Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Reglaj subwofer cu crosover
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
toma73
Sun Nov 04 2018, 06:38PM
Registered Member #13378
Joined: Mon Sep 16 2013, 07:45PM
Posts: 106
Salut. Am si eu nevoie de un sfat legat de tăierea de frecventa la crosoverul de pe sub sa se audă basul cat mai curat . Acum e pus la 125-130 hz daca nu ma înșel. Dar la volum mare am senzatia ca se înfundă sunetul , a trebuit să mai iau din bas pe maxx ea de pe clapa dar asa nu se simțea forța. Eu ies din L&R master din mixer ,intru in sub si ies in sateliți. Mixerul e cms600-3. Nu stiu unde gresesc . Am nevoie de ajutorul vostru. Multumesc

Back to top
CrysMM
Sun Nov 04 2018, 11:26PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 927
Detalii despre ce boxe/sub ai.

Back to top
toma73
Sun Nov 04 2018, 11:30PM
Registered Member #13378
Joined: Mon Sep 16 2013, 07:45PM
Posts: 106
Sub-ul e DAD live 15sa , 2 JBL eon 515xt . Mai am 2 pe 12 care le folosesc ca monitoare.

Back to top
DorelC
Mon Nov 05 2018, 09:12AM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
In acest domeniu parerile sunt impartite. Eu am sa vorbesc despre mine. Am mai discutat pe forum pe aceasta tema, poate o sa ma repet. In domeniul nostru, al lautarilor nu recomand subwoofere cu diametrul difuzoarelor mare. Eu am un singur sub RCF, nu folosesc crossowerul si am taiat frecventa la 180 HZ. Incerc pe cat posibil sa obtin sunetul natural al basului sau al tobei mari. In rest in ceea ce ne priveste, nu prea vad rostul frecventelor foarte joase. Nu trebuie sa bubuim ca la discoteca! De aceea subul este pe o iesire auxiliara din mixer unde pot sa-l controlez de pe fiecare canal in parte. De exemplu de cele mai multe ori cand subul e pe general si vrem mai mult bas, incepe microfonia pe joase si normal suna infundat totul cum ai spus tu mai sus. Deci mai babeste, cand incep cantarea prima data reglez satelitii sa sune foarte bine pe voce, clapa, instrumente de solistica. Pe urma incep sa "ajut" frecventa de joase pe canalul unde e clapa. Daca folosesti crossower risti sa tai si niste frecvente folositoare, medii-bas, din sateliti. A fost caz cand a trebuit sa punem o boxa mai departe de scena si suna ca la gara, fara medii.. In concluzie, dupa parerea mea trebuie sa folosim satelitii la intreaga lor capacitate fara sa-i filtram. Ele deja au un filtru din fabrica. Cu subul mai adaugam niste frecvente de care au nevoie numai instrumentele specifice, cum am mentionat mai sus. Incearca si asa si te rog sa-mi spui daca ti-a placut rezultatul!

Back to top
CrysMM
Mon Nov 05 2018, 09:30AM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 927
In primul rand ar trebui sa stii frecventa minima la care boxele se descurca bine cu joasele, iar crossover-ul sa-l setezi cam cu 10 Hz peste. Daca ele se descurca ok la 90 Hz, setezi la 100, asta este doar un exemplu. Asta in teorie. In practia teoria poate diferi. Pot interveni mai multi factori.

Eu as zice sa scoti subwoofer-ul si boxele separat din mixer. In felul asta eviti sa trimiti vocea in sub. Pui de ex. sub-ul pe AUX si nu trimiti vocea acolo.

Ai si marci diferite acolo, si asta poate fi una din cauze. Nu mai zic nimic de boxele JBL, mie nu prea mi-au placut. De sub nu stiu absolut nimic, doar am citit si am vazut ca are 50 de kg.

Pana nu te joci cu ele in toate modurile posibile nu poti obtine un rezultat concret. Sa nu mai zic ca un anumit tip de incinta poate da peste cap setarile facute.

[ Edited Mon Nov 05 2018, 09:32AM ]


Back to top
nandor
Mon Nov 05 2018, 10:14AM
Registered Member #1702
Joined: Tue Sep 23 2008, 10:40AM
Posts: 157
Noi folosim iesirea GROUP 1 pentru subwoofer activ si GROUP 2 pentru monitor clapa. Mie nu-mi place expresia ,,taiem frecventele joase", dar i-mi place ,,sa ajut" frecventele joase, si sunt de acord total ce a scris DorelC.

Back to top
toma73
Mon Nov 05 2018, 10:26AM
Registered Member #13378
Joined: Mon Sep 16 2013, 07:45PM
Posts: 106
Deci trebuie să ies din auxiliar din mixer si intru in una intrări de pe sub L sau R ? Cablu jack 6.3 mono ?

Back to top
DorelC
Mon Nov 05 2018, 10:31AM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
@nandor Da e bine si Group, daca poti activa numai canalul dorit! Probabil unii stiu cum se canta mai demult cu un crossover! Era stiva aceea de boxe in doua parti, fiecare boxa avand amplificatorul ei. Semnalul din mixer mergea direct in crossover si de acolo in amplificatoare. De aceea in cazul sculelor mai moderne din ziua de azi nu mai e cazul unui crossover. Poate la club sau disco. Cand cumparam sateliti putem vedea la specificatii domeniul frecventelor in care lucreaza. Am multi prieteni care imi spun ca isi iau sateliti de 15 toli pentru ca le ajunge cat bas dau.. Total gresit! Acel bas e in domeniul medii joase. Plus ca la o boxa pusa pe un suport nu va suna niciodata basul fata de o boxa pusa jos pe ciment.. nu pe scena! Oare de ce? Nici subul nu recomand sa-l puneti pe scena unde cantati. Basii rezultati si fortati din acesti sateliti cu 15 toli, nu fac decat sa afecteze calitatea sunetului. Din aceasta cauza am ales sa cant cu sateliti de 10 toli care ajuta in primul rand partea de vocal sau instrumente de solistica! Un sistem, chiar daca boxele nu sunt foarte scumpe, sau de mare firma, poate suna chiar bine daca stii ce sa faci cu el! Si un mixer la fel. Dynacordul e doar un mit..! Unii care stiu ce fac, suna mai bine cu Behringer! Iar unii neavizati, pot suna prost cu Dynacord!

[ Edited Mon Nov 05 2018, 10:32AM ]


Back to top
DorelC
Mon Nov 05 2018, 10:37AM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
toma73 a scris ...

Deci trebuie să ies din auxiliar din mixer si intru in una intrări de pe sub L sau R ? Cablu jack 6.3 mono ?

Nu trebuie neaparat, dar incearca! Depinde si de mixer daca ai mai multe linii de auxiliar. Eu de exemplu pun subul pe aux 1 si monitorul si el activ, pe aux 2! In felul asta pot controla fiecare canal separat! De obicei L e mono acolo trebuie sa intri, indiferent ca e jack sau xlr. Pe mixer de obicei iesirile auxiliare sunt pe jack. Deci folosesti ori un cablu jack-jack, ori un cablu jack-xlr, pe acesta din urma il recomand pentru ca e mai stabil la trepidatii! Mixerul meu e gandit in asa fel ca sa pot scoate efectul de pe auxiliare. Daca puteti nu trimiteti in sub efectele, mai ales daca ajutati un pic vocea cu niste frecvente mai grave, care stim cu totii ca ne plac si ne ajuta.. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif


[ Edited Mon Nov 05 2018, 10:41AM ]


Back to top
nandor
Mon Nov 05 2018, 10:51AM
Registered Member #1702
Joined: Tue Sep 23 2008, 10:40AM
Posts: 157
Si tot din aceasta logica e bine ca monitoarele sa fie de 3 cai, cu reglaj inalte-joase.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap