Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Amplificator si boxe
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
AndreiPopa
Sun Feb 04 2018, 12:22PM

Registered Member #15172
Joined: Mon May 04 2015, 03:08PM
Posts: 86
Si inafara de boxele RCF, alte firme nu mai sunt cat de cat decente, eventual la un pret mai mic?

Back to top
CrysMM
Sun Feb 04 2018, 02:15PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Un pret mai mic = putere mai mica. Preturile sunt echilibrate intre producatorii de renume. RCF, FBT, Yamaha, EV. Vrei ceva mai ieftin, cumperi un model inferior, dar automat scade mult puterea boxei. Cum este in cazul RCF modelul 315, la Yamaha DBR, la EV modelul ZLX,

Mai ieftine sunt Alto, Behringer. Nu sunt rele, dar lumea se mai plange de ele. Apar tot felul de probleme. Si asta in special pentru ca nu au forta si le tii mereu in blana.



Back to top
elgi
Sun Feb 04 2018, 04:05PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Yamaha DXR 15 sau DSR 12 (la ceva diferenţă de preţ, ce-i drept, dar şi diferenţă de putere şi de număr de decibeli). Părerea mea...

Back to top
CrysMM
Sun Feb 04 2018, 05:01PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
@elgi - omul vrea mai ieftine ca RCF 715, si nu cred ca vrea mai ieftine cu 200 lei. DXR 15 sunt la acelasi nivel de pret ca RCF 715, au aceeasi putere scrisa, dar practic nu se aud la fel de bine. Au ceva in sunet, nu stiu cum sa-i spun, parca nu te mangaie la ureche. Avantaj cei 7 ani garantie, de altfel necesari, seria asta de boxe are ceva probleme cu DSP-ul. Se cam duc lipiturile din cauza vibratiilor. Nu vorbesc din carti de poezie, lucru intalnit de mine si vazut in service cate erau la garantie. 100% seriozitate din partea Yamaha la garantii. DSR deja joaca in liga superioara si la putere si la pret. Cine nu ar vrea DSR? Dar si pe astea le bate Himaxx6 la calitate sunet. Eu am avut MSR 400 si DBR de la Yamaha si nu au fost chiar rele.

Am vrut initial sa-i recomand Presonus AIR, dar au sarit cu preturile mult de ceva timp si deja nu mai sunt rentabile. De la 2650 pret normal, la 1950 de BF, la 3150 in prezent.


De asta este bine sa ai un buget bine conturat de la inceput pentru orice achizitie de echipamente. Nu de alta, dar uite asa am discutat 5 pagini si ne lovim tot de buget. Ai 5000 de lei pentru 2 boxe si un mixer? Aia sunt, trebuie sa te invarti in ei orice ar fi. Daca tu ai 3000 de lei pentru 2 boxe active, spuneti si voi, ce sa iei de banii astia? ALTO sau Behringer, ca altceva nu ai ce. Asta ar trebui sa-l intrebam pe cel care cere sfat, "Ce buget ai?". Fara acest raspuns, adunam activitate pe forum ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap