Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ajutor TRIOLET la clape.
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sorinelf
Mon May 02 2016, 01:16AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
nu incalzesc degetele, deoarece sunt incorecte... pentru degete e mult mai bine misu iancu, sau chiar hanoanele. ,trioletii' din tutorial sunt niste ornamente incorecte. Iar in lautarie si in folclor, accentul pica mereu pe degetul 3, daca se face trilul din primul tutorial:

do (si do) si la ---- 3 (23) 2 1

In unele cazuri, poate se schimba nota LA, revenindu-se pe nota initiala:

do (si do) si do --- 3 (23) 2 4...

se intalneste foarte des la horele lautaresti.

Notele din paranteza sunt 1/32, cele din afara parantezei sunt 1/16.
E cel mai uzual tril la hora miscata, batuta, brau, rustem, breaza.

Dar nu as recomanda trecerea la triluri daca ai o mana moarta, cum e si cazul din video. E mai bine sa incerci sa executi anumite piese de virtuozitate, care dezvolta digitatia (ex: hora martisorului, o piesa care o poate canta si un copil in anul 3-4 de studiu).


Back to top
Claparu
Mon May 02 2016, 01:39AM
Registered Member #15849
Joined: Wed Apr 20 2016, 12:07AM
Posts: 11
Claparu a scris ...

remuscampean a scris ...

Salut, pune te rog un link cu acel clip la care te referi si poate reusim sa il deslusim.
Si eu mi-am dorit sa existe un astfel de tutorial in care sa fie explicate metodele de ornamentare in folclor, clar, pas cu pas, plecand de la o fraza muzicala simpla si apoi adaugand diferite ornamente... dar asa ceva inca nu exista. Sunt totusi si tutoriale bune pe net, chiar daca nu sunt explicate mura in gura, daca depui efort si perseverezi le poti intelege.



LINK: Click aici !

Hai sa vedem daca-i dam de capat...





Back to top
Claparu
Mon May 02 2016, 01:45AM
Registered Member #15849
Joined: Wed Apr 20 2016, 12:07AM
Posts: 11
sorinelf a scris ...

nu incalzesc degetele, deoarece sunt incorecte... pentru degete e mult mai bine misu iancu, sau chiar hanoanele. ,trioletii' din tutorial sunt niste ornamente incorecte. Iar in lautarie si in folclor, accentul pica mereu pe degetul 3, daca se face trilul din primul tutorial:

do (si do) si la ---- 3 (23) 2 1

In unele cazuri, poate se schimba nota LA, revenindu-se pe nota initiala:

do (si do) si do --- 3 (23) 2 4...

se intalneste foarte des la horele lautaresti.

Notele din paranteza sunt 1/32, cele din afara parantezei sunt 1/16.
E cel mai uzual tril la hora miscata, batuta, brau, rustem, breaza.

Dar nu as recomanda trecerea la triluri daca ai o mana moarta, cum e si cazul din video. E mai bine sa incerci sa executi anumite piese de virtuozitate, care dezvolta digitatia (ex: hora martisorului, o piesa care o poate canta si un copil in anul 3-4 de studiu).



Un milion de multumiri. Esti un Domn.


Back to top
Claparu
Mon May 02 2016, 01:51AM
Registered Member #15849
Joined: Wed Apr 20 2016, 12:07AM
Posts: 11
remuscampean a scris ...

@claparu
Ok, primul, unde zice el ca incepe cu degetul 3, acolo neornamentat ar fi do-si-la. Insa, pe Si, se adauga mordent (superior) si este do-(si-do-si)-la.
Mordentul este alternarea rapida a notei reale din cantec cu nota imediat superioara sau inferioara si revenirea pe nota reala.
Si asta se repeta mai departe, si-la-sol = si - (la-si-la)-sol si asa mai departe.

La momentul la care tu citesti sper sa mai ai si timp sa editezi ce ai scris, sunt de ceva vreme pe site si nu cred ca e de bine pt tine cum te-ai exprimat.

Succes!

Merçi Remus!


Back to top
remuscampean
Mon May 02 2016, 01:58AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Mersi Sorin, apreciez.

Back to top
remuscampean
Mon May 02 2016, 04:01AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Legat de triluri corecte sau incorecte, am descarcat cu ceva ani in urma un clip al unei fete de pe youtube in care aceasta inaintea melodiei facea o incalzire care mi s-a parut interesanta, nu am apucat sa le studiez pt ca inca am mâna "moartă" si cred că mai mult aș păgubi mâna decât să o ajut.
În orice caz, credeți că sunt bune astfel de încălziri? Ajută la tehnică sau nu? Nu le-am găsit în nici o metodă de acordeon... dar am gândit mereu că orga e un ”animal” diferit de pian sau acordeon, si de asta nu se regăsesc in metode de studiu.





Back to top
sorinelf
Mon May 02 2016, 06:15AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
fata asta le face corect ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif cu accent pe degetul 3... dar e destul de greu ce face ea, mai ales al doilea pasaj. Sunt utile, ideea e sa le faci corect. Nu le gasesti in metode, pentru ca nu sunt metode de folclor, si ma refer la partea stilistica (ornamentala). Dar exista niste partituri de folclor (culegeri) scrise corect (chiar si aceste ,triluri' , care de fapt sunt o grupare de 1 saisprezecime, 2 32 doimi si 2 saisprezecimi).

Al doilea exercitiu al fetei e cam asa:

do (si do ) si (la si) la (sol la) sol
16 (32 32) 16 (32 32) 16 (32 32) 8.

Daca iti incerci, ar trebui sa iasa. am scris dedesubt valorile notelor... nu am nici un program de scris partituri.

Back to top
Claparu
Mon May 02 2016, 10:51AM
Registered Member #15849
Joined: Wed Apr 20 2016, 12:07AM
Posts: 11
sorinelf a scris ...

fata asta le face corect ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif cu accent pe degetul 3... dar e destul de greu ce face ea, mai ales al doilea pasaj. Sunt utile, ideea e sa le faci corect. Nu le gasesti in metode, pentru ca nu sunt metode de folclor, si ma refer la partea stilistica (ornamentala). Da

Al doilea exercitiu al fetei e cam asa:

do (si do ) si (la si) la (sol la) sol
16 (32 32) 16 (32 32) 16 (32 32) 8.

Daca iti incerci, ar trebui sa iasa. am scris dedesubt valorile notelor... nu am nici un program de scris partituri.
Mie-mi suna a:
Do-(Si-Do-Si)-Sol-La-Sol-Fa-Sol-Fa
Degetatie:
5-(4-5-4)-2-3-2-1-2-1


Back to top
remuscampean
Mon May 02 2016, 03:09PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Mersi Sorin, e important sa stii ce e corect si ce nu, asta e cea mai mare capcana cand inveti singur, poti sa inveti greseli... dar asta e, fiecare invata dupa cat de in serios isi ia studiul.

O zi buna!

Back to top
bratgeorge
Tue May 03 2016, 01:02PM

Registered Member #15363
Joined: Mon Aug 17 2015, 05:22PM
Posts: 102
Eu din clipurile din primul post am exersat trilurile si imi ies destul de bn adica chiar mau ajutat in interpretarea unor piese , fiind sau nu corect facute iti da un punct de plecare de a exersa si daca este cineva de aici vreun user care ar avea timp de a face citeva clipuri pentru noi cei la inceput de drum ar trebuii facut unu cu trecerea dintr-o gama in alta fara sa muti mina prea mult , un clip pentru acompaniamentul manual , trilurile corecte si multe altele ca daia suntem o comunitate aici sa invatam si sa fim invatati dar multi sunt inscrisi doar pentru download de fisiere . Daca poate face cineva clipuri pentru a ne invata si pe noi iam fii profund recunoscatori.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap