scris ...

Astazi cu Styles pentru Roland E80&G70&BK series! Pentru toti utilizatori Clape.Ro! LINK: Click aici ! LINK: Click aici !


Este de apreciat, orice material pus pentru Download, insa ma intreb;
Nu este c-am tarziu?!?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Nu pot sa-mi dau cu parerea despre materiale, pentru ca nu folosesc Download-ul...
Deocamdata Dorel e singurul care a demonstrat ca si Roland E-A7 are potential, cel putin din ce am auzit eu!
Sanatate.

Back to top
ValiCretu
Wed Apr 06 2016, 12:08PM

Registered Member #9701
Joined: Fri Aug 06 2010, 06:28PM
Posts: 71
Domnul Andronescu sunt intr-o mare dilema, nu stiu ce sa cred despre dumneavoastra;
1 Ca sunte-ti o persoana altruista cu un suflet mare, care vrea doar binele altora, dornic sa "lucreze in echipa"cu cat mai multi colaboratori
sa faca numai lucruri bune(styles,samlpes), dezinteresat de partea
financiara, capabil sa construiasca "caramida cu caramida"o noua generatie de clapari ca mentalitate si profesionalism! ...sau
2 Un om conflictual caruia "i se vede rautatea printre dinti" care la primul semn ca cineva lucreaza mai bine ca el incearca sa-i denigreze munca cu comentarii acide! Un om lipsit de esenta si superficial care la intrebari pertinente da raspunsuri evazive si necredibile(dovedind ca este foarte slab pregatit). Si in sfarsit un om egoist, care dupa ce lucreaza in echipa uita sa-si prezinte colaboratori (care l-au ajutat) si cel mai grav ca isi aroga in totalitate
meritele atat morale cat si financiare(caramida cu caramida) pentru "munca in echipa"
Tind sa cred ca acest personaj mic si meschin nu exista in realitate,.... iar Domnul Andronescu este un om cu un caracter deosebit, cu coloana vertrebala un adevarat exemplu de urmat pentru tanara generatie!
Va las pe voi sa-mi intariti sau sa-mi infirmati aceasta convingere!

Back to top
Kmcoio
Wed Apr 06 2016, 12:22PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
In sfarsit cineva care a dat cartile pe fata si chiar foarte elegant. Felicitari, domnule Vali Cretu!

Back to top
pustiulica
Wed Apr 06 2016, 12:37PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Va rog pe toti sa reveniti la subiectul topicului!

Tot ce aveti de lamurit, reglat personal, puteti face pe alte cai de comunicare directa: telefon, mail, whatsapp, facebook, etc!

O zi buna sa avem!
Marius


[ Edited Wed Apr 06 2016, 12:40PM ]


Back to top
DorelC
Wed Apr 06 2016, 12:38PM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Daniel_AD a scris ...

ValiCretu a scris ...

Astazi cu Styles pentru Roland E80&G70&BK series! Pentru toti utilizatori Clape.Ro! LINK: Click aici ! LINK: Click aici !


Este de apreciat, orice material pus pentru Download, insa ma intreb;
Nu este c-am tarziu?!?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Nu pot sa-mi dau cu parerea despre materiale, pentru ca nu folosesc Download-ul...
Deocamdata Dorel e singurul care a demonstrat ca si Roland E-A7 are potential, cel putin din ce am auzit eu!
Sanatate.


Daniele te asigur ca Vali e profesionist in ceea ce priveste styleurile si ce a facut e foarte ok. Discutii in ceea ce priveste gusturile fiecaruia vor mai fi. Asta in mod constructiv. Daca am motivat pe cineva sa puna mana pe aceasta clapa si sa apara chiar materiale la download eu nu am decat sa ma bucur, chiar daca nu sunt actuale.
Dar sa trecem la oile noastre! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Sper ca nu te superi ca m-am "inspirat" din styleurile tale si am fost curios cum ar suna pe Roland. M-am chinuit si am incercat sa fac un tambal pe 4 layere mi-a luat destul de mult timp. Inca nu e perfect mi-am dat seama din demo pe care o sa-l pun mai jos. Va trebuie sa schimb unul din tambale. Dar cred ca e mult mai bine ca la inceput. Un sfat de la tine m-ar ajuta mult. Semplat e numai tambalul si braciul restul e din clapa! E inca de lucru la style se mai aud mici imperfectiuni. Linkul in topicul EA7.


[ Edited Wed Apr 06 2016, 12:57PM ]


Back to top
Daniel_AD
Wed Apr 06 2016, 12:55PM
Guest
ValiCretu a scris ...

Domnul Andronescu sunt intr-o mare dilema, nu stiu ce sa cred despre dumneavoastra;
1 Ca sunte-ti o persoana altruista cu un suflet mare, care vrea doar binele altora, dornic sa "lucreze in echipa"cu cat mai multi colaboratori
sa faca numai lucruri bune(styles,samlpes), dezinteresat de partea
financiara, capabil sa construiasca "caramida cu caramida"o noua generatie de clapari ca mentalitate si profesionalism! ...sau
2 Un om conflictual caruia "i se vede rautatea printre dinti" care la primul semn ca cineva lucreaza mai bine ca el incearca sa-i denigreze munca cu comentarii acide! Un om lipsit de esenta si superficial care la intrebari pertinente da raspunsuri evazive si necredibile(dovedind ca este foarte slab pregatit). Si in sfarsit un om egoist, care dupa ce lucreaza in echipa uita sa-si prezinte colaboratori (care l-au ajutat) si cel mai grav ca isi aroga in totalitate
meritele atat morale cat si financiare(caramida cu caramida) pentru "munca in echipa"
Tind sa cred ca acest personaj mic si meschin nu exista in realitate,.... iar Domnul Andronescu este un om cu un caracter deosebit, cu coloana vertrebala un adevarat exemplu de urmat pentru tanara generatie!
Va las pe voi sa-mi intariti sau sa-mi infirmati aceasta convingere!


D-ul Vali Cretu, eu cred ca sunteti influentat in a ma judeca gresit! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Daca ai reusi sa ma cunosti , garantat ai avea o parere!
Prin ce am spus, nu am facut decat sa spun adevarul!
Am spus ca nu pot sa-mi dau cu parerea despre materialele dumneavoastra pentru ca nu le-am auzit si ca mi se pare tarziu ca ati dat materiale abia acum de E80-G70 etc...nu se mai fabrica demult, iar aici judecati corect ce am spus, va rog!
Eu apreciez pe oricine lucreaza corect cu instrumente muzicale dar, sa aibe si caracter!
De regula eu ma "sicanez" cu persoanele care uita de la cine a avut o mana de ajutor sa-si castige o paine si se "curenteaza" daca le atrag atentia ca sunt erori in seturile lor sau ceva e in neregula!
Va rog sa revizuiti pozitia de judecator prematur si va invit la discutii serioase obiective pe [*****] la fel de serioase si obiective!
Sanatate si numai bine!

[ Edited Wed Apr 06 2016, 12:58PM ]


Back to top
ValiCretu
Wed Apr 06 2016, 12:56PM

Registered Member #9701
Joined: Fri Aug 06 2010, 06:28PM
Posts: 71
OK Marius revenim la oile noastre!


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap