Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Muzicantii din crasma-vazuti de consumatori
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
dianuvasile
Fri Jul 23 2010, 12:44AM

Registered Member #9613
Joined: Tue Jul 13 2010, 11:22PM
Posts: 82
De curiozitate am citit si eu in viteza postul de pe blogul domnului. Eu zic totusi ca nu are nimic cu lautarii ci doar a relatat o un moment in care a fost pus intr-o situatie stanjenitoare. Oricum, in momentul in care te duci sa manaci intr-o "carciuma" (asa cum i-a spus el) unde se canta un anumite gen de muzica cam stii la ce sa te astepti.

Imi aduc aminte mai mereu de o profesoara din liceu care ne-a spus intr-o ora ca trebui sa fii "educat" ca sa poti asculta / intelege un anumit gen. Cu alte cuvinte, este posibil ca in cazul in care asculti zi de zi un gen de muzica. pe parcurs acel gen sa devina agreat.

Daca el nu a avut bani sau ca n-a vrut pur si simplu sa plateasca nu se stie. Oricum nu prea conteaza. Este just ca nici muzicantii de acolo nu ar fi trebuit sa insiste. Cred ca este un caz particular si nu este nevoie de generalizare, nu toti muzicantii fac la fel. M-a frapat totusi un comentariu la articol care a fost foarte rautacios si lipsit de respect, dar n-are sens sa comentam... Muzica nu este usoara iar cine nu stie sa respecte un artist pur si simplu nu simte muzica.

@Kmcoio Daca mi-ar venit la ureche un violonist cred ca m-ar trece multi fiori si oricat de suparat as fi mi-ar trece intr-o clipita. Daca s-ar mai auzi si un tambal s-ar termina de tot. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_tongue.gif

Back to top
Calin A7
Mon Jul 26 2010, 04:37PM

Registered Member #7351
Joined: Sun Mar 15 2009, 06:39PM
Posts: 216
Pentru lautarii din Bacau si nu numai ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif


LINK: Click aici !

[ Edited Mon Jul 26 2010, 04:42PM ]


Back to top
victor2008
Mon Jul 26 2010, 05:32PM

Registered Member #64
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:36PM
Posts: 308
Da foarte nasol . Sa vedem insa ce mai urmeaza ca nu o fii dracul atat de negru.......

Back to top
Athos-Korg
Tue Jul 27 2010, 10:11AM
Registered Member #2661
Joined: Tue Oct 28 2008, 11:01AM
Posts: 108
Ma bag si eu in discutie prieteni si zic atat : se canta la ureche de cand lumea, acum e mai la moda cu electronica asta, dar tot la ureche ajunge sunetul nu in alt loc, aia care au deschis discutia pe site-ul acela, ori sunt nesimtiti si nu pot simti muzica - buna sau de proasta calitate - ori sunt surzi si isi dadeau si ei cu parerea sa para mai interesanti, ca asa-i romanul, le stie pe toate mai bine ca oricine ! Iar faptul ca vrei sa dai sau nu spaga sau ca ti se cere de la obraz, asta este treaba fiecaruia daca are si vrea sa dea , sau daca este in criza si nu vrea sa dea, sau pur si simplu nu vrea sa dea ca nu merita, dar nu am mai auzit ca un lautar sa se urce pe om ca sa primeasca spaga ! Pai, daca il vezi ca nu iti da, umpli frigiderul si treci mai departe injurand in gand criza si pe mama ei, doar nu oi fi fraier chiar sa canti degeaba unuia care nu te baga in seama, nu ?
Va spun eu , ca s-au si gasit fitecine sa isi dea cu parerea despre lautari pe site-uri si ei habar nu au ce viata duc unii lautari cu state vechi....... iarta-i Doamne ! Sa auzim numai de bine !

Back to top
ciury
Tue Jul 27 2010, 02:23PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
eu nu sunt muyzicant dar am crescut printre ei, si stiu ca si ei sunt oameni, ca toti oamenii deci ca si cei care asculta, iar munca de muzicant este o meserie ca oeicare alta, asa cum va place sa spueti, si....ca in orice meserie nu sport, pe cei care cer bacsis cu orice pret, atata timp cat ei sunt platiti pentru programul prestat. Insurati medicii care nu vor sa opereze daca nu isi iau bacsisi, dar lautarii care nu dau dedicatii ca nu iau bacsisi ii intelegeti, eu cred ca e cam acelasi lucru, esti platit la nunta ca sa canti, sa dedici, sa faci program artistic intr-un cuvant, daca omul vrea sa iti dea bacsisi e f bine, dar daca nu vrea nu impune...asta e parerea mea

Back to top
michaelsmolitu
Mon Sep 06 2010, 10:07PM
Registered Member #9777
Joined: Sat Aug 28 2010, 02:16AM
Posts: 35
Tipul care a scris articolul a mentionat ca nu e fan. Totusi, putea in loc sa scrie un intreg articol pe blog sa fac un gest de bun simt si sa refuze muzica cu un "Multumim, nu vrem", nu cred ca ii spargea cineva contrabasul in cap. Astea mai sunt si exagerari, stiu ca ne-am saturat de Romania dar hai sa n-o facem si mai urata, cine-i de acord cu mine ?

Back to top
mussic
Mon Sep 06 2010, 10:52PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Asa este. Dar eu mai am o vorba... Un tip bine pregatit si cu ani de studii, daca are ceva de zis nu tipa si nu se manifesta.
Sta linistit si isi vede de treaba sau pleaca.
Nu descrie imaginea localului cu un limbaj de mahala, pe care nu ii este greu sa il folosesaca, pentru ca "este al lui". Este imaginea tipica de boschetar smecher, care nu s-ar da in laturi de la o chermeza pana dimineata, unde sa arunce cu banii...
Dar intre ai lui, si cand are el chef !!! Altfel...e mare omu !!!

Cu alte cuvinte, daca te crezi mai destept sau mai bun, nu dovedesti asta ridicand tonul sau aratand cu degetul si jignind.
Iata esenta ideologiei artelor martiale si a existentei vietii.
Ca sa nu mai zic si ca un om care aduce argumente sau comentarii impotriva ultimei categorii din Romania care pune suflet in ceea ce face, salvand chiar fara sa vrea de multe ori ceea ce a mai ramas din cultura sau obiceiuri(pentru ca totusi, sa fim sinceri...multi sunt profesionisti), si de multe ori in niste conditii...si cu bani putini.
Parerea mea este ca nu este reprezentativ pentru Romania, si ca astfel de chestii mai sunt si comandate de afara pentru ca folclorul si muzica noastra au ceva deosebit in ele.
Eu zic sa le aratam acest lucru cum stim noi mai bine...cantand !!!

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap