Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Set in lucru 2017
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
marand
Mon Feb 27 2017, 01:06PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
claudyucla a scris ...

...ca cind cint la folum ...


http://clape.ro/images/emotes/yahoo/yahoo_laughing.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif (Scuze pentru of topic...)


Back to top
Serghei92
Mon Feb 27 2017, 02:49PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
a scris ...

Sincer, țambalul ăsta nu mă impresionează... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Dacă altora le place...asta e.De gustibus....


Depinde din ce zonă ești. Cel puțin la mine în Moldova se găsește rar. Și da bine în concordanță cu alte instrumente. Sincer nici pe mine nu m.a dat pe spate inițial. Dar când ai si alti instrumentisti în formație, ciocănelul din spate se aude criminal.

[ Edited Tue Feb 28 2017, 08:58PM ]


Back to top
Serghei92
Mon Feb 27 2017, 02:51PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
marand a scris ...


Folosești prea mult efect - delay, reverb, sau ce-o fi.Basul este aproape ce trebuie - îi lipsesc însă, efectele de arcuș și de cutie de rezonanță, dar este suficient de profund, și ar trebui mai multe pasaje de trecere.

Părerea mea... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


De asta e bine să dai si la alții să asculte. O să probez și cu efect mai slăbuț. Vedem ce iese. Multumesc pentru sfat!


[ Edited Tue Feb 28 2017, 08:59PM ]


Back to top
marand
Tue Feb 28 2017, 08:27AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
Serghei92 a scris ...

Depinde din ce zonă ești. Cel puțin la mine în Moldova se găsește rar. Și da bine în concordanță cu alte instrumente. Sincer nici pe mine nu m.a dat pe spate inițial. Dar când ai si alti instrumentisti în formație, ciocănelul din spate se aude criminal.


Am mai auzit argumentul cu zona...Totuși, vorbind în general, țambalul, ca ton/timbru, în sine, este de un singur fel, adică toate țambalele sună aproximativ la fel, (exclud tambalele prost construite).Diferențele dintre mărci, de ex. Bohard/Bohak, etc., etc., ar trebui să fie denumite, pe un arranger, la fel ca și pianele, de ex.: pian Stenway, sau pian Yamaha, respectiv, țambal Bohard/Bohak, etc., etc.
Mult mai important este, însă, țimbalistul.El este cel care, indiferent de marca țambalului, particularizează „țiitura”, (modul de acompaniere), astfel încât rezultatul sonor este specific unei anumite zone.Așa că, în opinia mea, este mult mai importantă diferența muzicală dintre modulurile de a acompaniere specifice zonelor folclorice, decât felul în care sună instrumentul,(nu fac referire aici la semplere de proastă calitate).Trebuie să recunoaștem că țambalul este, totuși, un instrument destul de rudimentar, în comparație cu alte instrumente asemănătoare, așa că nu putem avea pretenții exagerate în ce privește diferențele propriu-zise de sunet.

P.s.Scuze, dar nu știu care e diferența dintre țambalul Bohard și Bohak.

[ Edited Tue Feb 28 2017, 09:01PM ]


Back to top
padys78
Tue Feb 28 2017, 09:31AM

Registered Member #200
Joined: Fri Jun 27 2008, 01:23PM
Posts: 248
Diferenta de tonuri/timbru intre diferite tambale (diferiti timbalisti) si diferite regiuni geografice o face ciocanelul.Cu cat are mai multa vata pe el suna mai inchis mai lautaresc si cu cat are mai putina suna mai sticlos cum e in zona Moldovei.

Back to top
Serghei92
Tue Feb 28 2017, 01:23PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Eu vă dau dreptate. În zona moldovei se folosește sticlosul. Toată treaba este ca samplerele nu sunt făcute la fel. Și nu poți lua un țambal oarecare să.l faci sa sune sticlos, dacă el suna închis (lautareste). Să mă contrazică cineva dacă nu am dreptate. Eu am foarte multe tambalele în arsenal. Dar nu toate suna la fel. Și oricât le.ai bibili, tot nu iese calumea dacă în sine țambalul nu a fost demolat ca atare.

Back to top
padys78
Tue Feb 28 2017, 03:59PM

Registered Member #200
Joined: Fri Jun 27 2008, 01:23PM
Posts: 248
Nu poti sa faci un ciocanel moale sa sune sticlos,daca el asa a fost semplat.Din sticlos moale da (artificial scotand anumite frecvente) dar daca cel moale nu le are nu il poti face sticlos.
La Tambal depinde foarte mult de cum e scris midi si de posibilitatile tonului adica daca are acele efecte DNC sa le numim din realitate.Daca nu suna ca un acordeon Roland FR cu burduful dezactivat,adica ca o clapa.


[ Edited Tue Feb 28 2017, 04:02PM ]


Back to top
alinbz
Tue Feb 28 2017, 05:07PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
serghei nimic personal cu tine...ai dat o in reclama pe fata cu setu...ti ai pus demo si facebook s a te caute lumea in privat...nu prea se fac chestiile astea pe aici...regulamentul...stima si respect!p.s daca vreti s a vb de tambale m a bag si eu....stiti cu cate microfoane se poate sempla un tambal pentru a putea capta toate nuanele lui?asta daca vrem ca un sampler s a se apropie ca timbru cat de cat cu cel natural...se pot pune si 8microfoane pentr a trage un sampler de calitate...

[ Edited Tue Feb 28 2017, 05:13PM ]


Back to top
Serghei92
Tue Feb 28 2017, 06:29PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Nu cred că e reclama. Faptul că am arătat cine sunt se numește reclama? E facebook.ul meu. Nu am zis ca vreau bani sau ca setul costa nush cât. Doar că aș vrea să discut anumite chestii în privat cu cine dorește materialele mele. Și dacă consider că merită, le are.

Back to top
Serghei92
Wed Mar 29 2017, 10:02AM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
LINK: Click aici !
Alta varianta de sarba....alte samplere.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by pamfile63 on 11 Apr : 21:08
10+





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap