Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Se canta live la nunti ? Se face playbak ?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
case-senzitive
Thu Jul 22 2010, 05:36PM

Registered Member #9009
Joined: Sat Mar 06 2010, 01:26PM
Posts: 183
exact ce este pe link-urile poastate de fanii tractor este adevarata piasa,asa amatori si lautarari care nu stiu ce este aia o cheie sol spun ca fac live 48h ........)))))!mentionez in muzica usoara internationala.....))))!

Back to top
Kmcoio
Thu Jul 22 2010, 06:13PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
case-senzitive a scris ...

exact ce este pe link-urile poastate de fanii tractor este adevarata piasa,asa amatori si lautarari care nu stiu ce este aia o cheie sol spun ca fac live 48h ........)))))!mentionez in muzica usoara internationala.....))))!


Ia uimiti-ma domnule case sensitive cu explicatia cheii sol... ce este cheia sol? daca tot ati intrat in polemici..? ce este cheia fa? de ce nu se abordeaza muzica in cheia si, de exemplu? domnule fani tractor, va rog sa postati dvs melodia besa me cantata de dumneavoastra...armonia folosita de mine la aceasta piesa este absolut aceeasi cu ceea ce aratati dvs in acele linkuri, numai ca in alta gama, ideala pentru incepatori, pentru care am facut in primul rand acel tutorial, respectiv la minor. NU va luati dupa descrierea piesei...acolo am scris acordurile in mare...asta nu inseamna ca le folosesc numai pe alea. Oricum, deja devin scarbit de unii membri ai acestui site si rog administratorii sa imi stearga postarile si chiar contul, intrucat m-am saturat sa fiu criticat de unii care "stiu ce este cheia sol".

Multa stima si respect!

Back to top
gabi3213
Thu Jul 22 2010, 06:39PM
Registered Member #2854
Joined: Mon Nov 03 2008, 07:26PM
Posts: 668
imi cer scuze ca ma bag si eu dar nu pricep ce legatura are tutorialul lui kmcoio cu titlul threadului si daca sunteti asa dornici sa-l corectati puneti linkuri cu tutoriale facute de voi nu de altii

Back to top
Calin A7
Thu Jul 22 2010, 06:55PM

Registered Member #7351
Joined: Sun Mar 15 2009, 06:39PM
Posts: 216
Trebuia sa mai apara si asemenea "thread" de intrat in polemici. Referitor la ce s-a discutat pana acum ...intradevar ...merg si eu pe ideea de a se canta live ...dar sunt de acord si cu cantatul pe negative ...ptr ca la o cantare live sa fie "reusita" si sa sune ok ai nevoie de band (instrumente si instrumentisti buni) . In alta ordine de ideei, prefer cantatul bun pe negative in locul unei trupe care canta atat lautarie cat si muzica usoara pe aceleasi formule. Sunt si impotriva dj-ilor care fac nunti dar se pare ca le creste cota din ce in ce mai mult. Multi prefera sa ia un dj la nunta din 2 motive simple: 1. E mullt mai ieftin. 2. Are orice melodie in ce varianta vrea clientul(originala, cover etc) Nu trebuie sa te mai duci cu hard de 2 t de muzica...ai stick cu internet la dispozitie. Probl mai exista personaje care vor sa le canti la ureche cu acordeonul dar credeti-ma sunt putini din generatia actuala care mai vor asa ceva. Tendintele se schimba. Ultima nunta la care am fost am ascultat tech-house aproape toata noptea ...asa sunt cerintele ....stiu pare ciudat ...dar urmeaza o generatie cam greu de inteles.

Back to top
seby_69
Thu Jul 22 2010, 09:51PM
Registered Member #1388
Joined: Tue Sep 09 2008, 12:26PM
Posts: 224
perfect punctat d-nule Calin!aici trebuia sa se limiteze discutia cu titlul de plecare! nu, care-i mai grozav in linii armonice,interpretari game,semne de alteratie ..etc,etc,sintem colegi de site,si nu dam concurs pe postul nimanui! s-aveti bafta la cantari si mult noroc in viata! stima si respect!

Back to top
dianuvasile
Fri Jul 23 2010, 01:04AM

Registered Member #9613
Joined: Tue Jul 13 2010, 11:22PM
Posts: 82
Nu cunosc dar stiu din experienta altora ca este obositor si greu sa canti non-stop la o nunta. Oricum in ultima vreme se prefera uneori asa-zisul DJ si colectia de mp3-uri descarcata de pe cine stie unde.

Chestia asta mi-a adus aminte de ceea ce s-a intamplat cu vreo 20 de ani in urma cand tatal meu canta la nunti. In zona de unde viin mai sunt unele sate intregi de lipoveni. La ei (din cate stiu) nunta dureaza 3 zile. Tata mi-a spus odata ca a cantat la acordeon pana i s-a umflat mana si a fost nevoie sa o lege cu prosop. Nu l-au lasat deloc sa pun acordeonul jos. Pe vreme aia nu orcine avea casetofon si cred ca inca se foloseau mai mult pick-up-urile.

