Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ajutor TRIOLET la clape.
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Pizmete
Wed May 04 2016, 07:06PM

Registered Member #15627
Joined: Mon Jan 11 2016, 11:57PM
Posts: 45
Sper ca o sa te ajute asta... nu e pentru folclor dar vazi ca este explicat si trioletul aici( min 2).. Bafta la invatat
LINK: Click aici !

[ Edited Wed May 04 2016, 07:09PM ]


Back to top
bratgeorge
Wed May 04 2016, 08:21PM

Registered Member #15363
Joined: Mon Aug 17 2015, 05:22PM
Posts: 102
nui rau clipul este frumos cea ce face dar nu este suficient de explicit pentru noi cei incepatori , daca vrei sa vezi la ce ma refer uitetativa aici la cele 25 de tutoriale sa vedeti cam cum invatam noi LINK: Click aici !. cam despre asta vorbeam eu sa faca cineva cu inima mare din acest club citeva tutoriale .

Back to top
Claparu
Wed May 04 2016, 09:57PM
Registered Member #15849
Joined: Wed Apr 20 2016, 12:07AM
Posts: 11
Pizmete a scris ...

Sper ca o sa te ajute asta... nu e pentru folclor dar vazi ca este explicat si trioletul aici( min 2).. Bafta la invatat
LINK: Click aici !
Pffffffff ce tareee!
Asta cautam eu, cineva care sa explice degetatia la ornamente.
Pizmete, n-am cuvinte sa-ti multumesc. Esti un domn.
Am cautat in engleza, spaniola si romana si n-am gasit asa ceva. Nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa caut la bulgari.


Back to top
Claparu
Wed May 04 2016, 11:14PM
Registered Member #15849
Joined: Wed Apr 20 2016, 12:07AM
Posts: 11
bratgeorge a scris ...

nui rau clipul este frumos cea ce face dar nu este suficient de explicit pentru noi cei incepatori
Perfect. Sunt de foarte mare ajutor videourile. Crede-ma ca am intrat pe pagina aceea de-o gramada de ori dar nu m-am uitat la astea pt ca eu credeam ca doar canta fara sa explice, dar vad ca sunt explicate si ornamentele.
Perfect. Acum cu ce mi-ati trimis tu si Pizmete am de facut [*****] pt acasa un an de zile.

Back to top
mariusdms
Thu May 05 2016, 12:37AM

Registered Member #10644
Joined: Mon Dec 05 2011, 11:33PM
Posts: 16
LINK: Click aici !

[ Edited Thu May 05 2016, 12:41AM ]


Back to top
mariusdms
Thu May 05 2016, 12:45AM

Registered Member #10644
Joined: Mon Dec 05 2011, 11:33PM
Posts: 16
LINK: Click aici !


Back to top
remuscampean
Thu May 05 2016, 09:04AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
mariusdms a scris ...

LINK: Click aici !



Astea pe care le-am uploadat eu de pe site-ul bulgaresc sunt greu de executat pt incepatori, poate la fel ca cele explicate mai sus de Sorin. Pe mine m-au luat durerile de cap pana am reusit sa inteleg vreo 2 sau 3, dar am trecut la invatat cantece, e mult mai placut si mai natural. Sa te chinui la triluri grele cand tu nu stii melc melc cotobelc e ca si cum ai incerca sa prinzi bobul de orez cu manusa de box. Ia timp pana se ajunge la triluri mai complicate, nu cred ca sunt bune pt unul proaspat intrat in lumea clapelor.

[ Edited Thu May 05 2016, 09:05AM ]


Back to top
bratgeorge
Thu May 05 2016, 10:20AM

Registered Member #15363
Joined: Mon Aug 17 2015, 05:22PM
Posts: 102
remuscampean a scris ...

mariusdms a scris ...

LINK: Click aici !



Astea pe care le-am uploadat eu de pe site-ul bulgaresc sunt greu de executat pt incepatori, poate la fel ca cele explicate mai sus de Sorin. Pe mine m-au luat durerile de cap pana am reusit sa inteleg vreo 2 sau 3, dar am trecut la invatat cantece, e mult mai placut si mai natural. Sa te chinui la triluri grele cand tu nu stii melc melc cotobelc e ca si cum ai incerca sa prinzi bobul de orez cu manusa de box. Ia timp pana se ajunge la triluri mai complicate, nu cred ca sunt bune pt unul proaspat intrat in lumea clapelor.


Ai dreptate sunt foarte grele pentru un incepator de exemplu cum sunt eu , eu exersez la clapa de 9 luni si am ajuns la concluzia pentru a face ce face ala cu acordeonul din link ala imi mai trebuiesc vro 3 - 4 ani de studiu intens eu nu incerc sa descurajez pe nimeni cind am specificat timpul ala dar astai adevarul pina la urma sunt importante roadele de dupa munca doar ca uni din noi nu au timpul necesar de studiu trebuie sa imbinam utilul cu placutul munca si la urma distractia unii poate au alte posibilitati de studiu de invata mai repede ori provin dintr- o familie de lautari ori sunt dusi la scoala de muzica si suporta parintii cheltuiala .

Back to top
Claparu
Fri May 06 2016, 03:20PM
Registered Member #15849
Joined: Wed Apr 20 2016, 12:07AM
Posts: 11
mariusdms a scris ...

LINK: Click aici !

Nu ma lasa sa le descarc.
Era prea fain sa fie adevarat...
Mersi oricum.

Back to top
marand
Sat May 07 2016, 03:10AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
...pe lângă faptul că uneori nu sunt trioleți, cel mai mult mă distrează „termenologia muzâcală”...Spre exemplu; se cântă din la minor, iar mordentul este „la-la bemol-la”, sau do-do diez- do”, sau mi-mi bemol-mi”. etc., etc...Apoi, „ne sprijinim pe do cu unu”,(să nu cădem pă jos...dă râs!!!, nu-i așa?), și mai departe... „punctăm cu doi”, după aceea, pentru pasaj ascendent/descendent ...„cereștere/descreștere”(ca...coca cozonacului... în mod cert băiatul e bucătar!!).

Ce mai, curată Pedagogie!!!...în plăgi, (sau scleroză, rămâne să alegeți voi!)

Ciudată mi se pare tratarea și atitudinea, specifice românești, atât a celui care a deschis acest subiect cât și a celorlalți, (cu unele excepții).Alții – bine-nțeles, nu de pe la noi! – au o cu totul altă atitudine.Ca atare și rezultatele sunt altele!Și pentru a mă face înțeles, iată un exemplu, pe care l-am intitulat...

„Lauți d`acilea niște...trioleți!!”

LINK: Click aici !

(Cei ce au o țâră glagorie vor trage multe și folositoare concluzii din cele ce se întâmplă în acest tutorial.)

[ Edited Sat May 07 2016, 03:13AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap