Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Pedala volum Yamaha | ||
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| leu |
|
||
|
Guest
|
Buna ziua! Stimati muzicanti As avea o intrebare pentru cei cunoscatori!Am o verisoara care este dascalita la o biserica,si m-a rugat daca pot sa ii rezolv o preoblema.,ea acolo la biserica canta pe o clapa simpla yamaha(gen E423 dar nu sunt sigur)si ori de cate ori are ceva de cantat solistica trebuie mereu sa umble la potentiometru pentru a regla sunetul mai mic apoi la returnela iar o da mai tare,cateodata mai scoate cate un zgomot ciudat acel potentiometru(s-a uzat saracu)ce tip de pedala de volum sa-i iau cat mai simpla si mai ieftina nu conteaza marca sa poata regla volumul din pedala spre amplificator..Presupun ca pedala trebuie sa aiba doua mufe IN si OUT intrare si iesire.Deci eu ma gandesc ca semnalul din clapa iese prin mufa OUT din clapa apoi se duce in pedala la IN apoi iese din pedala la OUT apoi pleaca in amplificator!!! ( P.S.) Am vrut sa iau una simpla cu doua mufe la vreo 80 Ron dar am vazut ca scrie ca e pentru chitara.nu pentru clape.deci am un dubiu acum.Multumesc anticipat de raspunsuri!Sa auzim de bine ca de rau...... . |
||
| Back to top |
|
||
| Kapytanu |
|
||
|
Guest
|
Nu pentru asta sunt mufele IN si OUT....conectezi pedala de volum la orga si ea iti va seta volumul decat pentru solistica daca asa o setezi. Iesirea spre amplificator o vei face tot din orga.
|
||
| Back to top |
|
||
| bits |
|
||
|
Guest
|
Faceti diferenta intre pedalele de expresie si de volum.Ele pot fi si mixte,difera doar conexiunile. Cele de expresie au mufa dedicata in clapa si folosesc cablu Jack-Jack Stereo,se ocupa de volumul mainii drepte,in general,sau alt parametru asignat in clapa. Cele de volum trec tot sunetul clapei prin pedala.Pedala se afla interpusa intre clapa si mixer. |
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
O luãm în ordine Pedala de volum(ține locul potențiometrului de volum) se conectazã la cãști sau out L+R și semnalul intrã în mixer. Are în componențã un potențiometru simplu rotativ. Pedala de expresie Poate regla separat instrumentul de pe dreapta cu restul aranjamentului clapei Cu așa ceva, vei depinde tot de potențiometrul de volum general al clapei. |
||
| Back to top |
|
||
| leu |
|
||
|
Guest
|
Sa inteleg ca imi trebuie o pedala DE VOLUM !!!(nu de expresie),deci aceasta pedala de volum trebuie sa aiba doua cabluri (mufe)?daca are doua presupun cu unul conectez clapa iar cu celalat mixerul(sau amplificatorul cred!)asa cum a scris colegul ,,bits,,,
|
||
| Back to top |
|
||
| leu |
|
||
|
Guest
|
Si ar mai fi ceva...... ele trebuie sa aiba o anumita compatibilitate?caracteristici in functie de clapa???,adica daca clapa e Yamaha imi trebuie neaparat de la firma Yamaha??
|
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
nu acum m-am uitat la preţuri pedale... mi-a căzut maxilaru'... poate dau de una ceva mai omănoasă... LINK: Click aici! aşa ceva ai nevoie... sincer preţul mi se pare astronomic ...la ce conţine... mai ai nevoie de 2 jace unu' intră-n clapă, altu' mixer. [ Edited Wed, 28 Dec 2016, 07:56PM ] |
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]




