Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cum trebuie sa încep pentru a invata sa cant la orga
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Nusu90
Thu Jan 05 2017, 03:57PM
Registered Member #16291
Joined: Wed Jan 04 2017, 08:18PM
Posts: 24
Salut colegi de mic mi-am dorit sa cant la orga și nu am avut posibilitatea pentru profesor sau altele .. internet ca acum și tot așa am încercat la clubul elevilor pe la 12 ani în speranța că voi găsi acolo profesorul care mă va învăța dar greș am ajuns acolo el era pe partea de chitara și tobe ...nu mai are rost sa vb mult ca știți spre ce ma îndrumat ...tobe am fost câteva săptămâni nu mia plăcut și m-am lăsat păgubaș .. așa ca nu am avut de unde învață .. acum de câteva luni am dat peste o orga de copii va dați seama ca tremuram lângă ea și am luat-o și am început sa fiu curios ...ce , Cum , când trebuie sa apăs . După o săptămână de căutat pe internet tot felul de tutoriale mi-am dat seama ca nu merge nici cu orga aia mica și nici din tutoriale prea mult dacă ești de grad 0 așa ca am cautat profesor dar nu am găsit am găsit doar vreo 2 lăutari dintre care unul care nu are timp sa mă învețe și cântă după ureche și al 2 lea care e neserios un băiat care a făcut liceul de muzica și știe da e neserios și m-am ținut vreo 2 saptamani de el sa mă învețe și nu mia mai răspuns nici la telefon. Așa ca tot citind pe aici pe acolo m-am hotărât sa îmi iau o orga Bună ( zic eu ) korg pa 3 x le este noua și carte ( micul pianist ) care trebuie sa ajungă săptămână asta . Am început sa studiez notele și acordurile , degetatia corecta... țin sa precizez ca îmi este greu sa execut acordurile cu mana stânga și cu dreapta notele dintr-o octava (2) . Dumneavoastră cei care sunteți deja experimentați Cum mă îndrumați sa exersez și ce anume pentru a invata ceva bine . Mulțumesc

Back to top
edighegoiu
Thu Jan 05 2017, 04:17PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Cred ca prima data trebuie sa ai ureche cat de cat, sa observi greselile, sunetele neplacute cat de putin.Si cred ca cel mai bine trebuie sa cauti un profesor...Trebuiesc niste exercitii facute pentru digitatie.
Ar trebuii sa faci macar un an PIAN sa-ti cunosti degetele cat de cat.
Orga e foarte buna, poate prea buna pentru tine, mai ales ca este multa tehnologie din prima si o sa te descurci greu. Este foarte mare investitia asa din prima. Mai bine mergeai pe pa300 sau ceva pana in 3000 lei. Dar e bine si asa...

Si cea mai importanta chestie, o sa ai ani buni de repetat si munca multa...


[ Edited Thu Jan 05 2017, 04:18PM ]


Back to top
Nusu90
Thu Jan 05 2017, 04:27PM
Registered Member #16291
Joined: Wed Jan 04 2017, 08:18PM
Posts: 24
Mulțumesc pentru răspuns dar nu găsesc pe nimeni aici în anglia (londra ) ca profesor și as dori parcă sa știe nu sa cânte numai după ureche sa mă pun fata în fata și sa cânt după el ... ăsta e marea mea problema dacă se poate zice


Back to top
edighegoiu
Thu Jan 05 2017, 04:29PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Daca nu ai ureche deloc, adica esti afon, nici greselile nu o sa le vezi decat daca inveti clapele. Cred ca se gasesc profesori de pian...

Back to top
Nusu90
Thu Jan 05 2017, 04:33PM
Registered Member #16291
Joined: Wed Jan 04 2017, 08:18PM
Posts: 24
Și apropo ca tot veni vorba de ureche încerc sa fac exerciții singur de digitatie 123 1234 12345 și tot încerc sa le combin și aud unde greșesc și nota lipsa mi-am făcut singur câteva exerciții 1 2 1 3 ...5 luate de câte 2 ori și tot așa 1 3 . 2 4. 3 5 ... și înapoi ce ziceți e bine ? Mulțumesc sunteți de mare ajutor ../../images/emotes/yahoo/yahoo_love_struck.gif


Back to top
Nusu90
Thu Jan 05 2017, 04:34PM
Registered Member #16291
Joined: Wed Jan 04 2017, 08:18PM
Posts: 24
edighegoiu a scris ...

Daca nu ai ureche deloc, adica esti afon, nici greselile nu o sa le vezi decat daca inveti clapele. Cred ca se gasesc profesori de pian...

De pian cred ca voi găsi dar englezi și ce fac ca dacă nu voi înțelege ce îmi spun ei o sa fac .... praf tot

Back to top
edighegoiu
Thu Jan 05 2017, 04:37PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
E spre bine. Ramane sa cauti un profesor ceva de pian, o scoala de arte ceva. Sa faci o perioada pian, dar poti sa treci direct la folclor. Numai sa gasesti profesor cu rabdare sa te ia pe rand cu tehnica.

Back to top
edighegoiu
Thu Jan 05 2017, 04:44PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Daca nu gasesti profesor de pian roman si nici lautar sa te invete, ramane sa inveti de pe net si e foarte greu. Poti invata chiar gresit.
O varianta ar fii sa gasesti pe cineva din Romania sa-ti trimita videoclipuri cu ce sa inveti.

Back to top
Nusu90
Thu Jan 05 2017, 04:56PM
Registered Member #16291
Joined: Wed Jan 04 2017, 08:18PM
Posts: 24
edighegoiu a scris ...

Daca nu gasesti profesor de pian roman si nici lautar sa te invete, ramane sa inveti de pe net si e foarte greu. Poti invata chiar gresit.
O varianta ar fii sa gasesti pe cineva din Romania sa-ti trimita videoclipuri cu ce sa inveti.

Mulțumesc dacă e pe aici cineva care poate face acest lucru cu video eu îi plătesc pentru ele nu degeaba ca nimeni nu pierde timpul lui și mulțumesc încă o data pentru sfat


Back to top
angelitto
Thu Jan 05 2017, 05:08PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Daca te intereseaza si folclorul, vezi tutorialele din link'ul acesta. Poate iti sunt de folos
LINK: Click aici !

[ Edited Thu Jan 05 2017, 05:08PM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap