Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Problema Mana Pe Clapa
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
lautvalry
Sun May 28 2017, 09:56PM

Registered Member #16556
Joined: Sun May 14 2017, 04:59PM
Posts: 20
Buna Seara . Deci multi imi spun ca stau cu mana foarte rau pe clapa ca stau prea in jos ca nu e bine ca etc . Alti imi spune sa bag mainile in apa calda sa imi dau drumu la articulati . Si ma intreb cum se sta cu mana pe clapa . O seara frumoasa Tuturor

[ Edited Sun May 28 2017, 10:04PM ]


Back to top
edighegoiu
Sun May 28 2017, 10:23PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Eu am facut 3 ani de pian si am o carte. Acolo arata ca sub mana trebuie sa incapa o minge de tenis(dar nu e o regula asta, fiecare o tine cum ii vine mai bine). Trebuie sa o ti comod dar nici prea lasata ca atunci se va vedea urat. Daca bagi mana in apa calda nu o sa se schimbe nimic, asta ajuta cand ai mainile amortite...

Back to top
lautvalry
Sun May 28 2017, 10:28PM

Registered Member #16556
Joined: Sun May 14 2017, 04:59PM
Posts: 20
Multumesc Frumos O seara Frumoasa Sa Ai .

Back to top
gigiflo
Mon May 29 2017, 12:02AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Ceea ce a spus Edi e corect. Trebuie adaugat ca articulatia mainii la incheietura trebuie sa fie in linie dreapta cu antebratul...

Back to top
davidpa2x
Mon Aug 21 2017, 11:21PM

Registered Member #16669
Joined: Wed Aug 09 2017, 05:07PM
Posts: 12
Cel mai bine o tii cum iti vine tie cel mai bine !

Back to top
viorel t
Tue Aug 22 2017, 06:31PM

Registered Member #162
Joined: Mon Jun 23 2008, 06:41PM
Posts: 209
cotul sa aiba in unghi de 90grade exact ca la pianisti !

Back to top
bebykorg
Tue Aug 22 2017, 07:13PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
si daca unghiul are 92,5 grade.. ce se intampla Viorele? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif canta frate cum iti vine tie bine.. iar in ceea ce priveste articulatiile... exercitii pe clapa.. dimineata .. pranz si seara..! Exclus noaptea ca bat vecinii in teava..! Spor la lucru..!

Back to top
sorinelf
Tue Aug 22 2017, 11:57PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
Cea mai simpla cale ar fi sa faci hanoanele. Sunt destul de accesibile pentru oricine... Oricum, pentru mana inghetata, trebuiesc exercitii, arpegii, game, acorduri, etc... Eu am facut hanoanele acu 2-3 saptamani si am simtit imbunatatiri. Rabdare si timp sa ai...
E posibil sa se dezghete mana si de la tastat la calculator ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif dar de la tinut mana pe mouse se inclesteaza degetele (nu e gluma, chiar daca pare). Cica multi oameni au probleme cu nervul cubital de la tinut mana pe mouse... in fine... dute la hanoane, fa-le minim o saptamana, si apoi revii cu impresii. Spor!

PS: daca tragi de fiare, sau alte activitati asemanatoare, e foarte probabil ca de acolo sa ai mana inghetata...

[ Edited Wed Aug 23 2017, 12:01AM ]


Back to top
DCM
Wed Aug 23 2017, 12:21AM
Registered Member #16541
Joined: Sun May 07 2017, 11:15PM
Posts: 32
sorinelf a scris ...

Cea mai simpla cale ar fi sa faci hanoanele. Sunt destul de accesibile pentru oricine... Oricum, pentru mana inghetata, trebuiesc exercitii, arpegii, game, acorduri, etc... Eu am facut hanoanele acu 2-3 saptamani si am simtit imbunatatiri. Rabdare si timp sa ai...
E posibil sa se dezghete mana si de la tastat la calculator ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif dar de la tinut mana pe mouse se inclesteaza degetele (nu e gluma, chiar daca pare). Cica multi oameni au probleme cu nervul cubital de la tinut mana pe mouse... in fine... dute la hanoane, fa-le minim o saptamana, si apoi revii cu impresii. Spor!

PS: daca tragi de fiare, sau alte activitati asemanatoare, e foarte probabil ca de acolo sa ai mana inghetata...

Sorin, te contrazic in ceea ce priveste fiarele. Eu fac sport(fitness) inca din copilarie, nu din fite de cocalari, nu am ceafa lata si bicepsul umflat de injectii, fac sport pentru ca am apucat sa fac in copilarie si acum este un stil de viata pentru mine.
Aud mereu ineptia asta ca daca "faci sala" nu ai viteza la degete. Gresit! Daca faci sala si iei creatină (o substanta care iti retine apa in corp/muschi) sau steroizi o sa ai probleme. Daca faci sala CURATA, fara prostii, poti canta mult si bine fara sa iti afecteze viteza. Sala nu este pentru cocalarii cu cefe late sau injectatii plini de ifose.

Back to top
sorinelf
Thu Aug 24 2017, 12:44AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
scuze, poate s-a interpretat gresit... nu avea legatura cu cei cu cefele late, cu toate ca si ei sunt oameni, si e stilul lor de viata... treaba lor...

Dar, eu cand am fost la sala, aveam vreo 18 ani, s-au intarit tendoanele la maini, si simteam degetele mai grele... probabil, tu mergi des, si esti obisnuit cu efortul. Cei care lucreaza cu metale, mai ales la temperaturi mici, au probleme cu articulatiile degetelor, nu le pot intinde suficient (aveam un vecin care lucra cu tevi, umiditate, chiar si iarna, si nu putea intinde degetele ca un om normal).

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap