Forums
| Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Requests / Cereri |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Caut versurile traduse in limba maghiara pentru Dan Spataru: Drumurile noaste toate | ||
| Go to page << | |
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| gigi_marga |
|
||
|
Guest
|
Eu asta speram: ca acum 20-30 de ani un interpret de renume a preluat si cintat melodia. Cautind pe google: "dan spataru drumurile noastre toate maghiara" se pare ca melodia a fost cintata dar poate nu a devenit foarte cunoscuta in limba maghiara. Verificind inca o data ce se gaseste cu google, se pare totusi ca exista indicii privind existenta acestei melodii in limba maghiara. Un jurnalist de la Jurnalul National afirma chiar ca "Drumurile noastre toate" ar fi cea mai cintata melodie romaneasca in alte limbi (inclusiv in maghiara), si singura care inca se mai cinta. Multumesc inca o data raspunsurilor de pina acum. [ Edited Thu, 24 Jun 2010, 12:39AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| Geza |
|
||
![]() Registered Member #8225
Joined: 15 Oct 2009Posts: 111 |
ai vreun link unde ai vazut pe maghiara? daca gasim iti scriu ce canta
|
||
| Back to top |
|
||
| gigi_marga |
|
||
|
Guest
|
Am gasit doar o informatie indirecta, scrisa de un reporter: Informatia este la: LINK: Click aici! Acolo, jurnalistul a spus ca: "Inegalabilul campion se numea Dan Spătaru. Tânărul jurnalist - Ionel Stoica. Iar cântecul, ale cărui origini s-ar afla undeva pe malurile belgrădene ale Dunării, recreat cu har de Dan Spătaru în aranjamentul muzical realizat de Alexandru Wilmary şi lansat către lume acum peste trei decenii, a fost şi rămâne cea mai cântată melodie de muzică uşoară. Este totodată singura melodie ce se cântă astăzi şi în germană, şi în franceză, şi în rusă, şi în maghiară, şi în bulgară, şi în greacă, ba chiar şi în idiş!". |
||
| Back to top |
|
||
| DorelC |
|
||
|
Guest
|
Gigi eu sunt din Harghita unde se canta ungureste, romaneste, international.... Nu am auzit varianta la melodia asta in maghiara desi pe vremea cand a aparut si trebuia sa o cantam de ne venea rau eram muzicant in local.Chiar uram la un moment dat melodia asta acum am revenit la sentimente mai bune Pai se poate face cu ajutorul baietilor care cunosc aceasta limba o adaptare ceva care sa si rimeze si cand e gata eu chiar am s-o cant si am sa o pun pe site sa vedeti cum suna Asa ca fapt divers, cand a aparut OOOOOOO viataaa meeeaaa, niste pretini de etnie maghiara la care paradoxal le plac manelele m-au rugat sa o facem ungureste.A iesit o panarama de ne tavaleam de ras !
|
||
| Back to top |
|
||
| gigi_marga |
|
||
|
Guest
|
Multumesc foarte mult Admin. Atunci inseamna ca daca mai astept putin ideea initiala poate sa capete realitate si dimensiuni noi care nu se intrezareau la inceput. Am gasit adresa de e-mail a redactorului care a scris despre existenta melodiei in limba maghiara si daca imi raspunde comunic aici cu eventuale detalii. Multumesc inca o data. |
||
| Back to top |
|
||
| gigi_marga |
|
||
|
Guest
|
cred că va trebui să renunț la ideea asta... Aș vrea în schimb să pregătesc cîteva melodii în limba maghiară în format karaoke și care să fie reprezentative. Mă gîndesc că așa cum "M-a făcut mama oltean" e reprezentativă pentru olteni și "Trandafir de la Moldova" pentru moldoveni, trebuie să fie și niște melodii populare reprezentative pentru regiunile locuite de secui, unguri. Poate cineva sugera cîteva? Negative frumos orchestrate? Versuri scrise corect gramatical? |
||
| Back to top |
|
||
| Geza |
|
||
![]() Registered Member #8225
Joined: 15 Oct 2009Posts: 111 |
te ajut cu placere. sa-mi spui ce-ti trebuie exact?? doine(halgato) csardas, ...vrei sa si canti piesele?? vb pe mess. xander20005 |
||
| Back to top |
|
||
| Go to page << | |
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]





