Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| "Curatenie" prin clape ! | ||
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| turkish-man |
|
||
![]() Registered Member #9037
Joined: 11 Mar 2010Posts: 149 |
Salutare, ca tot este primavara, propun si eu spre discutie: Cum sa facem "curatenie prin clapele noastre??, mai exact: Cum identificam anumite samplere, kituri de tobe, paduri ( atentie USER SOUNDS, nu Factory sounds), etc...care sunt asignate la un nr mic de style-uri sa zicem....dar totusi ocupa din memorie...astfel putandu-le inlocui cu alte samplere, kituri de tobe care sunt asignate la mai multe style-uri sau tonuri. Eu mi-am facut un fisier Excel, astfel: - un sheet cu Performante: Expl: SAXOFON: Upper 1: Sax Nae - USER Upper 2: Sax Ion - factory Upper 3: Trombon - USER etc.... Astfel stiu ca User-sound-ul Sax Nae este asignat la performanta SAXOFON si nu trebuie sters. - un sheet cu Ritmuri: HOUSE : DRUM: Toba romaneasca - USER SOUND PERCUTIE: - Kit maramures - USER SOUND BASS - Fretless bass- factory ACC1 - .........-factory Periodic dau Find in sheetul respectiv dupa denumire User-sounds ( Expl:SAX Nae)...si vad la cat de mule Performante este asignat. La fel si la Ritmuri. Daca sunt asignate la 1-2 performante...nu are rost sa ocup memoria cu acel user-sound...si il sterg. Voi cum procedati ?? PS: am grija sa modific in Excel orice modificare (adaugare sau stergere) de ton sau ritm. [ Edited Tue, 10 May 2016, 05:12PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| gigiflo |
|
||
![]() Registered Member #15184
Joined: 11 May 2015Posts: 1327 |
Interesant... Pare ceva de munca dar asta e! Insa cand vrei sa incerci sau schimbi seturile, lucrurile se complica. Cineva de pe site spunea candva ca Pa Manager ofera posibilitatea de a vedea ce tonuri sunt folosite intr-un set si care nu. Dar nu stiu daca informatia e valida... |
||
| Back to top |
|
||
| adryan81 |
|
||
![]() Registered Member #6917
Joined: 04 Mar 2009Posts: 261 |
Parerea mea este urmatoarea, nu trebuie sa ne umplem clapele cu toate balariile de sound-uri, cei care aveti setul AD sau l-ati avut, urmariti organizarea din setul lui, este cel mai curat set din tot ce am vazut/incercat pana acum. Luati exemplu de acolo si organizati-va baza de tonuri strict cu ceea ce aveti nevoie, sa fim seriosi, cui ii trebuie 10 tambale sau 7 braciuri, sau 5 contrabas-uri....va dau un exemplu, am incarcat style-urile din setul lui Marius Talent de pa4 si am asignat tonurile din setul AD, credeti-ma ca suna excelent, mult mai bine decat cu tonurile originale din set....mai putin la manele unde MT are percutiile acelea bune. Sfatul meu este... putine dar bune Spor la treaba.
|
||
| Back to top |
|
||
| angelitto |
|
||
![]() ![]() Registered Member #14155
Joined: 28 Apr 2014Posts: 1130 |
gigiflo a scris ... Cineva de pe site spunea candva ca Pa Manager ofera posibilitatea de a vedea ce tonuri sunt folosite intr-un set si care nu. Dar nu stiu daca informatia e valida... Asa e gigiflo. Poti vedea ce instrumente ai pe fiecare track si poti genera/salva si o lista. ![]() ![]() |
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]