Ar fi de inteles ca mana mai oboseste si ea ca nu o fi de fier.

Back to top
lucianG1000
Fri Jul 23 2010, 08:18AM

Registered Member #8217
Joined: Tue Oct 13 2009, 08:54AM
Posts: 91
fanitractor a scris ...

uite link-ul
LINK: Click aici !

si armonia

LINK: Click aici !

cred ca numele de tutorial este foartte exagerat. poate fi cel mult un domo de incepator.

toata stima



Bravo fanitractor !!!
Poate asa, dl kmcoio afla si el in sfarsit cum suna piesa asta !!!

[ Edited Fri Jul 23 2010, 08:20AM ]


Back to top
lucianG1000
Fri Jul 23 2010, 08:24AM

Registered Member #8217
Joined: Tue Oct 13 2009, 08:54AM
Posts: 91
Kmcoio a scris ...

case-senzitive a scris ...

exact ce este pe link-urile poastate de fanii tractor este adevarata piasa,asa amatori si lautarari care nu stiu ce este aia o cheie sol spun ca fac live 48h ........)))))!mentionez in muzica usoara internationala.....))))!


Ia uimiti-ma domnule case sensitive cu explicatia cheii sol... ce este cheia sol? daca tot ati intrat in polemici..? ce este cheia fa? de ce nu se abordeaza muzica in cheia si, de exemplu? domnule fani tractor, va rog sa postati dvs melodia besa me cantata de dumneavoastra...armonia folosita de mine la aceasta piesa este absolut aceeasi cu ceea ce aratati dvs in acele linkuri, numai ca in alta gama, ideala pentru incepatori, pentru care am facut in primul rand acel tutorial, respectiv la minor. NU va luati dupa descrierea piesei...acolo am scris acordurile in mare...asta nu inseamna ca le folosesc numai pe alea. Oricum, deja devin scarbit de unii membri ai acestui site si rog administratorii sa imi stearga postarile si chiar contul, intrucat m-am saturat sa fiu criticat de unii care "stiu ce este cheia sol".

Multa stima si respect!



Dle Kmcoio, te bagi intr-un domeniu care te depaseste... nu mai vorbi despre chei muzicale, teorie muzicala, etc. Pentru simpla ta informare afla ca am 5 ani de scoala militara de muzica, unde am mancat teorie si instrument, o data pe zi: de dimineata pana seara ! Esti prea plin de ceea ce nu stii !!!
P.S. apropo... daca ti s-a facut scarba, ia putina lamaie.

[ Edited Fri Jul 23 2010, 08:25AM ]


Back to top
cminor
Fri Jul 23 2010, 09:21AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Inchid acest thread pentru ca deja se transforma in altceva...
In primul rand, un tutorial reprezinta o modalitate de a invata pe cineva ceva.
Asta nu se face doar "cantand" ci si explicand !
Adica intai trebuia scris MARE pe imagine accordurile, notele ce se regasesc in acele acorduri, poate chiar si linia melodica, dar nu in stil "shtime" adica partitura sa se uite toti incepatorii si sa injure, ci o enumerare a notelor cantate, pe parcurs, "elevul" reusind sa le reproduca.
Tutorialele de "asa ceva" se fac la o viteza de "ardelean" ca sa poata si ala micul invata ceva.
2. threadul era legat de "cantatul live" si nu de tutoriale, dar am vrut sa vad pana unde poate ajunge "romanul" nostru.
Nu suntem romani daca nu dam de pamant cu "vecinu", capra fiind de mult furata...
3. Nimeni nu s-a nascut invatat... dar asta nu inseamna sa dam toti lectii.
Totusi, cand argumentati ceva , va rog sa o faceti prin ceva link-uri, sau uploaduri, si nu prin vorbe scrise pe forum. Toti se dau profesori, dar cand le da domnul Arald o partitura Made in Feraru Style, se dau loviti.
Nu fac referire la cineva anume, ci la NOI toti.
Sa fim mai rezervati atat in pareri cat si in "aprecieri".

Back to top
DorelC
Fri Jul 23 2010, 09:27AM
Guest
Va rugam lasati ironiile ieftine si atacurile la persoana.Aici fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea indiferent daca are scoala sau nu.Unii suntem mai buni altii mai slabi si fiecare merita apreciat daca munceste.Kmcoio cand ai pus atatea materiale pe siteuri ai stiut la ce te expui nu mai fi asa de sensibil iar critica de multe ori e constructiva.Uite eu cant efectiv in trupa de mai multi ani fata de cati ani de viata ai tu si consider ca inca mai am foarte mult de invatat.Tocmai asta e frumusetea muzicii .... fiecare o abordeeaza cum poate ca e live, ca e semi-live ca e playback publicul hotaraste.O sa revin si eu cu parerea mea despre subiectul acestui thread care e usor diferita fata de a unor colegi.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap