Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Editare Style & Midi
 
<< Previous thread | Next thread >>
Va exista vreodata mp3 to midi ?
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ciprian86
Tue Apr 07 2009, 09:34AM
Registered Member #2185
Joined: Sat Oct 11 2008, 11:54AM
Posts: 16
Mp3 to midi se va inventa ? Ce parere aveti?

[ Edited Tue Apr 07 2009, 10:17AM ]


Back to top
DorinelParadox
Tue Apr 07 2009, 09:47AM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
nu cred! sa mai discutat pe forum aceasta problema!cauta cu SEARCH! pe forum!

Back to top
admin
Tue Apr 07 2009, 10:13AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Cam greu ... Exista si acum cateva programe mp3 to midi, insa principiul de lucru se bazeaza pe separarea fecventelor, si din aceasta cauza rezultatul convertirii este unul care lasa foarte mult de dorit, in plus midi-ul rezultat este pe o singura pista. Poate pe viitor daca se va ajunge de la mp3, la mp5, mp6, mp7, si mp-urile in general daca vor fi trecute pe "piste" atunci se va putea, pana atunci nu. Ori, nu vad nici un motiv pentru care s-ar face mp-uri pe piste, pentru ca in afara de noi (muzicantii) nimeni nu ar avea vreun interes ca mp-urile sa fie facute pe piste ...

PS: Thread mutat la sectiunea "midi". Ce cauta acest thread la "Bursa muzicantilor" ? Atentie mai mare pe viitor, nu mai postati aiurea pe forum ! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_angry.gif |

[ Edited Tue Apr 07 2009, 10:17AM ]


Back to top
cminor
Tue Apr 07 2009, 12:57PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
am mai dat o explicatie pe forum... cu niste vopsea :ppp
daca amesteci 4 culori de vopsea.... (aceleasi frecvente - toba/bass/bariton voce/tuba) intr-o galeata (mix.mp3) mai poti tu sa separi culorile inapoi (toba/bass/bariton voce/tuba) ???
Nu din moment ce au aceeasi compozitie (din moment ce toate sunt frecvente asemanatoare)

Back to top
ciury
Tue Apr 07 2009, 01:54PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
In primul rand oricat de nerealizabila ar parea conversia ea este posibila. Este adevarat ca formatul mp3 este un mix si la fel de adevarat ca un mid pe o singura pista nu este eficient decat pentru un pianist, insa voi prezenta in continuare un mecanism prin care se paote realiza conversia dintr0un mp3 intr-un mid multi pista
Operatia se numeste decompilare audio si intr-adevar are la paza separarea frecventelor.
Inainte de a va prezenta algoritmul vreau sa va aduc la cunostiinta ca exista astfel de programe care traduc mp3 in midi multicanal dar sunt pe bani multi

Algoritmul este urmatorul:

1.Se vor stii frecventele in care vanta fiecare instrument muzical
2. Se vor aplica algoritmi de analiza a combinatiilro de frecvente posibile si se vor gasi solutia sau solutiile opime (metoda se invatra la liceu cu profilele de info se numeste backtacking)
3. Toate frecventele unui instrument se aduna instrun buffer (canal)
4 Pentru ficare canal se traduc frecventele in note muzicale si timpi (conform cionventiilor)
5 se compune fisierul midi

Nu este SF va asigur eu insa realizarea unui astfel de progrtam cere ani de munca pentru reusirea unor performate notabile

Back to top
admin
Tue Apr 07 2009, 02:34PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Si de unde stii frecventele "in care canta" fiecare instrument muzical ? Atata vreme cat orice sunet scos de vreun instrument muzical sau nu, reprezinta de fapt niste frecvente, care la un moment dat se intercaleaza cu frecventele celorlalte instrumente ... Ei, si-atunci cum faci separatia ?

Back to top
cminor
Tue Apr 07 2009, 02:45PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Analizeaza tu asta:Premierul bate in 987,77 Hz ca si cele 4 instrumente ce canta pe aceea bataie nota Si 5 (987,77Hz) plus niste armonice de la un Bas in Si 2...acum explica-mi tu mie de unde stie softul ala care e premier care e instrumentul 1 si care e instrumentul 4....si inca ceva... zi-mi te rog ce instrument ai in frecventa de 2000Hz?si din analiza, pe masura 3.1.1.0 ai 82.41Hz... ce este? bass in Mi2 ? Este Toba mare ? este un trombon in E2? este premier.. explozie.. ragait... croncanit... macanit... uite mapa cu frecvente pe instrumente :ppp
http://clape.ro/files/public/1239104517_55_FT14041_harta_frecvente_.jpg
ceva de studiat...http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html##SANITISED## width="425" height="344">##SANITISED## src="http://www.youtube.com/v/jFCjv4_jqAY&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">##SANITISED##>##SANITISED##>precizez ca inca nu a aparut DNA desi a fost anuntat ca va apare... de 1 an.Pana si ei, nu pot realiza decat pentru un SINGUR instrument , modificarile din clip... asta pentru ca nu pot separa ACEEASI frecventa in mai multe SUNETE.ASTA NU PUTETI INTELEGE!!!Ca toate programele, analizeaza si gasesc frecventele... dar daca sunt mai multe sunete pe aceeasi frecventa, NU VOR STII CUM SI UNDE SA LE PUNA !!!Nu mai zic, ca te vei trezi ca o nota de toba va fi pusa la linia de pian si invers...Urmariti DNA si va asigur ca daca ei nu au gasit inca ceva de separat frecventa in sunete.... va dura mult pana va apare...

[ Edited Tue Apr 07 2009, 02:47PM ]


Back to top
cminor
Tue Apr 07 2009, 02:55PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
asta e fac double post ca nu pot uploada imagine prin editare...

are careva idee ce sunet reprezinta aceste frecvente?

http://clape.ro/files/public/1239105168_55_FT14041_sunet_imagine_.jpg


NU e voce...
NU e ritm
NU e pian
NU e trombon
NU e tambal
NU e masina
NU e explozie
NU e ragait
NU e clopotel
NU e urs
NU e marmota
NU e 610.gif
NU e 634.gif
NU e 835_crazy.gif
este :


Back to top
ciury
Tue Apr 07 2009, 02:59PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
o sa va raspund la nelamuriri:

1.Frecventa in care canbt fiecare instrument se determina empiric (se ia isntrumentul se intomneaza fioecare nosta si se determina frecventa)

2. Este adevarat ce spui insa eu as in aces caz urmatorul algoritm

Sa presupunem ca exista 2 instrumente un bas si o chitara care bat in acesi frecventa, algoritmul gaseste ca acea frecventa este nativa la trei instrumnete bas chitara si contabas atunci are doua variante: ori merge pe ideea ca, contabas nu are cum sa fie pentru ca pana acum au cantat basul si chitara ori mai pune un contabas pe un alt canal.
Cat depre locul unde pune frecventele, le imparte pune una pe canalul bass si una pe canal chitara.
daca pana atunci a cantat doar basul ignora chitara si contrabasul


Back to top
ciury
Tue Apr 07 2009, 03:01PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
eu personal am auzit la un lautar un solo de chitara facut pe un astfel de program, maestrul zicea ca din clape nu ai cum sa faci asa ceva

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap