Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
POWER OF KORG Pa4x & AD!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sorinelf
Wed Jun 01 2016, 02:10PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
Daniel_AD a scris ...

albundy...
Eu prefer Folclor si Lautareste! maneaua albaneza sa fie la ei si asa e pe duca! Sincer nu am nici cel mai mic interes pe acest gen muzical! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Ia asculta asta si fa singur diferenta... te rog! Astea sunt in 'vizorul meu";





Uite si o sarba frumoasa;




Muzica adevarata... liniste si ascultati. Toti baietii care stiu sa faca ritmuri si canta catusi de putin, au incercat macar o data sa imite soundul, tambalul, basul, etc... de reusit, nu prea. Dar e un vis al claparilor sa poata canta si sa sune asa. Maaaaaaaare frumusete!

Back to top
gigiflo
Wed Jun 01 2016, 02:14PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Asta-i lumina, intr-adevar!

Back to top
Daniel_AD
Sun Jun 12 2016, 05:32AM
Guest
Un ton semplat nou marca AD, Clean Fender Bass in KORG Pa4x!
Toba este Ro Kit 1 din setul AD&MC Original, iar Style-ul este din fabrica, Street Soul Style, din categoria Funk&Blues, Pagina 1!
Auditie placuta!
LINK: Click aici !

[ Edited Sun Jun 12 2016, 05:39AM ]


Back to top
Devylxxx
Sun Jun 12 2016, 06:19AM

Registered Member #782
Joined: Tue Aug 12 2008, 12:48AM
Posts: 173
Realist, felicitari, foarte bun tonul!

Back to top
sorinelf
Sun Jun 12 2016, 11:47AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
Daniel_AD a scris ...

Un ton semplat nou marca AD, Clean Fender Bass in KORG Pa4x!
Toba este Ro Kit 1 din setul AD&MC Original, iar Style-ul este din fabrica, Street Soul Style, din categoria Funk&Blues, Pagina 1!
Auditie placuta!
LINK: Click aici !


In ce fel poate sa sune, vai vai! Dar asta e un pa4x serie limitata, e pa4x AD ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif Pana nu dai la baieti ce ai in clapa, eu ii bat cu pa2x, la ce demouri am vazut pe net ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) Samplere mult mai calitative, dar si redarea clapei e mult superioara, zici ca scoate alte frecvente, se aud toate instrumentele cum trebuie... Chiar e impresionant!



Back to top
Daniel_AD
Sun Jun 12 2016, 02:01PM
Guest
sorinelf a scris ...

Daniel_AD a scris ...

Un ton semplat nou marca AD, Clean Fender Bass in KORG Pa4x!
Toba este Ro Kit 1 din setul AD&MC Original, iar Style-ul este din fabrica, Street Soul Style, din categoria Funk&Blues, Pagina 1!
Auditie placuta!
LINK: Click aici !


In ce fel poate sa sune, vai vai! Dar asta e un pa4x serie limitata, e pa4x AD ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif Pana nu dai la baieti ce ai in clapa, eu ii bat cu pa2x, la ce demouri am vazut pe net ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) Samplere mult mai calitative, dar si redarea clapei e mult superioara, zici ca scoate alte frecvente, se aud toate instrumentele cum trebuie... Chiar e impresionant!



Asta a fost buna.."Serie Limitata"!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Eu am spus ca Pa4x e altceva, iar daca deschid gura, tehnic vorbind, Pa4x are DAC PCM 4104, fata de modelele precedente care aveau DAC PCM 1791! Pa2xPro si Pa800 daca nu ma insel, era DAC PCM 1291!
In Pa4x, trebuie ordine ca in studio, nu mai e de joaca, mai ales cand ai asa convertori la dispozitie...sunt extrem de aproape de RME, care acesta din urma costa aproape cat un Pa4x!
Sincer nu stiu daca va iesii de la mine ceva, inca nu pot sa vorbesc de asa ceva pana nu e gata ce mi-am propus!
Tu esti foarte talentat Sorine si ai si habar de munca de studio, e normal ca Pa2xPro-ul tau sa sune mai bine ca multe Pa4x in mana unora, aici cel din spatele clapei face diferenta...e ceva normal!
Sincer, imi e mila de saracele clape noi, cand le aud in mana unora dar, asta e!
Multumesc si ma bucur ca-ti place, este sunetul brut care iese din Pa4x, nici macar normalizare nu am facut cand am tras dar, am avut MaxX Audio activat...face mult, atat in studio cat si pentru live play!
Sanatate si numai bine iti doresc.


[ Edited Sun Jun 12 2016, 02:07PM ]


Back to top
gigiflo
Sun Jun 12 2016, 03:32PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
La genul asta de muzica, nicicand un Pa2x nu va bate un Pa4x indiferent de cine se afla in spatele clapei. Daca faceti referire la ceea ce sunteti maestrii, atunci se poate vorbi asa...
Sa dam Cezarului ce e al Cezarului, dar si intr-un sens si-n celalalt...
PS: Ca sa aduc si ceva piper cu vorba mea, dl. AD, Pa4x ar trebui sa fie mai sus nu pentru ca se afla un "nume" la butoane, ci pentru ceea ce are ea de spus, ca doar nu a fost creata doar pentru artisti...(fara suparare!)

[ Edited Sun Jun 12 2016, 03:49PM ]


Back to top
Daniel_AD
Sun Jun 12 2016, 03:48PM
Guest
gigiflo a scris ...

La genul asta de muzica, nicicand un Pa2x nu va bate un Pa4x indiferent de cine se afla in spatele clapei. Daca faceti referire la ceea ce sunteti maestrii, atunci se poate vorbi asa...
Sa dam Cezarului ce e al Cezarului, dar si intr-un sens si-n celalalt...
PS: Ca sa aduc si ceva piper cu vorba mea, dl. AD, Pa4x ar trebui sa fie mai sus nu pentru ca se afla un "nume" la butoane, ci pentru ceea ce ea are de spus, ca doar nu a fost creata doar pentru artisti...(fara suparare!)



Sincer, nu am inteles "PS" ul tau dar ma bazez pe o logica si incerc sa-ti raspund!
Aceeasi Supita, suna diferit de la o persoana la alta, aceeasi Zeta suna diferit de la o persoana la alta, aceeasi chitara/bass suna diferit de o persoana la alta, aceeasi toba rece suna diferit de la o persoana la alta, la fel si cu clapele...asa e lasata muzica, asa a lasat Dumnezeu!
Cred ca multi sunt intr-o confuzie grava si anume, nu inseamna ca daca ai bani sau un Pa4x esti si muzicant, indiferent cat ai stii sa butonezi! Din clapa iese muzica celui care o interpreteaza! Restul e comentariu inutil, asa cred eu!!!
Datele tehnice stiute, te ajuta sa intelegi potentialul produsului dar, nu te invata muzica!

[ Edited Sun Jun 12 2016, 03:52PM ]


Back to top
gigiflo
Sun Jun 12 2016, 03:56PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Asa este, fiecare are stilul lui...De aceea si seturile sunt improprii uneori pentru ca interpretarea lor face diferenta...
Dar daca ne referim la o medie si nu la exceptii, un Pa4x nu poate fi redus la un Pa2x...Asta am vrut sa spun si nu faptul ca un Pa4x te face muzicant de top.
Un Pa4x iti ofera ceva ce face diferenta si acest ceva trebuie exploatat.
Daca nu gandim asa, inseamna ca pentru a ajunge la Pa4x, ar trebui sa treci prin Pa600, 900, 3x, etc..., ca si cum nu ai avea ce cauta la facultate fara liceu. Parca nu-i tot una, parerea mea...
Iar de gresesc, ar trebui ca aceste cerinte speciale sa fie inscrise in manualul de utilizare...
Si as plusa si mai mult: daca nu sunt de nivelul ei, un Pa4x ma ajuta sau ma incurca?

[ Edited Sun Jun 12 2016, 04:04PM ]


Back to top
Daniel_AD
Sun Jun 12 2016, 04:11PM
Guest
gigiflo a scris ...

Asa este, fiecare are stilul lui...De aceea si seturile sunt improprii uneori pentru ca interpretarea lor face diferenta...
Dar daca ne referim la o medie si nu la exceptii, un Pa4x nu poate fi redus la un Pa2x...Asta am vrut sa spun si nu faptul ca un Pa4x te face muzicant de top.
Un Pa4x iti ofera ceva ce face diferenta si acest ceva trebuie exploatat.
Daca nu gandim asa, inseamna ca pentru a anunge la Pa4x, ar trebui sa treci prin Pa600, 900, 3x, etc..., ca si cum nu ai avea ce cauta la facultate fara liceu. Parca nu-i tot una, parerea mea...


Scuze... inseamna ca am inteles gresit!
Legat de ce spune Sorin, sa stii ca are dreptate si sa-ti explic de ce!
Multi folosesc in Pa4x seturi facute in Pa1x, Pa2xpro si cunosc cazuri la muzicanti cu pretentii, chiar au studiouri de top si tot seturi vechi au! Iti spun asta pentru ca ma contacteaza si-mi cer parerea despre setul lor si nu vreau sa dau nume dar asta e realitatea!
Ce iese din mana lor in studio e un vis, dar cand vezi cu ce canta la nunta te doare capul si de aia il cred pe Sorin ca Pa2x-ul lui suna mai bine ca Pa4x la unii, eu ii stiu potentialul si pretentiile lui Sorin Butuman!
Toti trebuie sa intelegeti ca tot ce conteaza la o clapa, este ce bagi in ea si abia mai apoi posibilitatile de imbunatatire a materialului cu care play! Ce folos ca ai Pa4x si n folosesti potentialul EFX-urilor? Ce folos ca ai memorie mare si convertori buni, daca tu folosesti semplere din Pa1x?....si tot asa!
De asta i-am dat dreptate lui Sorin, pentru ca stiu cazuri concrete si chiar nici mie nu-mi vina sa cred, ca asta e nivelul majoritatii!
Si uite inca un exemplu; Fratii mei au un clapar foarte talentat, canta orice dar, daca-l pui sa mixeze un style sau sa scrie un track, e varza si degeaba ma iau de el, ca tot nu intelege si am stat cu el ore in sir sa-i arat sa-i explic, degeaba...si are Pa3x si setul meu original! Cand am fost in tara , m-am speriat cum il zapacise setul meu de suna mai rau ca Pa1x si cand l-am intrebat cica, pai asta e setul tau original, noroc ca aveam un Backup la USB-ul lui si cand i l-am aduc la forma care o facusem eu zice, pai mai nenica, daca nu stiu sa lucrez, l-am zapacit...asta e, multumesc mult ca mi l-ai adus la forma originala!
De aia de multe ori, imi vine sa nu mai fac nimic ca nu poti schimba pe nimeni... dovada, ce seturi de Pa4x apar, iar daca le spui ca nu e bine, iti sar la gat si te mai fac si batran! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
NU e probema, asa a fost si cand a aparut Pa1x, cei cu Pa80 spuneau ca e mai buna Pa80, la fel si cu Pa2xPro ca e mai buna Pa1xPro, la fel si cu Pa3x, ca e mai buna Pa2xPro, asa e si acum, trebuie sa mai treaca vreo 2-3 ani...eu nu vreau sa ma mai implic, eu lucrez cum gandesc eu si din cand in cand va mai arat rezultatele mele!
Fiecare sa cante cum stie si cu ce are.


[ Edited Sun Jun 12 2016, 04:19PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap