Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Intrebari / Opinii / Sugestii
 
<< Previous thread | Next thread >>
CUM SAMPLEZ UN INSTRUMENT...
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
arald73
Sun Mar 14 2010, 10:20PM

Registered Member #7979
Joined: Mon Jul 13 2009, 11:39AM
Posts: 256
..am reusit sa-l conving pe tatal meu sa imi puna la dispozitie pentru o saptamana tambalul dumnealui...
Desigur intentia este aceea de a munci si obtine un ton de tambal numai ca...la capitolul semplare subsemnatul este nestiutor..
Va rog sa aveti amabilitatea si sa imi explicati si mie cum se procedeaza...as fi incantat de o descriere pas cu pas...
desigur atat forma bruta cat si alte "forme" lucrate le voi posta pe site pentru ca toti membrii sa le poata folosi...
In speranta unei colaborari fructuoase va spun anticipat un sincer ....Multumesc !

Back to top
Sergiu Prodan
Mon Mar 15 2010, 08:08AM
Guest
sal arald nu ma pricep f bine dar banuiesc cam despre ce este vorba si ma gandesc la doua variante daca vrei sa faci in calculator procedezi asa sonorizezi tambalul cu 4 microfoane cat de cat sa fie calitate faci dozajul pe mixer si volume si frecvente inalte medii joase etc sa nu sune mai tare basii fata de inalte si sa sune cam egal corzile dintre octave sa nu se prea observe diferentele apoi iesire din mixer o bagi la intrearea de la placa de sunet pe care o folosesti la calc eu folosesc o placa interna 5.1 si intru pe line in cand vreau sa inregistrez ceva dupa care deschizi un program de inregistrare gen cool edit , adobe audition , cubase... etc ce ai tu pe-acolo si cu ce stii sa lucrezi si pe rand nota cu nota faci rec si salvezi numai trebuie mare atentie la mana cand tragi notele scurte sa fie bataia cam egala cand tragi cele lungi la fel sau cele cu sustein .... trebuie mana f fina la asa ceva pt ca mai ales corzile sunt f pretentioase si se salveaza in foldere separate intr-un folder bataile scurte nota cu nota intr-un folder bataile lungi nota cu nota si tot asa si se salveaza cel mai bine sub forma de wav ca sa poti dupa aceea sa le mai lucrezi eventual din reglajele programului de calc si sa poti sa le convertesti la formatul dorit pt clapa si a doua varianta daca vrei direct in clapa sa semplezi cred ca are clapa functia de sampling record si atunci dupa ce ai sonorizat tambalul tragi iesirea din mixer pe intrarea de microfon de la clapa si tot asa importi nota cu nota si salvezi asta nu ma pricep ce clapa ai dar trebuie sa stii f bine meniul clapei si sa fi atent la semnalul de redare peste tot sa nu fie peste limite sa apara distorsiuni ... este greu de munca dar nu imposibil nu stiu daca m-am facut inteles nici eu nu ma pricep f bine nu am facut niciodata dar principiul cam asta ar fi zic eu ! poate cineva care a mai facut asta sa explice mai bine ce si cum !

Back to top
cminor
Mon Mar 15 2010, 08:22AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
minim 7 microfoane de studio de calitate foarte buna , camera acustica mare dar nu infundata, preamplificatoare de mic profesionale, placa de sunet cu minim 24bt/48KHz, si 7 intrari balansate, mecanism de parghii silentios pentru lovirea precisa si cu o dinamica stabila a corzilor.
microfoanele se dispun in felul urmator:
1 stanga ora 10 la o distanta de 1,5 raza cercului ce circumscrie tambalul si o inaltime de 0.5 R), 1 dreapta ora 14 (aceleasi distante).
1 microfon tip boom cu wind in interior pentru captarea armonicelor, 2 microfoane sub instrument tot ora 10 si 14 pentru rezonanta cutiei si 2 microfoane la distanta pentru captarea ambiantei (ora 10 / 14 dar la 8-10 R).
Secretul consta in "mixarea" celor 7 canale si mai ales in folosirea mecanismului silentios de "trigger" sau de "lovire controlata" a instrumentului.

Asta ca sa iasa ca "Moldavian Cymbalom".
Pentru versiuni light, care sa incapa si in 4mb cat vor "baetzii" cu samplere de 16mb, se pun 2 microfoane shure beta82 cu dynacordu si fasttrackpro, se trage stereo dupa incercari repetate de lovire manuala a corzilor, editarea fiind "cut" si "save as".
Personal, asta fac eu de 2-3 luni, pe Fantom-XR.
Il umplu de nai-uri, tromboane, si mai ales, fluiere...
Cand e gata va fi pus si aici...

Back to top
ciury
Mon Mar 15 2010, 03:34PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Am si eu o intrebare pentru cminor, personal ii admir raspunsurile poate si pentru ca se pliaza pe profilul meu.
Asadar:
- as vrea sa fac un program, care sa primesca la intrare un "sample" (nota semplata), si sa scoata la iesire un fisier care sa contina setarile unui instrument intern, setari cu care acest instrument suna cat mai aproape posibil (in functie de posibilitatile clapei) de instrumentul semplat.
Evident din program va putea fi setata clapa.
O sa fie mult de munca, dar crezi ca am o sansa ?
Ma voi baza f mult pe analizarea frecventelor, si pe experimente vis a vis de cum modifica spectrul o ridicare de decay sa zicem cu o unitate etc

[ Edited Mon Mar 15 2010, 04:16PM ]


Back to top
arald73
Mon Mar 15 2010, 08:15PM

Registered Member #7979
Joined: Mon Jul 13 2009, 11:39AM
Posts: 256
MULTUMESC !...buna seara ...nu cred ca exista ceva mai delicat pe lumea asta decat ...semplarea unui instrument ...si cu precadere a unui tambal...
ma dor creierii capului...de biti , kilobiti, wave, awave, KSC, KMP, 32, 16 , 12, ...taie , lipeste...loop...oi avea eu rabdare...dar asa ceva sincer ma depaseste...trebuie sa ai in sange microbul asta...sa iti placa...mai incerc si maine si ...poimaine...dar...e lucrare ...de finete... mare arta...Sa canti cu Samplerul e cama ...periculos...!


Back to top
sarac.lipit
Mon Mar 15 2010, 09:37PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
ciury , ideea ta dacă era posibilă, samplingul era o definiţie uitată...
Să faci aşa ceva presupune un generator de ton de-o performanţă .... de neatins azi. Oricât ai zăpăci un ton dintr-o clapă nu va suna ca un ţambal moldavian de exemplu... va semăna ca două picături!!!.. una de ulei şi una de pepsi...

Back to top
cminor
Tue Mar 16 2010, 07:49AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
ciury, daca iti dau un cd audio, tu chiar crezi ca poate careva sa faca un program care sa scoata "textul" din el?
adica "versurile" cantate pe acel CD?
Nu e posibil, decat prin "sample", adica inregistrarea unei bucati din acel instrument si remaparea lui conform cu "originalul".
Cat despre tambal, ce atata taraganeala...
cine se pricepe, trebuie sa sampleze NU tambalul, ci formulele din el, pe care sa le puna pe velocitati, adica , la velocitatea 10 = minor, la 20 = minor 7, la 30 = major, la 40 = major 7 la .... .. la 120 = formula 2 Major, la 127 = minor 7+.
doar ca apoi e munca de programare la styluri ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
singura varianta ca ton, este sa faci 4 layere.
2 scurte, 2 lungi, din care cele 2/2 sa fie 1 ton lovit tare, 1 ton lovit incet.
dupa parerea mea este cea mai buna optiune.
Asa ceva am sa pun in set-ul de Fantom-XR, pe care il fac acum.

Back to top
DorinelParadox
Wed Mar 17 2010, 09:20AM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
Treaba cu Samplatul este o treaba foarte delicata si daca nu ai camera antifonata , microfoane bune si mai multe cunostiinte despre Sampling mai bine foloseste sunete samplate de firme specialzate in domeniu ,care de cele mai multe ori nici acestea nu sunt asa cum am dori.

Back to top
ciury
Wed Mar 17 2010, 09:56AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
ati inteles gresit, nu am spus ca programul va scoate un sunet identic cu cel semplat, asa ceva este imposibil, ci ca ar seta un ton din clapa , care are tonul de baza cel mai aproape de sunetul semplat, sa sune cat mai apropiat de sunetul semplat.
Cand nu aveati posibilitatea de a sempla sau de a folosi sempler ce faceati? Ascultati un sunet de vioara sa zicem, va duceati la un ton de vioara din clapa pe care o aveati, care vi se parea ca are potential sa sune cat mai aprope de ce ati auzit, si il reglati, sau combinati doua tonuri dupa caz. E, munca asta ar urmna sa o faca programul automat. Eu asta am vrut sa spun. Eu nu am clapa cu sempler, si ma zgarie la urechi sunetele alea ca nu e aranjata, si voiam sa fac un profgram care sa ma ajute

Back to top
cminor
Wed Mar 17 2010, 11:00AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
dupa cum am zis:
e ca si cum ai vrea sa faci dintr-un cd audio > cartea.
nu ai cum sa faci un soft care sa analizeze ceva audio si apoi sa le faca text.
ca ceea ce vrei tu, inseamna text, sau informatie.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap