Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
POWER OF KORG Pa4x & AD!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cozma1969
Sat May 28 2016, 11:45PM
Registered Member #6965
Joined: Fri Mar 06 2009, 12:58AM
Posts: 127
Ma bucur sincer si recunosc; Pa4x, este finalmente o diversa clapa din echipa Korg. Demo-ul respectiv este super bun,dar, nu este suficient!...de ce spun?....Un style Electro House, suna bine si pe PSR510, pe un I50 Korg, etc!...este o parerea de a mea. ( La fel se intampla cand, la aparitia unei clape noi, indiferent de model, mi se pune demo cu pianul!!!!!!...pai: un pian bun gasesti pe orice clapa). La fel cu Electro House.....nu este un punct forte..dar cum am spus: suna bine!...nu este corect sa comentam negativ, la ceva ce suna bine. Nici nu termin discutia fara sa spun: Tyrosul 5 al meu, da "fum la nas";)) peapatruluizisDiamantul, doar daca aprind clapa si aleg un Electro House cu ochii inchisi,:-" fara modificari.

Back to top
Daniel_AD
Sun May 29 2016, 04:33AM
Guest
cozma1969 a scris ...

Ma bucur sincer si recunosc; Pa4x, este finalmente o diversa clapa din echipa Korg. Demo-ul respectiv este super bun,dar, nu este suficient!...de ce spun?....Un style Electro House, suna bine si pe PSR510, pe un I50 Korg, etc!...este o parerea de a mea. ( La fel se intampla cand, la aparitia unei clape noi, indiferent de model, mi se pune demo cu pianul!!!!!!...pai: un pian bun gasesti pe orice clapa). La fel cu Electro House.....nu este un punct forte..dar cum am spus: suna bine!...nu este corect sa comentam negativ, la ceva ce suna bine. Nici nu termin discutia fara sa spun: Tyrosul 5 al meu, da "fum la nas";)) peapatruluizisDiamantul, doar daca aprind clapa si aleg un Electro House cu ochii inchisi,:-" fara modificari.


Mai Cosma, marturisesc sincer, ca m-am sters la ochi de doua ori cand am citit ce ai scris! E prima data in decurs de 10 ani cand recunosti ca suna un KORG, iar pentru asta iti multumesc frumos!
Teoretic si practic, altul este adevaratul motiv la acest DEMO!
Este doar unul din cele peste 200 de formule de arpegiator, care se pot folosi pe orice style (pe orice masura sau tempo) care necesita sau nu, o "imbracatura melodica" in orchestratie!
In acest Demo am folosit pe un Style de fabrica, pentru ca nu vrea sa fac public inca, style-urile mele! Pana la urma, un ton bun sau o formula midi buna, se poate folosi pe orice model de clapa, de la orice brend, restul sunt doar procese de adaptare mai mult sau mai putin cunoscute!
Sper din toata inima sa fac o surpriza placuta tuturor, indiferent cat timp imi va lua si deasemenea mai sper sa pot finaliza si acest proiect!
Sanatate si numai bine iti doresc.

[ Edited Sun May 29 2016, 04:52AM ]


Back to top
geogenesys
Sun May 29 2016, 05:31AM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
Salut AD!!! Stii bine ca m-am legat de tine de n ori...dar fara nici un gand ascuns, sa ma bata Dzeu...te rog sa-mi zici sincer...spune-mi daca poti sa faci un set sau poate il ai deja, unul pe care l-ai bagat in clapa si canti frate fara sa mai simti nevoia sa mai adaugi ceva....sa-ti fie teama sa modifici ceva, pentru ca suna prea bine asa....adica sarba sa fie sarba, hora sa fie hora...in final cu cate ritmuri cantam? Iar daca nu-l ai, atunci cine il poate face?
Nu e nici o capcana, nici un dedesubt....numai te rog din suflet, nu pomeni de set AD&MC, caci din punctul meu de vedere, e departe de ce as vrea eu...

[ Edited Sun May 29 2016, 05:34AM ]


Back to top
Daniel_AD
Sun May 29 2016, 06:06AM
Guest
geogenesys a scris ...

Salut AD!!! Stii bine ca m-am legat de tine de n ori...dar fara nici un gand ascuns, sa ma bata Dzeu...te rog sa-mi zici sincer...spune-mi daca poti sa faci un set sau poate il ai deja, unul pe care l-ai bagat in clapa si canti frate fara sa mai simti nevoia sa mai adaugi ceva....sa-ti fie teama sa modifici ceva, pentru ca suna prea bine asa....adica sarba sa fie sarba, hora sa fie hora...in final cu cate ritmuri cantam? Iar daca nu-l ai, atunci cine il poate face?
Nu e nici o capcana, nici un dedesubt....numai te rog din suflet, nu pomeni de set AD&MC, caci din punctul meu de vedere, e departe de ce as vrea eu...


Perfect este doar Dumnezeu si Imparatia Cerurilor. AMIN
Sa nu uitam un lucru esential si anume, din toate discutiile derulate pe aceste forumuri, am inaintat cu rezultatele, mai greu dar am inaintat!
Sa fim sinceri totusi, e foarte greu sa emulezi ceva si mai ales orchestre de folclor, jazz, pop sau rock!
Deasemenea nu trebuie sa ignoram nici utilitatea acestor instrumente care au adaptat muzica la cerintele si buzunarul fiecaruia!
Crezi ca daca acesta meserie de muzicant/lautar ar respectata cinstit, ar mai canta cineva cu arranger? Eu nu cred! Muzica cantata cu instrumente native e greu de inlocuit, iar aici factorul principal e flexibilitatea rolului uman! Nu cred ca eu o sa apuc vremurile in care un instrument electronic poate inlocui o orchestra nativa, defapt nu cred ca asa ceva este posibil, iar aici ma refer strict la inlocuirea 100% in situatii live!
Eu incerc sa fac cat mai bine si pentru asta mi-am pus in lucru, toata cunostinta mea si multi bani, pentru ca necesita resurse foarte mari o asemenea munca!
Sunt constient ca nu pot face ceva perfect sa multumeasca 100% pe toti, de aia am si inceput acest comentariu, prin a-ti amintii ADEVARUL! Nimeni nu o sa faca ceva perfect vreodata dar, impreuna putem macar sa ne apropiem!
Certurile in general, nu duc decat la separatii, la decizii categorice in a cere bani pe o munca protejata! Multi din cei care vand seturi, nici macar nu stiu si nu pot scrie un track midi si se cearta cu tine de la egal la egal! Asta ne face imperfecti si muritori! Daca am fi cinstiti si uniti, probabil Dumnezeu ne-ar da nemurirea, asa cred eu!
Sa-ti raspund la intrebarea ta; la ora asta nu exista un set AD&MC pentru Pa4x! Exista insa multa munca din partea mea pentru al aduce la un stadiu cat mai complex si UTIL, vezi ca am scris UTIL, pentru ca asta este adevaratul motiv si nu vreu sa ma mai repet, cum si in ce conditii am facut setul encodat!
La ora asta toata lumea pune presiune pe mine, mai mult sau mai putin pentru un set pentru Pa4x si la toti le raspund in felul urmator;
Cu acest model Pa4x am alta viziune si alte posibilitati de lucru, iar eu nu am timpul necesar pentru a sta zilnic sa lucrez la el dar crede-ma pe cuvant, de fiecare data cand gasesc timp, stau ore in sir si lucrez! De multe ori imi vin idei la ce sa fac la clapa, la servici, pentru ca tot timpul ma gandesc la ce solutii sa gasesc pentru a aduce utilitate in functionre!
Incluziv KORG si MC Musical, spera sa fac un set Pa4x cat mai repede si inclusiv dumnealor le-am dat acelas raspuns! Eu nu lucrez sub presiune niciodata! Lucrul bun se face cand esti linistit spiritual si sa nu fi presat de timp! Cand termin, atunci discutam.
De multe ori imi vine sa las totul balta, pentru ca eu nu mai cant la nunti sau petreceri, dar cand zic, dau drumul la clapa si imi mai vine o idee...si tot asa!
Am rugamintea la voi, sa incercati sa lucrati fiecare, sa invatati modul de lucru al clapei, sa experimentati orice, doar asa se nasc lucrurile bune si nu asteptati la o persoana sa rezolve acesta problema, pentru ca nu sunt nici Albert Einstein si nici Nikola Tesla, sunt doar un simplu muzicant care incearca sa adapteze un instrument la cerintele vremii!
Sanatosi sa fim, ca le face pe toate cum putem!
Uite ieri am primit o veste trista, ca un bun prieten de-al meu de la Severin , a murit ieri dimineata din cauza unui stop cardiac, e vorba de acordionistul Samir Ionescu(avea 41 de ani), pe care l-am cunoscut cu ani in urma, venind aici in Australia cu Adi Mitroi! Pot sa spun acum decat, Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace.
Vezi ce e viata si pentru ce ne zbatem?!?!?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif
Sanatate si numai bine iti doresc.


[ Edited Sun May 29 2016, 06:34AM ]


Back to top
gigiflo
Sun May 29 2016, 09:31AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Pe dvs., d-le Andronescu va asteptam cu "lumina" pentru acest model, Pa4x.
Cine vine din urma o poate face, dar dvs. aveti avantajul vremii si al experientelor acumulate pe aceste clape. Si mai e ceva pe care nimeni nu l-a facut pana acum si anume, lucrati scolastic, nu faceti dezordine in clapa...👍

Back to top
gigiflo
Sun May 29 2016, 09:36AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
cozma1969 a scris ...

Ma bucur sincer si recunosc; Pa4x, este finalmente o diversa clapa din echipa Korg. Demo-ul respectiv este super bun,dar, nu este suficient!...de ce spun?....Un style Electro House, suna bine si pe PSR510, pe un I50 Korg, etc!...este o parerea de a mea. ( La fel se intampla cand, la aparitia unei clape noi, indiferent de model, mi se pune demo cu pianul!!!!!!...pai: un pian bun gasesti pe orice clapa). La fel cu Electro House.....nu este un punct forte..dar cum am spus: suna bine!...nu este corect sa comentam negativ, la ceva ce suna bine. Nici nu termin discutia fara sa spun: Tyrosul 5 al meu, da "fum la nas";)) peapatruluizisDiamantul, doar daca aprind clapa si aleg un Electro House cu ochii inchisi,:-" fara modificari.

Nu prea am inteles...E de bine sau de rau pentru Pa4x?
Eu care am avut si Tyros5, nu as fi atat de categoric! Ca s-ar putea ca sa gresesc...
S-a cam terminat cu suprematia Yamaha la sound, ca in rest nu a existat. Daca ati admite punctele slabe, ati privi altfel si concurenta...

Back to top
albundy
Wed Jun 01 2016, 12:51AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Pana scoate AD setul oficial de pa4x ,MT il termina si pe-al 2lea .Multi or sa ramana cu ochii inchisi asteptand lumina din intuneric ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif




[ Edited Wed Jun 01 2016, 12:51AM ]


Back to top
gigiflo
Wed Jun 01 2016, 09:48AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Sa stii ca nici asa cum a fost, nu suntem mai luminati...

[ Edited Wed Jun 01 2016, 09:49AM ]


Back to top
Daniel_AD
Wed Jun 01 2016, 12:42PM
Guest
albundy...
Eu prefer Folclor si Lautareste! maneaua albaneza sa fie la ei si asa e pe duca! Sincer nu am nici cel mai mic interes pe acest gen muzical! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Ia asculta asta si fa singur diferenta... te rog! Astea sunt in 'vizorul meu";





Uite si o sarba frumoasa;



[ Edited Wed Jun 01 2016, 12:47PM ]


Back to top
mariusnazi
Wed Jun 01 2016, 01:49PM
Registered Member #12940
Joined: Thu Jun 06 2013, 02:19PM
Posts: 435
albundy a scris ...

Pana scoate AD setul oficial de pa4x ,MT il termina si pe-al 2lea .Multi or sa ramana cu ochii inchisi asteptand lumina din intuneric ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif





Crezi ca asa va suna la toata lumea ?? Daca nu "e" maini sau intro va fi ca un set oarecare ! 😂😂

[ Edited Wed Jun 01 2016, 01:50PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap