Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Sisteme de operare clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cablu MIDI-USB
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Iuliandg
Fri, 18 Sep 2009, 03:12PM

Registered Member #7885
Joined: 31 May 2009
Posts: 124
salutare ! am incercat azi sa coleg clapa tyros1 la pc prin cablu usb -midi .si nustiu de ce dar nu o vede pe pc .ce ar trebui sa mai fac poate sa regulez ceva din clapa?va rog sa-mi raspundeti poate ati intilnit deja cazul.dar eu sint pentru prima data cu acest gen de cabluri.multumesc !!! 616.gif

[ Edited Fri, 18 Sep 2009, 06:05PM ]


Back to top
sarac.lipit
Fri, 18 Sep 2009, 04:33PM

Registered Member #45
Joined: 29 May 2008
Posts: 2431
PC'ul nici nu are cum să vadă clapa... orice clapă... el ''vede'' doar interfaţa USB. După instalare (dacă are), din programul de editare folosit selectezi MIDI IN şi MIDI OUT pe driverul interfeţei.
Conectând cele 2 mufe DIN(cu 5 picioruşe) la clapă, respectiv MIDI IN şi MIDI OUT, vei sesiza că o piesă rulată din PC se va auzi pe clapă şi invers.
- NU se fac transferuri de sunete, programe, negative...etc pe acest cablu. DOAR se aude din una p'ailaltă. Este util la aranjarea negativelor, ritmurilor în PC cu audiţie direct pe clapă.

Back to top
petricav
Fri, 18 Sep 2009, 08:45PM

Registered Member #880
Joined: 16 Aug 2008
Posts: 171
depinde iuliane uite cablu usb midi am si eu dar e clasicul cablu de la imprimanta fara 5 picioruse tipic interfetei midi....la mine joaca rolul si de midi si transfer de date(dar nu in acelasi timp,pe rand) ...iti trebuie obligatoriu instalat driverul usb midi pentru tyros care-l gasesti pe situl oficial si un program de transfer date(in cazul meu Musicsoft downloader..acest program vede flash memory si iti pui styluri song-uri mdb si faci back-up ma repet -cazul meu ...succes !!!!poate e la fel si in cazul de fata revin cu mai multe informatii!!

Back to top
testiera
Sat, 19 Sep 2009, 05:14AM

Registered Member #5950
Joined: 10 Feb 2009
Posts: 254
si eu zic k trb instalat driver-ul care a zis petricav

Back to top
cminor
Sat, 19 Sep 2009, 07:25AM

Registered Member #55
Joined: 30 May 2008
Posts: 2790
petrica ala nu e cablu usb-midi ci usb A-B care iti conecteaza interfata midi-usb incorporata a clapei.
Cat despre ce trebuie "regulat" (ce limbaj au unii useri, si ce gandire au altii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ) intrebarile sunt:
1. vorbesti de interfata midi incorporata ?
- in acest caz, da trebuie instalat driverul de la Tyros
2. vorbesti de o alta interfata care are usb si mufe cu 5 picioruse? (dim5)
- si asta are driverul ei.
3. ce nu ti-a mers? in ce program ai testat si cum?

Back to top
petricav
Sat, 19 Sep 2009, 02:08PM

Registered Member #880
Joined: 16 Aug 2008
Posts: 171
ce sa fac cminor ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif cateodata incerci sa te faci inteles sa nu cumva sa apuce s-o reguleze gresit ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif

Back to top
ionut bogdan
Mon, 28 Sep 2009, 01:12PM
Guest
insraleaza diverulsa poata vedea pc si apoi poti sa faci teransver de date atatprin usb iar sa poti umbla cu cablu midi si sa auzi sunetele iti trebuie o interfata midi la cablul respectiv

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Aurel Constanteanu 2025, Korg PA4x - Part1 Latest comment Posted by lucianG1000 on 22 May 2025, 11:50
Vezi în global....setează ieșirea pe left+right


[download] Trandafir de la Moldova - partitura digitație armonie Latest comment Posted by cipanella on 21 May 2025, 15:44
Am inteles ca esti incepator dar nu am partitura cu digitatie


[download] SET Aurel Constanteanu 2025, Korg PA4x - Part1 Latest comment Posted by silvian2020 on 21 May 2025, 12:11
multumim pe set, ma poate ajuta cineva? nu are sornor setul, doar calpele se aud


[download] SET Aurel Constanteanu 2025, Korg PA4x - Part1 Latest comment Posted by ady81 on 21 May 2025, 08:32
Se multumste pentru gest si pentru set!


[download] Marius TALENT PA5.KST.part1 Latest comment Posted by Bjegu69 on 18 May 2025, 00:02
Mersi frumos pentu munca ta! Fii sanatos!!!


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap