Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Noul Arranger Korg Pa5x
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cdn
Thu Jun 30 2022, 03:05AM

Registered Member #2258
Joined: Mon Oct 13 2008, 04:36PM
Posts: 126
LINK: Click aici !
Primele imagini oficiale si HD
LINK: Click aici !
Unboxing KORG PA5X
Preturi afisate pe site UK 3699 £ varianta 76
LINK: Click aici !
Aproximativ 4300€


[ Edited Thu Jun 30 2022, 03:51AM ]


Back to top
Mihai13
Thu Jun 30 2022, 10:01AM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 457
Si ceva sunete
LINK: Click aici !
Se pare ca KAOSS FX a disparut, sau poate nu, vedem.
LINK: Click aici !
Uitandu-ma pe specificatii nu am vazut nimic de HDD sau SDD doar microSD neinclus.
Sanatate!

[ Edited Thu Jun 30 2022, 10:22AM ]


Back to top
ALIN PA800
Thu Jun 30 2022, 11:23AM

Registered Member #210
Joined: Sat Jun 28 2008, 02:54AM
Posts: 65
LINK: Click aici !
Destul de interesant pentru inceput , dupa cum bine stiti Yamaha detine de ceva timp brandul Korg , insa au specificat ca vor ramane ramuri diferite , desi acum clar se vede influenta de la Yamaha in Pa5x , atat vizual cat si la capitolul implementare in soft !
Sunt cateva aspecte foarte bune in noul Pa5x de la Smooth Sound Tranzition , wave cycle pentru drums , 3 Insert Effect si 3 Master Effects pentru tonuri ../../images/emotes/yahoo/yahoo_cool.gif , 10 Insert Effects si 3 Master Effects la style ../../images/emotes/yahoo/yahoo_cool.gif , 160 polifonie ../../images/emotes/yahoo/yahoo_cool.gif si un plus de 4gb memorie Ram necompresat !
In total asa la o prima vedere , desi soundul de factory nu s-a schimbat foarte mult , in continuare am auzit tonuri care suna la fel ca in Pa800-le detinut , pe partea de sampler si posibilitati oferite are un mare plus!


Back to top
cdn
Thu Jun 30 2022, 02:23PM

Registered Member #2258
Joined: Mon Oct 13 2008, 04:36PM
Posts: 126
Dupa ce am urmarit videourile am concluzionat ca sinthy-arrangerul de la “Korg” cum este specificat de Michel Deuchst merita suma ceruta avand in vedere ca o folosesc profesional “ si produc cu ea”. In momentul de fata folosesc pa3x din 2012 si am cam tras de ea si cred ca ar mai merge🤓. Totusi la un timp e nevoie si de un upgrade iar pa5x promite mult si sunt sigur ca imi v-a da oarece satisfactie “butonand”. In toate clapele pe care le-am detinut mi-am creat propriiile set-uri. Am sa il comand cum vad disponibilitate. Voi reveni cu impresi si detalii dupa ce intru in posesia lui.

Back to top
CrysMM
Thu Jun 30 2022, 10:27PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
LINK: Click aici !

Back to top
nandor
Fri Jul 01 2022, 09:56AM
Registered Member #1702
Joined: Tue Sep 23 2008, 10:40AM
Posts: 157
O noutate interesanta, asemanator cu playerele de songuri, doua playere de style, adica poti din mers sa pregatesti stylul urmator, si prin balansare, sa intri in celalalt style. Lipseste iesirea de pedala Ec5, programabil, iesiri in plus, Out 3-4, assignable 1-2.

[ Edited Fri Jul 01 2022, 09:57AM ]


Back to top
cdn
Fri Jul 01 2022, 12:09PM

Registered Member #2258
Joined: Mon Oct 13 2008, 04:36PM
Posts: 126
In urma unui apel telefonic cu cei de la korg bucuresti am inteles ca fabrica din italia intra intr-o vacanta iar lotul de clape pa5x in special 76 keys este asteptat prin toamna. Asa ca mai am de asteptat si de cules informatii din social-media. 🤓

Back to top
rayzen29
Sat Jul 02 2022, 03:11PM

Registered Member #12936
Joined: Wed Jun 05 2013, 08:19PM
Posts: 161
Va salut, referitor la korg pax5,,, am remarcat foarte multe asemănări la sound ca Nautilus suna,dar în rest ,nu mi se pare diferența mare la sound fata de korg pax4 din păcate,( asta referitor la demo-ul de la MC, ca asta avem cu el deocamdată.Sanatate.

Back to top
marianmoisii
Sat Jul 02 2022, 03:49PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
De câțiva ani dețin Korg pa3XLe. Personal aș opta pentru Pa4xpro nu văd mare diferență de sunet între pa4 și pa5 nu mai vorbesc de faptul că prețul este foarte "umflat"; Din păcate este foarte greu să mai găsim Pa4x pentru că s-au golit stocurile de pa 4 și suntem obligați să cumpărăm noul model.În consecință rămân pe PAX3Le.

[ Edited Sat Jul 02 2022, 03:54PM ]


Back to top
cminor
Sun Jul 03 2022, 03:55PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Putin dezamagit de specificatii.
Chiar daca imi voi lua injuraturile de rigoare, imi voi scrie parerea.

1. 768 Custom Programs 384 Custom Drum Kits ???
Pe bune?
6 banci de 128 de tonuri custom , la 4-8GB RAM?
In Genos am in 3.2GB 27 de banci momentan.
Asta inseamna 3456 tonuri custom si 3456 drum kits.
Sa zicem ca ocupi 4GB. Si le si compresezi. Ce faci cu restul de RAM?
In plus, nici o specificatie, au evoluat la 24bit, sau nu?
2. Cineva imi spunea ca au facut in sfarsit ksf stereo. Nu vad nicaieri scris asta. Daca au ramas la nivelul Triton KMP, antic, nu vad nici o evolutie a samplerului Korg.
Iar dual mono inseamna clar folosirea a 2 oscilatoare pentru un oscilator stereo. Dar sa zicem ca au destule.
3. Da, mixarea intre 2 style a trezit interes. Sunt curios cat o sa dureze pana ce mai multe brand-uri vor scoate un update cu asa ceva. Desi, daca nu ma insel, primi care au facut asta, au fost cei de la Roland , cu EA7 sau BK9. Dar e posibil sa ma insel. Din amintiri, parca imi spunea cineva ca e asa ceva pe modelul de top de la Roland, acum un an.
4. Ca si PA4x nu are spdif output. Acum, cand din ce in ce mai multa lumea foloseste mixere digitale la cantare. Cand pretul unui mixer digital a devenit mai accesibil?
In plus, o iesire digitala e foarte utila cand vrei sa iesi pe amplificare analog, si sa tragi in acelasi timp, fix master-ul , pe un recorder mic, sa zicem.
5. Inca nu au trecut la sistemul "pack".
Asta e o mare pierdere.
De ce?
Nici unui dezvoltator, producator de "set" nu ii convine ca setul se poate copia de pe o clapa pe alta. Asta ii face sa nu creeze prea multe seturi, ca oricum apar pe net.
Sistemul de pack, codat pe seria clapei, nu e pentru orice user/dezvoltator, se stie. Korg nu a dat programul oricui, sa poata face, sa zicem, carduri micro-sd codate.
Unii vor zice ca e bine pentru cei ce cumpara si folosesc aceste clape. Oare?
Oare nu cumva, din acest motiv, nu prea se vand seturi, stiind ca ele oricum vor fi copiate la greu? si atunci cel care le face , poate vinde 10-20 , apoi deja au toti? Cum sa mai investeasca timp si munca, in seturi, cand ele se pirateaza?
6. Creatia de set.
Faptul ca nu exista un soft gratuit pentru editare sunete, ritmuri, pentru combinarea de seturi, ci trebuie sa cumperi acel Korg PA Manager, !170 euro, iar e nasol.
"Poti face asta direct in clapa, cu ceva munca", vor spune unii.
Domnilor (poate si doamne)...
Asta inseamna utilizarea in nestire a unor butoane, ce astfel, vor ceda mai repede.
Nu credeti?
Mergeti pe OLX si vedeti pozele cu butoanele unor PA3/2x de "Menu", "Exit", etc. Sunt rupte pe genunchi.
La fel si Touchscreen. Nu credeti?
De la Triton, M3, Pa2/3x care mai de care a tot schimbat aceste touchscreenuri ca au picat de la atata folosire. Nu sunt infailibile.
Deci sa iti faci un set, cat de cat, intr-un soft, duce la o pastrare a clapei pe un termen mai lung.
7.Ar fi mult de scris, dar..
Inchei si astept injuraturile... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
De ce ar cumpara unul cu PA4x un Pa5x?
Pentru pad-uri?
Pentru 4GB RAM in plus pe care nu stiu la ce Custom Sounds le poate folosi , ca numarul de locatii e acelasi (tot 768 user sounds, 384 user drum kits) ?
Pentru a trece de la un style la altul cu X-Fade?
Pentru a cumpara update la Korg PA Manager (parca vad ca nu e compatibil KPM v4.1 ci o sa necesite un update ce nu o sa fie ieftin) ?
Pentru a gasi set-uri moca , cred.
Dar cat o sa dureze pana vor apare?
Oricum, sunt curios, Genos V2 cat o sa fie, si ce o sa faca.
Cred ca "manusa a fost aruncata" in curtea Yamaha.

O zi buna tuturor.

P.S.
Chiar am verificat acum, si am venit cu o modificare.
Am 36 de banci in Genos. Cu 3.2 din 3.7 GB memorie ocupata.
Asta inseamna 4608 Custom Voices/4608 Drumkits.
8-<


[ Edited Sun Jul 03 2022, 03:57PM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap