Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Recomandare orgă electronică începători 2017
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
florin_is
Thu Mar 30 2017, 10:45AM

Registered Member #11540
Joined: Thu Oct 25 2012, 05:03PM
Posts: 47
Buna ziua, Yankee,
Iti doresc sa te bucuri de aceasta noua etapa, multi ani si cu folos. Cu scuze pentru raspunsul intirziat (acum am revenit acasa, unde merg eu pot doar citi netul dar nu si raspunde), observ ca nu multa lume a raspuns punctual la intrebari sau nu la toate.
Aceleasi intrebari le-am avut si eu acum ceva ani cind mi-am permis sa ma apropii mai mult de muzica deoarece mi-am permis sa am timp si sa-mi cumpar o clapa.
Prima clapa a fost Yamaha PSR 443, o clapa din gama de top... pentru incepatori. Atunci n-am ascultat pe cineva care spunea ca o clapa buna te ajuta mult sa progresezi, dar acum iti dau acelasi sfat: ia o clapa bunisoara, are sa te ajute si sa te bucure.
IAta raspunsurile:
-pentru genurile de muzica amintite de tine, Yamaha este ok, sunetul este bun direct in difuzoare chiar si la cele mai ieftine. La fel, si Korg este bun. Pentru populara/petrecere parca merge mai bine Korg.
-diferenta intre serii la Yamaha este de complexitate: cite instrumente poate imita (voices) si cite ritmuri (style) are din fabrica (asta e baza de plecare, aici sint seriile 1, 2 si 3), daca se poate conecta la calculator (are midi-in si midi-out, midi e standardul de programare si comenzi pentru muzica pe calculator) si poate trimite comenzi catre un soft de muzica sau poate fi comandata din acest soft, daca poate incarca din calculator alte ritmuri (seria 4 si 5, 6 ..., este o posibilitate importanta atunci cind vrei sa inveti cu acompaniament). LITERELE CARE APAR se refera la facilitati, E este cel mai important la Yamaha, poate citi si salva diverse de pe memory-stick sau hard-disc. W inseaman tastatura "lata"-wide, mai multe clape. Seriile Y sint slabute.
-clapa dinamica: instrumentul simte cit de tare ai apasat pe clape (touch responsive) si sunetul are taria respectiva. Soft, Med 1,2 si Hard se refera la sensibilitatea cu care raspunde la apasarea ta: e ca acceleratia la masini, Soft ar fi una noua si Hard ar fi ca la batrina Dacie - toate accelereaza, insa la unele abia atingi cu virful si la altele pentru acelasi lucru tre'sa dai talpa. Unele clape au si after-touch, simt cind si cit de repede ai ridicat degetul de pe clape.
Facilitatea sigur ajuta deoarece deoarece poti sa adaugi sensibilitate melodiilor.
Inafara de raspunsul la viteza de apasare, instrumentele au clape usoare si clape grele: cele usoare sint ca tastatura de computer, cele grele sint ca la pian: trebuie sa ai muschi la degete ca sa le poti apasa. Profesorii de instrumente cu clape spun ca e bine de inceput pe pian cu clape grele, insa la virsta noastra... Personal ma cam jeneaza clapele grele deoarece am invatat sa cint tirziu si n-am deprindere.
-ajunge o clapa de 47, am vazut performanta si pe un "ciot" de 25 clape de la o claviatura MIDI Oxygen.
-multe clape low-cost nu mai au midi-in/out ci folosesc USB. Nici placile audio din computerele obisnuite nu prea mai au midi in/out dar toate au USB asa ca producatorii s-au orientat. Prin midi in si out se transferau comenzi catre/din softuri dar prin prin USB se transfera in clapa nu doar comenzi ci si ritmuri (style) si instrumente noi (la clapele mai avansate).
YES-ul de la Yamaha e un fel cam mecanic de invatare: la lectiile initiale iti arata pe display ce note sint, ce clape trebuie apasate si apoi reia si nu avanseaza la masura urmatoare pina cind nu ai apasat nota corecta, apoi se complica, solicita si mina stinga, etc. Cel mai bine ar fi de invatat primele exercitii de clape cu un profesor. Altfel se va intimpla asa: cu totii batem la calculator insa cu doar doua degete, pe cind profesionistii folosesc toate degetele. Poate altcineva de pe site e mai in masura sa-ti recomande o carte sau metoda de invatat singur sau un profesor din zona ta. Trebuiesc exercitii pentru "dezmortit"degete si pentru sincronizarea mainilor.
Clapele din seriile 3xx si 4xx de la Yamaha sint bune insa subscriu la ce s-a spus aici: trebuie sarit la seria 5 sau la Korg PA300 (am vazut ca au mai redus pretul).
La o clapa SH e bine sa rogi un prieten ce cinta sau are acasa sa te ajute: sa arate bine exterior (adica sa nu fi cintat la porci si sa fi stat apoi sub pat), clapele sa fie toate aliniate (lasate la mijloc sau in dreptul maiini drepte arata ca s-a batut in ea la greu), curate si nu ingalbenite. Sa functioneze usor toate clapele (testate de mai multe ori) ceea ce inseamna ca nu au contactele murdare sau obosite. In lipsa oricarei clape apasate sa nu se auda in difuzoare pocnituri, tiuieli sau haraituri, semn ca e o buba in partea electronica. Sunetele sa fie clare, testeaza pe voice-ul de pian. Sa functioneze parte de ritmuri (intro, 1,2,3,4, end) si partea de incarcari ritmuri. Si clapele sint dupa proprietari si locul unde acestia traiesc: o clapa cu miros de tigara inseamna si un mediu unde s-a fumat, deciposibile probleme de contact. O clapa tinuta in casa si folosita la studiu are sanse sa fie ca noua; una carata la nunti nu se compara.
Astept si alte intrebari, in masura in care stiu, o sa rapund aici.
Succes!

Back to top
Yankee
Sat Apr 01 2017, 11:28PM

Registered Member #16410
Joined: Thu Mar 02 2017, 11:05PM
Posts: 4
Draga florin_is In sfârșit am primit un răspuns foarte bine documentat... într-adevăr a sosit oleacă mai târziu dar până la urmă a sosit... Pe undeva și de teama să nu fac o investiție prea mare și totuși să nu mă descurc, dar și lipsa acestor informații pe care le-am primit numai acum de la tine m-au determinat să achiziționez în urmă cu vreo câteva zile, pentru început un SH Yamaha PSR 185 cu alimentator, de la un amanet din orașul meu, ... care deși e generație destul de veche se pare că este OK(nu i-am găsit nici o problemă până acum) și m-a costat 135 de lei. Dacă lucrurile vor fi OK, mă gândesc în viitor să-l înlocuiesc cu ceva mult mai bun. Acum citind și recitind toate informațiile tale îmi dau seama că sigur căutam un start mult mai bun. Florine mulțumesc pentru multitudinea de informații primite și cred că și alți începători vor fi foarte bucuroși să le citească...

Back to top
florin_is
Mon Apr 03 2017, 10:18AM

Registered Member #11540
Joined: Thu Oct 25 2012, 05:03PM
Posts: 47
Achizitie excelenta, si financiar si tehnic. S-o stapanesti sanatos si sa progresezi repede. Daca nu are probleme (99 % posibil sa nu aiba, e un model de casa, pentru incepatori, pentru testare) e si mai super. Eu m-am tot referit la cele noi. Sunetul la 185 e chiar super, m-am uitat la niste demo-uri pe youtube (plus ca se pot scoate lucruri impresionante cu ea). E sunet semplat, cum se zice pe aici (adica e facut dintr-un sunet real, inregistrat si transformat in forma digitala, apoi redat). Chestiile astea noi si scumpe (Korg PA3X, Yamaha Tyros, pot face asta "acasa", inregistreaza, convertesc, memoreaza. Majoritatea clapelor "entry level" folosesc sinteza electronica, din oscilatoare simple si slabe. Foloseste niste boxe (chiar un sistem 5.1 de computer sau unul de home cinema) sau niste casti bune si ai sa vezi diferenta. Pentru invatat, vezi pe youtube sau un manual simplu, important sa nu capeti deprinderi gresite la inceput, ca greu se uita (de ex cintatul cu un deget). Sint citeva recomandari aici de manuale pt incepatori. Chiar daca pare monoton si mecanic, exercitiile de digitatie fac mult. Intre timp, incearca si chestii simple. Pe net se gasesc partituri sau melodii in format midi (din care se pot scoate notele si acordurile).
Daca mai pot ajuta cu ceva, lasa-mi un mesaj pe forum, in 1-2 zile il vad si raspund.

Back to top
Oddo
Mon Nov 26 2018, 01:08PM
Registered Member #17329
Joined: Fri Nov 23 2018, 10:47PM
Posts: 2
Va salut!
Vreau sa va cer sfatul in legatura cu achizitia unei clape pentru incepatori intrucat doresc sa invat sa cant la acest instrument(pana acum am cantat doar la chitara). In ceea ce priveste stilurile pe care le voi aborda ma intereseaza in special pop, rock si anumite piese din muzica clasica. Cautand prin oferta diverselor magazine de muzica m-a atras atentia modelul Yamaha PSR E463. M-ar interesa niste pareri legate de acest model(mai ales daca sunt unii colegi care il au deja) si desigur sunt deschis si la alte variante care sa se incadreze in aceasta categorie de pret ( aprox 1400 lei).
Va multumesc!

Back to top
CrysMM
Mon Nov 26 2018, 02:13PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
La 1400 lei mai adaugi 400 lei si cumperi un S670 sh in stare buna. Este una acum pe olx la 1800, poate mai lasa ceva. Diferenta intre E463 si S670 este enorma, nici nu se pot compara.

S670 citeste ritmuri direct din USB, suporta ritmurile de la S770, S970 si Tyros 5, plus ritmurile de la modelele anterioare. Are o librarie bogata de tonuri si ritmuri in memoria interna. Are 30 Mb memorie pentru sampler, poti adauga tonuri.

[ Edited Mon Nov 26 2018, 02:18PM ]


Back to top
pustiulica
Mon Nov 26 2018, 02:39PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
CrysMM a scris ...

La 1400 lei mai adaugi 400 lei si cumperi un S670 sh in stare buna. Este una acum pe olx la 1800, poate mai lasa ceva. Diferenta intre E463 si S670 este enorma, nici nu se pot compara.

S670 citeste ritmuri direct din USB, suporta ritmurile de la S770, S970 si Tyros 5, plus ritmurile de la modelele anterioare. Are o librarie bogata de tonuri si ritmuri in memoria interna. Are 30 Mb memorie pentru sampler, poti adauga tonuri.


Sustin in totalitate aceasta varianta si mai adaug o alta posibila varianta, Roland BK-5, care are in plus o claviatura foarte buna, dar nu are sampler (care nu iti este de folos daca nu vei canta folclor si manele). Daca vrei si folclor sau manele, ia in calcul Korg Pa300.

Am ales ca imi scriu parerea doar pentru ca am facut o astfel de greseala cand am achizitionat prima mea clapa. Am zis sa iau ceva nou, ca incepator, si am pierdut vreo 700 de RON in cateva luni, la revanzare.
Clapele acealea de la Yamaha (seria E) sunt pentru copii, si nu se vor ridica la inaltimea pretentiilor unui adult care vrea sa invete si sa progreseze. Astfel, diferenta de bani pana la o clapa semi-profesionala (asa cum sunt S670 sau BK-5) as zice ca este destul de mica.

Spor orice ai alege,
Marius

Back to top
Oddo
Mon Nov 26 2018, 04:12PM
Registered Member #17329
Joined: Fri Nov 23 2018, 10:47PM
Posts: 2
@pustiulica
Din ce puncte de vedere consideri că E463 nu se ridica la pretențiile unui adult sau altfel spus în ce fel ar limita progresul în ceea ce privește învățarea instrumentului?

[ Edited Mon Nov 26 2018, 04:13PM ]


Back to top
pustiulica
Mon Nov 26 2018, 04:30PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Din toate punctele de vedere:
- claviatura de jucarie
- sunetul tot de jucarie, suflatorii suna a viori si viorile a frunze
- ritmurile adaugate suna rau
- sunetul este aglomerat, daca pui cateva instrumente in style
- lipsa posibilitatilor de editare
- lipsa samplerelor

Efectiv, nu te va incanta sa lucrezi cu clapa, sa iti placa cum suna, sa te bucuri de ce reusesti sa inveti. Probabil ca te va incanta ceva timp la inceput, iar apoi cand vei invata cateva chestii si vei pune mana pe o clapa buna, iti va veni sa o arunci pe geam ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Este doar parerea mea, experienta mea. Daca ti se pare nepotrivita, fa abstractie de ea. Doar ca nu uita, ce am scris aici ramane, ne auzim peste cateva luni ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
CrysMM
Mon Nov 26 2018, 05:17PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Ar fi o greseala mare sa dai banii pe un E463. Sa-ti explic si de ce.

Valoarea de noua este 1400. Daca te hotarasti sa o vinzi peste 6 luni din diverse motive, renunti la hobby, vrei o clapa mai buna, cu greu vei lua jumatate din suma platita.

Daca vei cumpara un S670 sh cu 1800 sau mai putin iar peste 6 luni vei dori sa o vinzi pentru ca renunti la hobby, ai mari sanse sa recuperezi suma integrala sau sa pierzi in jur de 200 lei.

100% nu vei vrea sa vinzi S670 pentru ca te limiteaza, clapa are potential mare, chiar si muzicanti cu vechime nu o pot exploata la maxim.


Back to top
cipri
Mon Nov 26 2018, 06:38PM

Registered Member #10828
Joined: Sun Feb 19 2012, 09:40PM
Posts: 197
Salutare Oddo, sunt perfect de acord cu CrysMM si pustiulica , nu te zgarci la tarate si te ieftini la faina cum spune proverbul. Ptr. ce fel de muzica abordezi o sa sari intr-un picior de bucurie o saptamana daca nu mai mult daca mergi pe yamaha S670 , este ca si cum ai avea un abonament nelimitat in toate retelele sa spun asa fata de psr 463.

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap