Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Se canta live la nunti ? Se face playbak ?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
ValiS
Thu Jul 22 2010, 08:59AM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Beton...! Unde gasim si noi mai multe piese..? 810_thumbsup2.gif

[ Edited Thu Jul 22 2010, 09:00AM ]


Back to top
Kmcoio
Thu Jul 22 2010, 09:11AM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Multumesc frumos...nu ma asteptam la asa ceva...nu vreau sa ies in fata cu nimic, si asa pe site-ul prieten m-au facut baietii bocciu si gagiu si asa mai departe...:( Va multumesc pentru apreciere si sper ca si colegii nostri sa inteleaga ca pot canta, daca vor, live, piese superbe din repertoriul international, muzica usoara. Altfel, care ar fi diferenta dintre noi si dj?
Multa stima!

Back to top
cminor
Thu Jul 22 2010, 09:16AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
In general, trupele de nunti sunt de 3 genuri acum...
1.Populara
2.Manele
3.Covere (usoara).

Problema este ca unii intradevar canta pe negative.
Putine sunt trupele care canta live usoara.
Cele mai renumite sunt Jukebox si Proconsul.
Dar au si preturi pe masura...

Back to top
lucianG1000
Thu Jul 22 2010, 10:19AM

Registered Member #8217
Joined: Tue Oct 13 2009, 08:54AM
Posts: 91
Am ras cu pofta urmarind acel "tutorial".... oameni buni, un tutorial se face pentru ca altii sa aiba dupa ce invata.
Pai, in acel "tutorial" nici macar notele melodiei nu erau cantate corect, daramite armonia care era luata cu stanga ! Eu nu as avea curaj sa postez pe net asa ceva. Am scris treaba asta pentru ca am vazut ca toata lumea era extaziata de clipul ala.
Parerea mea e ca acel tip care canta nu are nicio treaba cu muzica... e un amator.
Sper sa nu deranjez pe nimeni cu parerea mea. Respectele mele.

[ Edited Thu Jul 22 2010, 10:23AM ]


Back to top
Robert Craciun
Thu Jul 22 2010, 12:11PM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
parerea mea este ca aceasta polemica nu ar mai trebui sa aiba loc!...pai spre exemplu ce spuneti daca va treziti cu un artist mare la nunta si care este platit dublu,triplu,fata de voi si care...culmea vine cu CD player sau laptop la el si pur si simplu face playback!...ce sa va mai spun ca lumea intra in delir,iar noi cei care ne-am strofocat sa cantam live pana atunci,suntem catalogati drept amatori pe langa artistul X,de catre meseni...(''vedeti ma...asa se canta''!)...asa ca mai lasati-o cu live-ul, ca nimeni nu-ti mai tine cont la 1000 E pt 4-5 membrii,daca mai trisezi putin.Asta cel putin era cu ani in urma asa o chestie de bun simt...acum o data cu tehnologia moderna si cu tot felul de aparitii la TV de personaje care mai de care mai semigoale-goale,publicul nu mai e chiar asa de scandalizat ca la inceput!

Back to top
tti
Thu Jul 22 2010, 12:21PM

Registered Member #7
Joined: Thu May 22 2008, 03:46PM
Posts: 112
Chiar ca-i beton! dar mai trebe si ceva azbociment pe post de liant adeziv si tot ansamblul devine ,, Tare ca fierul , iute ca otzelul "
crazy2
In rest totul e bine ................ Cand voi simti acuta nevoie de a studia la clapa, am sa ma folosesc cu incredere de acest ,, tutorial "


Back to top
mariusg800
Thu Jul 22 2010, 01:03PM
Registered Member #9620
Joined: Fri Jul 16 2010, 08:21PM
Posts: 67
pai la majoritatea nuntilor se canta live ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif si ca sa rezisti live toata seara e vb de experienta in primul rand eu unul nu am facut niciodata playback si nici nu as avea de gand ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
Kmcoio
Thu Jul 22 2010, 04:52PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
lucianG1000 a scris ...

Am ras cu pofta urmarind acel "tutorial".... oameni buni, un tutorial se face pentru ca altii sa aiba dupa ce invata.
Pai, in acel "tutorial" nici macar notele melodiei nu erau cantate corect, daramite armonia care era luata cu stanga ! Eu nu as avea curaj sa postez pe net asa ceva. Am scris treaba asta pentru ca am vazut ca toata lumea era extaziata de clipul ala.
Parerea mea e ca acel tip care canta nu are nicio treaba cu muzica... e un amator.
Sper sa nu deranjez pe nimeni cu parerea mea. Respectele mele.


Domnule...eu sunt tipul care canta acolo. Chiar sunt curios ce considerati dumneavoastra gresit in armonia acelei piese. Chiar sunt curios ce note am gresit la mana dreapta. Chiar va rog sa postati dumneavoastra versiunea interpretativa live a acestei piese. Nu intru in polemica cu dvs, nimeni nu e obligat sa invete dupa tutorialele mele. Eu nu cant muzica neaparat nota cu nota, o cant cum o simt eu. E vreo problema? Multa stima! Dumneavoastra va permiteti sa radeti de munca mea, eu nici macar nu imi permit sa ma adresez la persoana 1 dumneavoastra... Sa aveti o zi placuta, domnule.

P.S. NU eu am postat acest video aici. A fost adus de unul dintre administratori caruia i-a placut ceea ce a vazut. Eu sunt o persoana modesta, imi cunosc conditia spirituala/materiala/muzicala si asa mai departe.

Inca odata va salut cu respect, domnule.


[ Edited Thu Jul 22 2010, 04:55PM ]


Back to top
case-senzitive
Thu Jul 22 2010, 05:24PM

Registered Member #9009
Joined: Sat Mar 06 2010, 01:26PM
Posts: 183
parerea mea este ca aceasta polemica nu ar mai trebui sa aiba loc!...pai spre exemplu ce spuneti daca va treziti cu un artist mare la nunta si care este platit dublu,triplu,fata de voi si care...culmea vine cu CD player sau laptop la el si pur si simplu face playback!...ce sa va mai spun ca lumea intra in delir,iar noi cei care ne-am strofocat sa cantam live pana atunci,suntem catalogati drept amatori pe langa artistul X,de catre meseni...(''vedeti ma...asa se canta''!)...asa ca mai lasati-o cu live-ul, ca nimeni nu-ti mai tine cont la 1000 E pt 4-5 membrii,daca mai trisezi putin.Asta cel putin era cu ani in urma asa o chestie de bun simt...acum o data cu tehnologia moderna si cu tot felul de aparitii la TV de personaje care mai de care mai semigoale-goale,publicul nu mai e chiar asa de scandalizat ca la inceput!


Aici cu mare stima va dau dcreptate caatare va multumesc pentru sinceritatea cu care ati scris comentul!

Back to top
fanitractor
Thu Jul 22 2010, 05:28PM
Registered Member #233
Joined: Tue Jul 01 2008, 04:50PM
Posts: 408
uite link-ul
LINK: Click aici !

si armonia

LINK: Click aici !

cred ca numele de tutorial este foartte exagerat. poate fi cel mult un domo de incepator.

toata stima

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap