Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Accesorii clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Pedale de sustain
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
mariusg800
Tue Sep 07 2010, 11:35PM
Registered Member #9620
Joined: Fri Jul 16 2010, 08:21PM
Posts: 67
Ce pedale de sustain pentru manual imi puteti recomanda?:)

Back to top
Sergiu Prodan
Wed Sep 08 2010, 05:58AM
Guest
da este separat pedala de sustain pt manual sau pt ritmuri ? de unde le scoateti astea ? orice pedala de sustein e buna in cel mai rau caz schimbi polaritatea la ea daca nu se potriveste cu clapa ! depinde de ce clapa folosesti unele au in meniu optiunea asta de a schimba polaritatea

Back to top
emypavel
Wed Sep 08 2010, 10:58AM
Registered Member #9345
Joined: Sat May 15 2010, 12:40PM
Posts: 78
depinde ce clapa ai...daca ai Korg iti trebuie pedala de Korg, pentru ca daca vei pune pe dala de Yamaha/Roland iti va face efect invers...adica cand lasi de pedala tine sustain si cand apesi nu mai tine...daca ai casio iti trebuie de casio si la casio e efect invers cu pedala de Yamaha. In general Yamaha si Roland au pedale care merg la ambele. Am observat ceva...am luat o pedala de Yamaha fc 3 si am conectat-o la un Tyros 2 si face efect invers ceea ce nu mi s-a parut normal..dar asta e..poate trebuie pedala fc 4. sunt cam 2 modele de pedale...pedala mica si pedala lunga ...recomand pedala lunga..este mai grea si nu iti fuge de sub picior, aceasta pedala este mai scumpa dar isi merita banii..efectul este acelasi ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
emypavel
Wed Sep 08 2010, 10:58AM
Registered Member #9345
Joined: Sat May 15 2010, 12:40PM
Posts: 78
sergiu prodan..ce tare ai fost:)) ...,,de unde le scoti" ...pedala de sustain si pedala de manual:))

Back to top
cminor
Wed Sep 08 2010, 11:11AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
emypavel:
1. nu mai posta dublu... exista un buton http://clape.ro/pages/forum/images/lite/edit.png pe care daca apesi editezi ce ai postat anterior ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
2. citeste bine inainte ce a postat cineva inainte de a-l "corecta".
Poti sa pui si un potentiometru de mixer daca vrei, totul e sa stii "valorile" sale.
Daca ai fi citit integral ce a scris Sergiu, si ai fi fost documentat, "efectul invers" se numeste polaritate , si poate fi modificat in 90% din clape. Deci daca ai fi inversat polaritatea la pedala in setarile de baza ale clapei, ar fi mers ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
3. nu te supara de comentariile de mai sus, au fost pentru cultura ta generala, si pentru informarea corecta a celui care a intrebat prin acest thread :ppp

Back to top
Sergiu Prodan
Wed Sep 08 2010, 01:03PM
Guest
sa fi tu sanatos emypavel ma bucur ca te distrezi face parte din activitatea sitului! numai bine !

Back to top
yo3ija
Wed May 11 2011, 11:29AM
Registered Member #10171
Joined: Wed May 11 2011, 10:51AM
Posts: 6
Ma bag si eu in discutie cu o intrebare
Stiu ca pedala se conecteaza la clapa printr-un jack de 6,3mm mono. A masura cineva cu un ohmmetru pe cei doi pini ai mufei jack care este rezistenta cu pedala apasata si nu. Este vreun montaj acolo sau e un banal comutator / intrerupator actionat de pedala?
Se vorbeste mai sus de polaritate, dar am vazut in manualul clapei mele ca de fapt aceasta polaritate se schimba din clapa si nu din pedala, poate gresesc ca nu am pedala de sustain.

Back to top
VictorS
Wed May 11 2011, 12:00PM

Registered Member #8478
Joined: Mon Dec 07 2009, 02:41PM
Posts: 43
din clapa normal pedala de sustain e practic un comutator de tip cand e apasat e on cand e liber e off nu are relevanta rezistenta

[ Edited Wed May 11 2011, 12:01PM ]


Back to top
cminor
Wed May 11 2011, 12:13PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Eu am demontat sa schimb cablul , si la mine este ceva montaj cu rezistente si .. cum ii zice ... aaaah....
Aia cu 3 pini, care trece / nu trece.
Cand imi aduc aminte editez si scriu aici ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap