Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Promovăm s-au îngropam tinerii?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
admin
Sat Jul 30 2016, 01:14PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Indiferent dacă formaţia de pe scenă cântă bine sau rău (cine stabileşte asta şi în funcţie de ce?), să "te bagi tu în seamă" fără să fii întrebat, înseamnă cel puţin lipsă de caracter şi de bun simţ, ca să mă exprim elegant ...

Să o luăm altfel ...
Presupun că formaţia respectivă cânta la ceva eveniment privat (nuntă, botez sau alt fel de petrecere), unde membrii formaţiei prestau o anumită activitate iar tu erai invitat (spectator).
De ce nu te-ai dus de exemplu în bucătărie, la bucătar, să-l rogi să te lase pe tine să găteşti ciorba, care urma să fie servită la masă ??? Că doar, toată lumea găteşte pe-acasă, ştie să gătească ... nu? Cam ce crezi că ţi-ar fi răspuns bucătarul?

Sau, când mergi undeva în oraş şi te urci într-un taxi ... de ce nu-l rogi pe şofer să te lase pe tine să conduci maşina? Că doar, toată lumea are permis, ce-i mare lucru să şofezi ...nu?


[ Edited Sat Jul 30 2016, 01:17PM ]


Back to top
djbossbest
Sat Jul 30 2016, 01:17PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
edighegoiu a scris ...

Daca stie sa cante, de ce nu, nu stiu daca s-ar nimerii 5-6:)))
Poate sa le cante si mai bine decat mine ar fi meritul lui si nu ar fi mare paguba sa renunt la 3-4 melodii si sa le cant mai tarziu
Adica am fost la o nunta, m-au lasat, eu cantam mai bine ca baiatu` de la orga si cea zis? Bravo ma la varsta ta e foarte bine! Aproape ca nu ma cred eu asa profesionist cum m-au laudat ei ...

Si s-a nimerit sa fie si varul meu l-a lasat si pe el...si chiar a fost distractie.



Adevarat ce spui si tu, am fost si eu invitat la o nunta si lautarii erau de tot rasul dpdv muzical, pentru cineva care cunostea cat de cat muzica mi s-au parut niste clovni, eu le trageam jumate din bani, dar totusi "poporul" juca si se distra de minune, asa ca exact cum zicea colegul GIGI ce tie nu iti place poate place la altul.
Si referitor la "intamplarea" ta e cu mai multe taisuri sa zic asa. Tu fiind tanar si la inceput vrei sa te afirmi sa te vada lumea sa iti admire maestria, dar pune-te in locul celor din formatie, cum zicea un coleg mai sus, daca ei au 5-6 sau 10 de astia ca tine pe seara fie ei buni sau mai putin buni, ei cand isi mai fac "numarul"? O sa zica nunstasii " ba da astia canta ceva sau au venit degeaba?" si uite asa pot oamenii sa aiba reclama proasta. Acuma e frumos din partea lor sa te refuze politicos sau sa te lase mai spre finalul petrecerii cand oamenii sunt satui de petrecut.

Back to top
gigiflo
Sat Jul 30 2016, 03:06PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
In cele din urma e o chestiune de alegere ca si in cazul mai recent discutat de a pune sau nu la download...E limpede ca cei care sunt in posesie licită au si puterea de decizie asupra faptelor proprii. Noi ceilalti nu putem decat sa analizam din perspectiva celui mai mult sau mai putin implicat candva in asemenea context...
Nu exista "condamnare" pentru un gest sau altul, ci doar nuante ale alegerii facute.

[ Edited Sat Jul 30 2016, 03:06PM ]


Back to top
geogenesys
Sat Jul 30 2016, 03:10PM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
Si ce treaba are ce zici tu cu promovatul tinerilor? Ai venit cumva cu formatia ta, trebuia sa apari la televizor si cineva ti-a pus piedica? Iarta-mi tonul usor incisiv, esti un talent atat de mare incat simti ca lumea nu te lasa sa arat acest lucru?

Nu ai dreptate, nu se face acest lucru, cu o exceptie. Daca se dau mari vedete acei muzicanti si sunt vai de capul lor, sau daca ti se pare ca-si bat joc de petrecere, etc, atunci merita o lectie...am avut situatii de genul acesta...am fost ca orice om de Revelion la Izvorul muntelui hotarat sa ma distrez ca tot omul...erau niste baieti care au cantat slabut as zice, iar organistul era tare plin de sine si vacarus mare....cu vocea era mai bunisor...

Pana pe la ora 10-11 nu a dansat lumea mai deloc. Soundul era prost..nici sculele nu erau f bune ce-i drept dar se putea mai bine(mixer si boxe Carlsbro). M-am dus la ei si le-am spus ca as vrea sa-i ajut sa facem ceva cu regajul...m-a cam luat de sus nea organistul (da ce dle, cine esti Dta, vorbe din astea...) insa si-au dat seama imediat ca e bine ce fac....apoi nu m-a rabdat inima si dupa vreo ora le-am propus sa cantam ceva...la fel aceeasi atitudine ostila...nu m-am bagat la clapa, am cerut microfonul...toata lumea in picioare, nu exagerez....am facut ciubuc vreo 12-13 milioane, am pus banii pe clapa, cum e frumos, eu nu mi-am luat nimic initial....am intrat in vorba cu muzicantii si mi-au spus ca petrecerea este luata de organist si taica-sau si ca lor le da maruntis dimineata, iar ciubucul nu-l impart....am luat foc....

Dupa asta au cantat din nou ei....lumea ma stia pe nume deja si strigau sa le cant tot eu(la modul toata sala, nu unul-doi si astia prieteni de-ai mei)...inainte de a incepe am cerut claparului sa imparta banii cu baietii....a zis ca-s obraznic....faza e ca nu stiau, nu banuiau ca, cant si la un instrument...am mai asteptat inca un moment cand a cerut lumea sa cant....am facut din nou atmosfera si mai multi bani, dar, de data asta n-am mai pus nimic pe orga....i-am luat pe saxofonist si acordeonist afara si am impartit banii cu ei....si uite-asa mi-am scos si cheltuiala pe revelion, pe drum, pe tot...Va spun sincer nu am avut de gand sa ma bag, venisem cu gandul sa ma distrez....dar cu cine, cu ce??? Ca era trist...

Iar la al treilea program am cerut acordeonul si am cantat si cu vocea...apoi am trecut si la clapa si am cantat si cu vocea....a innebunit organistul....dadeam returnela cu acordeonul tinand microfonul in mana dreapata ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif , va dati seama cam ce returnele puteam sa fac...mi-au gasit prietenii o peruca, a fost show....la unii din astia e bine sa le dai peste bot...seful restaurantului m-a intrebat daca am formatie. Am fost baiat fin si am raspuns nu, pentru ca planul omului era sa ma aduca anul viitor pe mine...nu mai zic ca in final organistul planuia sa colaboram sau sa-l ajut cu alte lucruri, dupa ce in prealabil daduse cu mucii in fasole

Chiar si asa imi pare rau ca m-am bagat...pe jumatate am dreptate.... ar fi fost un revelion naspa...daca se purta frumos, cred ca-mi vedeam de treaba

[ Edited Sat Jul 30 2016, 03:18PM ]


Back to top
valinico
Sat Jul 30 2016, 03:46PM

Registered Member #15021
Joined: Fri Feb 27 2015, 07:24PM
Posts: 254
Prieteni...interventii de genul asta depinde foarte mult de cei intalniti la prestatia muzicala respectiva care au fost antamati de petrecareti...ca daca dai de unul aldracului...nu-ti da tie volanul in mers chiar daca esti Senna.....depinde foarte mult de felul in care pui .....sau impui ...sa prestezi....ca poti da de o trupa care dupa parerea ta canta prost...dar sunt sudatii de prietenii vechii..si le merge bine si cazi in penibil sa fi intrebat ..."cine te recomandă"??....ps:...vocea si talentul meu....sau Balcescu!...asa ca totul depinde de gesturi aparent marunte...dar super importante!Acum 2 saptamani am fost invitat la o nunta prieten de NAŞ...trupa era din Ploiesti...toata lumea spre dimineata cerea un anumit gen..eu in sus eu jos!..hai cant-o pe aia...hai cealalta!...nu au vrut oamenii..nici de draci sa faca asta...au spus ca au un program de respectat si punct!...nici n-am indraznit sa cer ceva...mi-am dat seama dupa prima reactie a omului ce parea liderul trupei ca nu e de inteles ...desi naşul ii cerea asta!...mi-am vazut de statutul meu de invitat si atat!...asa ca nu e chiar asa!

[ Edited Sat Jul 30 2016, 04:02PM ]


Back to top
nicu_studio
Sat Jul 30 2016, 04:09PM
Registered Member #2164
Joined: Fri Oct 10 2008, 07:21PM
Posts: 90
Sa nu mai faci in viata ta asa ceva prietene! Cand esti invitat sa canti e una, cand te inviti tu e alta! Se cheama lipsa de bun simt ultima varianta! Nicaieri in lumea lautarilor si muzicantilor profesionisti nu exista asa ceva sa te autoinviti sa canti! Punct! Explicatiile sunt de prisos! Vrei sa te afirmi? Fa-ti trupa, munceste , ia evenimente "pe barba ta" si nu are nimeni nimic de obiectat.Nu-i treaba ta daca aia canta prost, e treaba celor care i-au angajat.Esti invitat la evenimentul respectiv?Pastreaza-ti statutul de invitat si atat nu te baga tu in seama indiferent se situatie.

Back to top
sarac.lipit
Sat Jul 30 2016, 05:05PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Io fac invers
- bã, vã place sîrba??
- îhîî!!!
- care știe bã sã cînte?
- iooooo!!!
- ia bagã bã!

Cînd îi vãd plicty...întreb de bãtutã...


Acu' fãrã glumâ...tãtã lumea cîntã....distracție cîțiva fac.

[ Edited Sat Jul 30 2016, 05:08PM ]


Back to top
victorr
Sat Jul 30 2016, 05:22PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
sarac.lipit a scris ...

Acu' fãrã glumâ...tãtã lumea cîntã....distracție cîțiva fac.


Asta e adevarat, dar nu chiar asa...cum ii vad pe unii cum canta cu vioara la spate sau pe sus, sau pe jos intre genunchi, aia e prostitutie, show de 2 bani.
Fa show prin felul cum canti tu, ce transmiti publicului, nu prin circ.

Back to top
edighegoiu
Sat Jul 30 2016, 05:36PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
admin a scris ...

Indiferent dacă formaţia de pe scenă cântă bine sau rău (cine stabileşte asta şi în funcţie de ce?), să "te bagi tu în seamă" fără să fii întrebat, înseamnă cel puţin lipsă de caracter şi de bun simţ, ca să mă exprim elegant ...

Să o luăm altfel ...
Presupun că formaţia respectivă cânta la ceva eveniment privat (nuntă, botez sau alt fel de petrecere), unde membrii formaţiei prestau o anumită activitate iar tu erai invitat (spectator).
De ce nu te-ai dus de exemplu în bucătărie, la bucătar, să-l rogi să te lase pe tine să găteşti ciorba, care urma să fie servită la masă ??? Că doar, toată lumea găteşte pe-acasă, ştie să gătească ... nu? Cam ce crezi că ţi-ar fi răspuns bucătarul?

Sau, când mergi undeva în oraş şi te urci într-un taxi ... de ce nu-l rogi pe şofer să te lase pe tine să conduci maşina? Că doar, toată lumea are permis, ce-i mare lucru să şofezi ...nu?



Cum sa ma duc eu la bucatar, sa-i fac eu munca si la taximetrist e acelasi lucru sunt diferente mari. Deci eu m-am oferit sa le fac munca si ei nu au vrut.:}))



Din ce am inteles din alte comentarii lucrurile stau asa:
Nu m-au lasat sa cant sa nu ma afirm pe munca lor...unii te lasa, altii nu.
Un lucru e limpede, eu nu o sa fac asa ceva mai ales daca e copil, daca e in varsta probabil nu.

Am pus un thread mai de mult (cum se acompaniaza) o sa vedeti peste 3-4 luni ce o sa iasa ca m-am luat de treaba.

Back to top
gigiflo
Sat Jul 30 2016, 11:18PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395


E prea devreme de concluzii. Raspunsul e mai nuantat, poate nu diferit, insa nu trebuie sa te grabesti...
Esti tanar si un pic "nelinistit"...Vei ajunge si tu la un alt nivel, sub toate firmele, si vei vedea diferenta...

[ Edited Sat Jul 30 2016, 11:18PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap